Na úvod je potřeba zmínit, že kupovat byt nebo dům „na vlastní pěst“ se nevyplácí, protože laik jen těžko dokáže odhalit neduhy nemovitosti a zhodnotit, v jakém je stavu. Pro klid na duši a úsporu peněz i budoucích starostí se vyplatí požádat o pomoc odborníky (např. konzultace s právníkem, stavařem, elektrikářem apod.)
Zkontrolujte právní záležitosti
Než se začnete zajímat o další detaily, měli byste nejprve nahlédnout do katastru nemovitostí a zjistit, jak je na tom realita z právního hlediska. V tzv. listu vlastnictví uvidíte kompletní údaje o majiteli, informace o tom, zda na nemovitost je či není bytový prostor a jestli na ni bylo, nebo nebylo uvaleno zástavní právo, případně exekuce.
„Náhled do listu vlastnictví je jedním z prvních kroků, který doporučujeme udělat při výběru nemovitosti. Když kupující v dokumentu narazí na zásadní překážku, měl by se zastavit a případně si nechat poradit od odborníka. Každý problém jde vyřešit,“ vysvětluje Miroslav Partisch z realitní kanceláře Mrkni na reality.
Z právních záležitostí se zajímejte také o územní plán – díky tomu se například dozvíte, zda je v lokalitě povolen daný typ výstavby.
Co když nemovitost vypadá jinak, než uvádí majitel?
Často se také stává, že byt či dům má ve skutečnosti jiné rozměry, než které zmiňuje majitel v inzerátu. Nemusí v tom být úmysl, v řadě případů jde o nevědomost. Pokud se nechcete spoléhat jen na informace v katastru nemovitostí, můžete si prostory nechat přeměřit. Největší jistotu budete mít, pokud měření provede kvalifikovaný geodet.
„Není to však jen o rozměrech. Například během prodeje jednoho domu jsme při kontrole dokumentace zjistili, že jeho podoba neodpovídá realitě, některé budovy v katastru nebyly zapsané. V takovém případě je ideální provést pasportizaci stavby,“ říká Michal Kleštinec z Mrkni na reality.
Zaměřte se na technický stav
Jakmile zájemce získá dostatek informací o majiteli i prodávaném objektu, přichází čas prozkoumat technický stav nemovitosti. Zejména u této části kontroly je dobré obrátit se na odborníky, abyste nekoupili zajíce v pytli.
V rámci posuzování technického stavu nezapomeňte na kontrolu nosných konstrukcí, střechy, fasády, ale také rozvodů elektřiny, vodovodů nebo oken a dveří, případně dalšího vybavení. Častým problémem bývají i plísně nebo jiné nedostatky, které nemusí být na první pohled vidět.
Kontrola technického stavu také odhalí, jestli a kolik peněz budete muset v dohledné době investovat do oprav.
Chtějte od majitele co nejvíc informací
V neposlední řadě byste si od vlastníka měli vyžádat maximum informací a dokumentů dokládajících, že nic neskrývá a že je s nemovitostí vše v pořádku.
„Je dobré požadovat roční vyúčtování služeb za energie, zeptat se na další poplatky spojené s bydlením v nemovitosti (například úklid společných prostor a příspěvky do fondu oprav) a zajímat se, jak funguje případné SVJ,“ doporučuje Miroslav Partisch.
Není na škodu nahlédnout i do Centrální evidence exekucí a podívat se, jestli majitel není v dluzích.
Zajímejte se o lokalitu
Před koupí je nejdůležitější prověřit samotnou nemovitost, ale nedpoceňujte ani průzkum lokality, kde se dům či byt nachází. Jaká je občanská vybavenost v lokalitě? Bývá v okolí často hluk? A jak je to s riziky přírodních vlivů, například se záplavami nebo sesuvy půdy? I tyto otázky by měly padnout.
Také se nebojte zeptat sousedů na jejich zkušenosti s lokalitou. Mohou vám předat užitečné informace, které byste jinak nezjistili (např. o bezpečnosti, hluku nebo plánovaných stavebních projektech).
Dobré je také nemovitost navštívit v různých částech dne, abyste viděli, jak slunce osvětluje různé prostory a jaký ruch je v okolí během denní špičky. Pokud máte možnost na pozemku strávit třeba celý den, určitě to udělejte. Lépe se tak seznámíte s prostředím a okolní atmosférou.
Přehoďte starosti s koupí na odborníky
Kromě zmíněných bodů je před koupí nemovitosti potřeba zařídit i další věci (třeba smluvní záležitosti). Nechcete se jimi zabývat a přidělávat si tak komplikace? Přehoďte starosti na specialisty, kteří s realitami mají letité zkušenosti.
I když bývá lákavé ušetřit a koupit nemovitost bez asistence odborníků, často to vede k velkým rizikům. Bez zkušeného makléře hrozí, že přehlédnete důležité detaily, které mohou v budoucnu znamenat vysoké náklady nebo právní problémy.
„V realitní kanceláři Mrkni na reality kupujícího provedeme celým procesem, aby nemusel prakticky nic řešit – od prvního kontaktu až po podpis kupní smlouvy,“ uzavírá Michal Kleštinec. Další informace a kontakty najdete na webu www.mrkninareality.cz.