„Ministerstvo životního prostředí pracuje s celorepublikovým odhadem 150 tisíc kotlů, které by měl postihnout zákaz provozu od 1. září letošního roku. Podrobnější statistika na úrovni krajů, okresů a obcí není dostupná,“ uvedla Alena Minxová, mluvčí Krajského úřadu Olomouckého kraje.
Právě kraj administruje takzvané kotlíkové dotace. Díky nim mohli lidé dosáhnout na peníze, aby měli za co nové kotle koupit. Lhůta pro podání žádostí poslední vlny kotlíkových dotací končí letos v srpnu.
„Na Šumpersku tuto dotaci doposud čerpalo 981 žadatelů v objemu zhruba 116 miliónů korun. Na Jesenicku to bylo 971 žadatelů v částce 111 milión korun,“ dodala Minxová.
Staroměstsko bez uhlí i bez plynu
Omezenou volbu mají lidé například na Staroměstsku, protože do těchto míst nedosáhla plynofikace. Na uhlí je tam odkázána řada domácností a „černým zlatem“ topí také městská kotelna ve Starém Městě.
„Většina místních bude muset topit dřeven nebo peletkami. I naše městská kotelna ještě spaluje uhlí a řešíme, čím ho nahradíme dál,“ řekl Reji Lukáš Koreš, starosta Starého Města.
Tamní radnice teď zpracovává studii, která má načrtnout možnosti, jak a čím v městské kotelně topit v dalších letech, kdy se chystá další omezení pro topení uhlím.
„Uvažujeme například o tom, že bychom na budovu bývalých kasáren osadili fotovoltaické panely a elektřinu pak využívali například pro sušení pelet, které bychom si sami vyráběli. Město má svůj les a dřeva dost,“ nastínil možné řešení Koreš.