Nový dotační program pomůže obcím s rychlým internetem nebo zdravotníkům s chytrými přístroji

ROZHOVOR - Olomoucký kraj vypsal zcela nový dotační program Smart region. Peníze pomohou s chytrými řešeními v oblasti zdravotnictví, žádat mohou také obce na podporu připojení vysokorychlostního internetu. Na koho přesně program cílí, prozradila Zdeňka Dvořáková Kocourková, radní Olomouckého kraje.

Radní Olomouckého kraje Zdeňka Dvořáková Kocourková přivedla k životu dva nové dotační tituly. Foto: FB

Hejtmanství letos vypsalo úplně nový dotační program Smart region Olomoucký kraj. Pro koho je určený?

Máme v tomto programu dva dotační tituly. Jeden je určen pro obce a druhý pro poskytovatele zdravotní péče, kteří mají sídlo nebo provozovnu v Olomouckém kraji.

Kdo a na co může žádat v prvním dotačním titulu?

Všechny obce na území Olomouckého kraje mohou žádat o dotaci na podporu přípravy nebo na realizaci SMART opatření. Navíc obce do 2000 obyvatel mohou žádat o podporu na připojení vysokorychlostního internetu. Dotace na jeden projekt může být v rozsahu 30 až 250 tisíc korun. K dispozici na tento titul máme letos dva miliony korun.

Druhý titul tedy míří na zdravotnická zařízení?

Ano, v rozsahu dalších dvou milionů chceme podpořit projekty z oblasti eHealth, tedy elektronického zdravotnictví. Minimální dotace na projekt bude v tomto případě sto tisíc korun, maximální dotace pak jeden milion. V tomto případě míříme na podporu realizace SMART opatření směřujících ke zvýšení kvality života a zdravotního stavu obyvatel Olomouckého kraje za pomocí chytrých řešení. Z dotace je možné pořídit SMART přístroje a zařízení, ale také softwarová řešení pro oblast eHealth.

Kdy je možné podávat žádosti o tyto dotace?

Příjem žádostí máme naplánován od 17. března do 4. dubna. O finálním schválení konkrétních žádostí pak rozhodne krajské zastupitelstvo na konci června.

Jak složité, nebo jednoduché je požádat o dotaci Smart regionu?

Příprava samotné žádosti o dotaci a povinných příloh by neměla být nijak časově náročná. Zásadní bude doložení příloh prokazujících oprávněnost žadatele, dále popis akce a rozpočet předpokládaných uznatelných výdajů. Pro žadatele máme zřízenu i horkou linku, kde mohou v úředních hodinách konzultovat technické (tel. 585 508 457) i faktické (585 508 321, f.bohac@olkraj.cz) záležitosti projektů.

Několik SMART projektů v oblasti eHealth už Olomoucký kraj realizoval v loňském roce. Jaké jsou výsledky?

Ano. V roce 2021 se nám podařilo realizovat například ve spolupráci s Národním telemedicínským centrem Fakultní nemocnice Olomouc hned několik pilotních projektů. Nakoupili jsme například měřící přístroje pro sledování hladiny cukru v krvi těhotných žen trpících těhotenskou cukrovkou. Díky bezplatné zápůjčce přístroje nemusí nastávající maminka nyní dojíždět na pravidelné kontroly až do fakultní nemocnice a přesto je pod trvalou kontrolou odborných lékařů. V jiném projektu jsme pořídili speciální kameru pro včasné odhalení vady zraku řidičů, tzv. screening retinálních patologií. Díky kameře je možné zhoršení zraku řidiče včas zachytit již u praktického lékaře a nasadit odpovídající léčbu.

Kromě toho jsme realizovali i zásadní projekt pro elektronické sdílení zdravotnické dokumentace pacientů v akutním ohrožení života mezi Zdravotnickou záchrannou službou včetně té letecké a urgentními příjmy nemocnic v našem kraji. Dalším projektem se podařilo elektronicky propojit Zdravotnickou záchrannou službu s poskytovateli lůžkové péče, kam je pacient převážen mimo akutní ohrožení života. Propojili jsme tímto způsobem všechny nemocnice v Olomouckém kraji, včetně Odborného léčebného ústavu Paseka, který se specializuje také na doléčení postcovidových stavů u pacientů starších 65 let. Obdobná chytrá řešení nás v oblasti zdravotní péče posouvají o obrovský krok kupředu.

Zvládl už Olomoucký kraj zrealizovat nějaký Smart projekt i mimo oblast eHealth?

V loňském roce jsme se pustili do významné digitalizace v oblasti hromadné dopravy. Nastartovali jsme projekt moderního řešení e-shopu pro nákup jízdenek a s tím související tvorbu komplexní mobilní aplikace. V oblasti životního prostředí jsme se zase pustili do budování centrálního odpadového portálu Olomouckého kraje, kde se nám na jednom místě sejdou veškeré informace a data k nakládání s odpady v našem kraji. Logo a grafický manuál pro tento odpadový portál jsme vysoutěžili na našich středních školách, kde byli nejlepší studenti oceněni hodnotnými poukázkami na pořízení elektroniky.

Na kolik konkrétně přišly všechny ty SMART projekty?

Všechny byly financovány přímo z rozpočtu Olomouckého kraje a vyšly na necelé čtyři miliony korun. Jsem si jistá, že jsou to velmi efektivně investované veřejné peníze, které se našim občanům mnohonásobně vrátí.



INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
Radio Haná
INZERCE
CBA