„Do průběhu stavby vstoupila válka na Ukrajině, kdy extrémně narostly ceny stavebních materiálů. Třikrát jsme museli měnit dodavatele stavby. Nakonec se ale všechno podařilo a jsem za to moc rád,“ uvedl Pavel Kuba, starosta Mohelnice.
Náklady na stavbu knihovny dosáhly zhruba 70 miliónů korun s tím, že 40 miliónů získalo město z dotací. O vizuální pojetí stavby se postaral architekt Aleš Burian. Knihovna zujeme velkým světlíkem, který do interiéru pouští přirozené světlo, různě barevnými okny nebo obrovským oblým rohem budovy.
„Vždycky se snažíme o to, aby budova korespondovala s okolím a respektovala ho. Úplně nejvíc nám jde ale o to, aby dobře sloužila svému účelu,“ dodal Burian.
Stěhování bylo peklo
„Myslím, že je to malý zázrak – dnes se nové knihovny moc nestaví, a tady vznikla taková, na kterou může být naše město hrdé,“ světila se REJi jedna z návštěvnic, která si symbolické otevření knihovny nenechala v pátek 8. listopadu ujít.
Původní knihovna fungovala v soukromých prostorách, které si město pronajímalo. Nová budova nabídne místo nejen pro půjčování knih, ale také pro pořádání různých kulturních akcí. Samotné stěhování literatury z původního místa na nové dalo knihovnicím i pomocníkům pořádně zabrat.
„Celkem se jednalo zhruba o 30 000 knih, které jsme museli přenést. Takže to byla opravdu fuška,“ řekla REJi ředitelka knihovny Hana Haltmarová.
Nová knihovna v Mohelnici byla slavnostně otevřena uplynulý pátek. Tvůrcem její podoby je architekt Aleš Burian. Na snímku v černém saku. Foto: red