„Aktuálně řešíme vysoušeče a dodávky teplé vody do části sídliště Na Holbě,“ uvedl Marek Kostka, starosta Hanušovic.
Za kopcem, tedy na straně Jesenicka, je situace ještě horší. V řadě obcí mají lidé přímo existenční problémy, protože jim neteče teplá voda a nejde elektřina. Voda se roznáší v PET lahvích nebo si ji lidé čerpají z přistavených cisteren.
Obrovské problémy jsou na Jesenicku s veřejnou dopravou – mnohé silnice úplně zmizely z povrchu země, zničené jsou i železniční tratě.
„V některých případech je až neuvěřitelné, že voda prakticky odnesla celý silniční svršek a nezbylo vůbec nic. Asfalt odplul po vodě pryč a ta komunikace v terénu prakticky neexistuje. To jsou dramatické případy silnice I/44 a řeky Bělá,“ uvedl Václav Koblenc z Ředitelství silnic a dálnic.
K zemi půjde asi dvacet domů
Na Jesenicku půjde k zemi v první vlně zhruba dvacet poškozených domů, které už nejdou opravit. Na Šumpersku je situace daleko příznivější. Okresnímu městu se velká povodňová vlna těsně vyhnula.
„Situace je již pod kontrolou a díky společnému úsilí se nám daří postupně obnovovat běžný život v regionu," dodal Miroslav Adámek, starosta Šumperka a předseda krizového štábu.