„Cílem výzkumu je vytvořit diskusní platformu na téma podpory malého a středního podnikání a poskytnout zpětnou vazbu radnicím,“ píší v prohlášení pořadatelé soutěže.
Zpětná vazba je jasná pro Mohelnici i pro Šumperk. Prvně zmiňované město skončilo na skvělém druhé místě, Šumperk na samém dnu - konkrétně na poslední třinácté pozici. Jeseník je sedmý, Zábřeh osmý. Soutěž hodnotí 26 kritérií, 14 z nich se týká veřejné správy – a právě v této oblasti Šumperk zcela propadl.
„Výsledky zmiňovaného průzkumu zahrnují nějaké minulé období. Věřím, že novému vedení města se ve spolupráci s úředníky podaří přístup veřejné správy k podnikatelům změnit. Vždy je co zlepšovat - například informovanost podnikatelů o tom, jaké kroky město plánuje a jaká je strategie rozvoje. Jednou z mých priorit je vtáhnout do rozhodování o směřování města podnikatele, i ty drobné,“ komentuje nelichotivý výsledek průzkumu starosta Šumperka Miroslav Adámek.
Úřední šiml podnikatele odrazuje
„Od samospráv očekáváme aktivní přístup v tlaku na stát a kraj například v oblasti rozvoje dopravy, školství nebo zdravotnictví. Klíčové je, aby nám samosprávy vytvářely podmínky ve svých územních plánech tak, abychom měli kde stavět nejen nové provozovny, ale hlavně byty a domy pro naše potenciální zaměstnance,“ uvedl Josef Ťulpík, předseda Okresní hospodářské komory Jeseník.