„První obří zásobník vznikne v prostoru přednádraží, kde byly původně staré sklepy. Ty jsme sice v rámci miliónových víceprací nechali před časem zasypat, ale teď sklepy znovu vyhrabeme a naplníme plynem,“ nechala se slyšet šumperská radnice. Druhý zásobník má vzniknout v cyklověži. "Jako úschovna kol se příliš neujala, coby zásobník strategické suroviny ale jistě dobře poslouží. Navíc díky tomu, že jsme prozíravě nechali vyrobit stěny ze skla, bude moci každý občan na vlastní oči sledovat, jak jsou na tom městské zásoby plynu," píše se v tiskové zprávě.
V Mohelnici vznikne další podzemní plynojem, který má kromě domácností napájet tamní průmyslovou zónu – konkrétně podnik Hella. „Zásobník o objemu několika miliónů kubíků vybudujeme na místě podzemního parkoviště, které je stejně nefunkční, protože do něj zatéká,“ píše se v interním dokumentu mohelnické radnice, který má redakce Šumperského Reje k dispozici.
Tvrdé sankce
V reakci na rozhodnutí Šumperka a Mohelnice vydat se cestou energetické soběstačnosti už Moskva oznámila nové sankce, které mají na náš region tvrdě dopadnout. "Radničním kantýnám v Mohelnici a v Šumperku zakazujeme s okamžitou platností prodávat ruská vejce. Zmrzlináři v celém šumperském okrese mají od 1. dubna zakázáno nabízet ruskou zmrzlinu. A mládež může zapomenout na jízdu na ruském kole,“ uvedlo ministerstvo zahraničí Putinovy velkoříše.
V jednání je také omezení dodávek surovin pro výrobu tradičního boršče. Ruské automobilky zároveň oznámily ukončení spolupráce s mohelnickou Hellou, která jim dodávala halogenové světlomety pro modernizované žigulíky.