Mladí lidé ze Šumperska sbírali inspiraci na gruzijském venkově

Osm mladých zástupců z místní akční skupiny Šumperský venkov vyrazilo na pracovní výlet do Gruzie, kde objevovali nejen kulturní rozdíly v domovině svých hostitelů, ale hlavně sbírali inspiraci pro společné projekty.

Mladí lidé ze Šumperska rozvíjí spolupráci mezi místními akčními skupinami z Estonska, Česka a Gruzie. Foto: mas

Cesta se uskutečnila od 5. do 9. září v rámci mezinárodního projektu Youth Participation in Decision Making z program Erasmus+ a vznikla jako spolupráce mezi místními akčními skupinami z Estonska, Česka a Gruzie. Účastníci na cestách po území jednotlivých partnerských místních akčních skupin nepoznávali jen kulturní rozmanitosti jednotlivých zemí, ale také vymýšleli společné projekty, setkávali se se zástupci veřejného i soukromého sektoru a učili se jeden od druhého.  

Projekt se rodil pět let

"Myšlenka uskutečnit projekt vznikla už před pěti lety, kdy jsme v Gruzii spolu s Člověkem v tísni zakládali Místní akční skupinu Kazbegi a předávali zkušenosti z rozvoje Šumperského venkova. Jsem moc rád, že se myšlenka stala realitou a věřím, že je to první z projektů spolupráce s naší gruzínskou "sesterskou" MAS," uvedl starosta Dolních Studének a náměstek ministra pro místní rozvoj Radim Sršeň. 

V květnu proběhlo setkání v Česku v Loučné nad Desnou, které bylo zaměřené zejména na fungování a vznik sněmů mládeže na venkově. V polovině října pak projekt uzavře setkání v Estonsku, jehož výstupem bude metodika fungování participativních rozpočtů.  

Zapojení mladých lidí do dění v obci

V Gruzii mladí lidé ze Šumperska navštívili horský region Kazbegi na severu Gruzie. Účastníci měli možnost diskutovat se zástupci gruzijské hostující místní akční skupiny, s představiteli místních samospráv, se zdejšími drobnými podnikateli, vzdělávali se v oblasti participativních rozpočtů a vymýšleli vlastní projekty, které obhajovali před porotou a ostatními kolegy.

„Projektem chceme dát prostor mladým zapojit se do dění ve svých obcích, ukázat jim, jak to může fungovat a funguje jinde a motivovat je k tomu, aby po studiích nezůstávali ve městech, ale vraceli se zpět k nám na venkov. Aby se zajímali o dění kolem sebe,“ uvedla manažerka projektu Iva Václavová z MAS Šumperský venkov.

Více o projektu se dozvíte ZDE. 

O širší spolupráci mezi Českem a Gruzií při rozvoji venkova jednali zástupci MAS Šumperský venkov také na velvyslanectví ČR v Gruzii.



INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
Radio Haná
INZERCE
CBA