„Město musí počítat s enormním nárůstem cen za energie. Ve srovnání s rokem 2020 jde v případě elektřiny i plynu o mnohonásobně vyšší finanční náklady. Příprava rozpočtu pro příští rok bude i z toho důvodu rovna věštění z křišťálové koule,“ uvedla Soňa Singerová, mluvčí šumperské radnice.
Kolik nakonec město za elektřinu utratí, není radnice schopna uvést. Spotové ceny, za které ji nakupuje, se totiž neustále mění. A i když v poslední době klesají, jsou stále příliš vysoké.
U plynu je situace přehlednější, ale ne dobrá – smlouvu na jeho dodávky pro příští rok zatím Šumperk nemá. „Plyn se městu zatím nakoupit nepodařil,“ potvrdila Šumperskému reji mluvčí Singerová.
Problém teď zdědilo nové vedení
Těžkou hlavu z vysokých cen energií bude mít nové vedení města, které musí nastartovat úsporná opatření, a hlavně zajistit, aby radnice na energie vůbec měla. Nejde přitom jen o plyn a elektřinu pro budovy městského úřadu – radnice nakupuje energie i pro svoje příspěvkové organizace včetně základních škol. V případě elektřiny šlo vloni o 117 odběrných míst.
Jen pro srovnání – minulý rok bralo město elektřinu zhruba za 1 300 Kč za MWh. Spotová cena byla tento týden přibližně 9 500 Kč za MWh.