„Až do konce minulého roku jsme spolupracovali s desítkami dodavatelů, kteří s těžkou technikou prováděli zajištění poškozených břehů koryt vodních toků a ochranných hrází, riziková kácení podemletých dřevin, těžbu naplaveného materiálu nebo odstranění tisíce tun dřeva napěchovaných v tocích. Teď už zabezpečovací práce provádíme vlastní technikou,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Zabezpečovací práce spočívají v úpravě koryt tak, aby při případném jarním přívalu vody nevznikly na řekách a v jejich okolí další škody. Až poté, co tato fáze skončí, vrhnou se vodohospodáři do dalších oprav, aby řečiště vydržela i případné následující povodně. Tyto práce potrvají roky.
Hotovo bude nejdříve v roce 2030
„Už nyní vidíme, že se práce na odstraňování povodňových škod budou muset rozdělit do několika etap, které budou probíhat nejméně do konce roku 2030,“ dodal Gargulák.
Zatímco například v Rapotíně povodňová opatření zafungovala a vloni v září ochránila obec před vážnými škodami, v Hanušovicích se hráz protrhla. Voda pak vnikla do města, kde napáchala obrovské škody.