Regionální mapa pomoci - podpora mládeže funguje už i v Šumperku!

Duševní zdraví je téma, které si zaslouží naši pozornost. Právě proto přichází do Šumperka inovativní projekt Mapa pomoci, který má za cíl usnadnit přístup k odborné péči o duševní zdraví a odstranit stigma spojené s vyhledáváním pomoci. Za tímto ambiciózním projektem stojí mladý podnikatel Matyáš Kulil a jeho firma Social0eye, kteří ve spolupráci s městem Šumperk, MAS Šumperský venkov, z.s. a dalšími partnery vytvoří platformu, která bude přístupná nejen školám, ale i široké veřejnosti. Díky propojení s odborníky a podporou místních autorit má Mapa pomoci šanci stát se vzorem pro další města a pomoci zlepšit péči o duševní zdraví napříč komunitou.

Mapa pomoci, projekt zaměřený na podporu duševního zdraví v Šumperku, se zaměřuje především na školy, ale jeho přínosy může využít také široká veřejnost. Projekt, který vede mladý podnikatel a člen Panelu mládeže Matyáš Kulil, vzniká prostřednictvím jeho firmy Social0eye ve spolupráci s MAS Šumperský venkov, z.s. a městem Šumperk. Cílem Mapy pomoci je odstranit stigma spojené s vyhledáváním odborné psychologické a psychiatrické pomoci a usnadnit přístup k ní. Na projektu se podílí i odborníci z organizací Pontis Šumperk o.p.s. a Pedagogicko-psychologická poradna (PPP). 

Podpora duševního zdraví

Projekt poskytne školám přehlednou platformu, která bude zahrnovat kontakty na odborníky v oblasti duševního zdraví. Tato platforma bude dostupná jak online, tak i v tištěné podobě, která bude distribuována do škol po celém Šumperku. Za správnost a aktuálnost údajů v Mapě pomoci odpovídá vždy správce, a v Šumperku je touto osobou právě i zakladatel Matyáš Kulil. Cílem projektu je podpořit nejen duševní zdraví studentů, ale i celé komunity v Šumperku. 

Projekt má silnou podporu od starosty Šumperka Miroslava Adámka, který věří, že Mapa pomoci bude pro město přínosem. Šumperk se tak stává pilotním městem pro zmíněné projekty v oblasti podpory mládeže, a díky této platformě by město mohlo sloužit jako příklad výborné praxe. Matyáš plánuje pozvat kolegy z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), aby mohli osobně vidět, jak město Šumperk a jeho školy přistupují k otázkám duševního zdraví a péče o mládež.

Spuštění Mapy pomoci je naplánováno na listopad 2024, a projekt již nyní vzbuzuje pozitivní reakce. Matyáš Kulil a jeho firma Social0eye věří, že tato platforma přispěje ke zlepšení přístupu k odborné pomoci a podpoří péči o duševní zdraví nejen ve školách, ale i v celé komunitě. 

Snadnější přístup k odborné pomoci

„Mapa pomoci je nástroj, který nejen usnadňuje přístup k odborné pomoci, ale také mění způsob, jakým se díváme na duševní zdraví. Je to důležitý krok k tomu, aby každý, kdo potřebuje pomoc, mohl snadno najít podporu a necítil se v tom sám. Díky spolupráci s městem Šumperk, MAS Šumperský venkov, odborníky a dalšími místními organizacemi je tato iniciativa symbolem moderního přístupu ke zdraví celé komunity. Věřím, že Mapa pomoci se stane příkladem pro další města,“ zhodnotila tento počin Bronislava Janíčková, manažerka projektu MAP vzdělávání ORP Šumperk IV. 

Mapa pomoci vzniká za spoluúčastní a významné podpory zástupců Pracovní skupiny Rovné příležitosti projektu: 

MAP vzdělávání ORP Šumperk IV, reg. č. CZ.02.02.XX/00/23_017/0008279

Více informací naleznete ZDE nebo na mapsumpersko.cz




INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
Radio Haná
INZERCE
CBA