„Polsko jsme již vyzvali k neprodlenému prošetření našich obav a napravení situace, tedy k zamezení možného poškozování evropsky významné lokality zastavením prací na rozhledně. Pokud zjistíme, že byly porušeny platné evropské právní předpisy, požádáme o pomoc i Evropskou komisi, podobně jako v případě nezákonné těžby na dole Turow,“ uvedla Petra Roubíčková, mluvčí ministerstva životního prostředí.
Ochranáři: Dobrovolně necháme ničit vzácnou lokalitu
Na podezřelé praktiky stavařů na „Kraličáku“ upozornily české úřady ekologické organizace. Celkem pět spolků, které se zaměřují na ochranu přírody, má obavy z devastace vzácné flory i fauny na vrcholu Králického Sněžníku.
„Bohužel se stalo to, čeho jsme se obávali – stavba na Králickém Sněžníku zřejmě neprobíhá tak, jak bylo původně avizováno. Jde přitom o mimořádně vzácnou lokalitu, která nemá v Česku obdoby. Místo, abychom si takto vzácná území co nejpřísněji chránili, dobrovolně je necháme ničit,“ řekl Reji Marcel Minář z Českého svazu ochránců přírody v Šumperku.
Investor: Nic neporušujeme
Na problémy se stavbou rozhledny upozorňovali ochránci už v minulosti. Reakce polské strany byly vždycky stejné: nic neporušujeme a jednáme přesně podle schváleného stavebního povolení.