Mladí lidé ze Šumperska podnikli inspirativní výpravu do Estonska

ŠUMPERSKO, PÄRNU - Potřetí a naposledy vyslala Místní akční skupina Šumperský venkov mladé lidi ze Šumperska na učenou ke svým kolegům, tentokrát na venkov do Estonska. Výprava do regionu Pärnu se uskutečnila v polovině října.

Kam až se dá posunout mládežnické odhodlání se účastníci projektu přesvědčili při návštěvě firmy zaměřené na stavbu dřevěných domů GreenCube. Foto: MAS

Příležitost inspirovat se v zahraničí přinesl účastníkům projekt „Youth Participation In Decision Making“ (česky: „Účast mladých na rozhodování“), který má za cíl dát prostor mladým zapojit se do dění ve svých obcích, ukázat jim, jak to může fungovat a funguje jinde a motivovat je k tomu, aby po studiích nezůstávali ve městech, ale vraceli se zpět k nám na venkov. Aby se zajímali o dění kolem sebe a nebáli se projevit svá přání i nespokojenost s tím, co jim v obci chybí. 

V rámci projektu se spojilo celkem 40 mladých lidí ve věku 15-25 let z každé z pěti spolupracujících místních akčních skupin z Estonska, ČR a Gruzie, kteří se postupně během tří setkáních snažili přiblížit cíli projektu. Na prvním setkání v květnu v ČR (v Loučné nad Desnou) se dověděli více o tom, co jsou sněmy mládeže a jak fungují. Druhé setkání v září v Gruzii (region Kazbegi) přineslo účastníkům vhled do fungování participativních rozpočtů. Poslední setkání, které se konalo minulý týden v estonském městečku Lihula, bylo věnováno tvorbě strategie, resp. akčního plánu mladých.

Mládežnické parlamenty jako poradní orgán obce

Témata jednotlivých setkání vycházela ze zkušeností hostících místních akčních skupin. Mládežnické parlamenty v Estonsku fungují velmi dobře, a to jak na úrovni škol, tak i obcí.  „V estonském regionu Pärnu se účastníci dozvěděli, jak důležitá je v tématu motivace, inspirace a zapojování se. Diskutovali o tom, co jim chybí v jejich regionech v oblasti vzdělání, dopravy, komunity, zdravotnictví a trávení volného času, a snažili se navrhnout možná řešení,“ přiblížila manažerka MAS Šumperský venkov Iva Václavová.

„Kromě toho měli naši účastníci možnost se setkat a inspirovat u místního školního parlamentu při Gymnáziu v Lihule a u členů mládežnického parlamentu, který tam působí jako poradní orgán obce. Kam člověka může posunout mládežnické odhodlání se účastníci projektu přesvědčili při návštěvě firmy zaměřené na stavbu dřevěných domů GreenCube,“ dodala Iva Václavová.

Nyní budou účastníci projektu pracovat na dálku na společném výstupu, kterým bude příručka věnovaná participativnímu rozpočtování a budou se snažit nasbírané zkušenosti využít v praxi u nás.

Více informací o projektu najdou zájemci ZDE.





INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
Radio Haná
INZERCE
CBA