Bílý papír a na něm pruhy zelené, žluté, oranžové a červené barvy. Přijde vám, že už jste to někde viděli? Není divu, průkaz energetické náročnosti budovy (občas se s ním setkáte i pod označením „energetický štítek“) by dnes měla mít prakticky každá budova v Česku. Proto na něj narazíte i u vstupů do veřejných objektů.
„Zájemci o dům či byt se o koupi rozhodují i podle toho, jak je nemovitost energeticky náročná. Zjistí to právě díky PENB, který jim prozradí, jestli je budova úsporná, nebo zda bude její energetický provoz stát spoustu peněz,“ vysvětluje Miroslav Partisch z realitní kanceláře Mrkni na reality.
Průkaz energetické náročnosti obsahuje například informace o výši nákladů na vytápění, osvětlení nebo ohřívání vody v dané nemovitosti. Stejně jako v případě energetického štítku na elektrospotřebičích se budovy rozdělují podle klasifikačních tříd: A je nejlepší a G nejhorší.
Aby dnes stavba dostala stavební povolení, musí spadat do třídy A (mimořádně úsporná), B (úsporná) nebo C (vyhovující).
Takto vypadá vzor průkazu energetické náročnosti budovy. Foto zdroj: mpo.cz
Klíčový dokument při prodeji, pronájmu i výstavbě
Primárně by se o PENB měli zajímat majitelé nemovitosti, kteří v dohledné době plánují její prodej – ze zákona tento dokument musí kupujícímu předat nejpozději v den podpisu kupní smlouvy.
„U bytů se nicméně nedokládá průkaz energetické náročnosti pro samostatnou bytovou jednotku, ale pro celý dům. Majitelům jej většinou poskytne společenství vlastníků jednotek,“ upřesňuje Partisch.
Vlastník by měl PENB doložit i nájemníkům před nastoupením do pronájmu, nezbytností je také při stavbě nového domu. V případě rekonstrukce musí být průkaz znovu zpracován, pokud dojde k významnějším zásahům (úprava více než 25 % celkové plochy obálky budovy).
Existují ale i situace, kdy se bez PENB obejdete. Například pokud prodáváte nebo pronajímáte budovu postavenou před rokem 1947, která od té doby neprošla rekonstrukcí.
PENB pro vás zajistí energetický specialista
Kde průkaz energetické náročnosti pro svou nemovitost sehnat? Samozřejmě jej nemůže vystavit každý. Jeho zpracování musí obstarat energetický specialista pověřený Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Ten vaši nemovitost posoudí a na základě několika parametrů rozhodne, do které třídy ji zařadí.
Co se ceny za zpracování týče, hodně záleží na velikosti či stavu hodnocené budovy. Za dodání PENB pro malý domek si specialista většinou vezme nižší tisíce korun, u velkých nemovitostí bývají náklady vyšší.
„Naši klienti často nechtějí energetického specialistu shánět na vlastní pěst, a tak jim dáváme konkrétní doporučení, případně za ně celou záležitost vyřídíme,“ doplňuje Michal Kleštinec, spolumajitel realitní kanceláře Mrkni na reality.
Zajímají vás podrobnosti? Mrkni na reality je vám k ruce
Budete v dohledné době řešit prodej, nebo pronájem nemovitosti? Realitní kancelář Mrkni na reality vám poradí a pomůže nejen s průkazem energetické náročnosti budovy, ale i s celým procesem prodeje či pronájmu.
Další informace a kontakty najdete na webu www.mrkninareality.cz.