Mirek Adámek: Chci pomáhat Šumperku. I když osobně si pohorším

Mirek Adámek se bude v komunálních volbách ucházet o přízeň voličů jako kandidát na starostu Šumperka za hnutí ANO. Co by ve městě změnil jako první? A jak se staví ke kumulaci politických funkcí? Proč si v případě zvolení pohorší?

"Je nutné změnit atmosféru na radnici a vzájemné vztahy městských organizací," říká kandidát na starostu Mirek Adámek. Foto: Zdeněk Nováček

Kdybyste měl kouzelný proutek a mohl změnit v Šumperku jednu věc. Co by to bylo? 

Určitě, aby byli všichni v Šumperku zdraví a šťastní. Ale asi jste myslel otázku tak, co bych chtěl změnit na fungování města. V tom případě vás možná překvapím, ale jsou to vzájemné vztahy a komunikace. Je nutné změnit atmosféru na radnici a vzájemné vztahy městských organizací. Pokud tohle bude dobře fungovat, brzy to pocítí všichni občané. Nedávno vyšel Index kvality života v českých městech, kde Šumperk v hodnocení vztahů a služeb obdržel 1,5 bodu z 10. To se musí určitě změnit. 

Vaše odpověď mě překvapila. Čekal jsem spíše témata jako bydlení, parkování, dobře placená práce… 

Ano, to jsou všechno důležité oblasti. A pokud dostanu důvěru voličů a stanu se starostou, tak je určitě budu okamžitě řešit. Ale abychom mohli Šumperk posunout dál a udělat z něho lepší místo pro život, musíme změnit atmosféru a vztahy. V Šumperku totiž žije velké množství šikovných lidí, každý dělá něco úžasného. I na radnici pracují velmi schopní a profesionální úředníci. Když tohoto potenciálu dokáže město využít, spojovat lidi v další úžasné projekty, pak máme vyhráno. 

Šumperku podle údajů ČSÚ za posledních 10 let ubyla zhruba pětina obyvatel. Jak chcete tento nepříznivý trend změnit? 

Vylidňování Šumperka je částečně způsobeno tím, že se prostě rodí méně dětí. Ale svůj hlavní vliv na to má dlouhodobě zanedbaný přístup města k podpoře bydlení. V Šumperku se v minulosti nestavěly skoro žádné byty a nových pozemků pro rodinné domy vzniklo ještě méně. Je potřeba, aby radnice podporovala výstavbu a především rozšířila svůj bytový fond pro všechny věkové kategorie a také pro profese, které přispějí k rozvoji našeho města a regionu. 

Jak podle může město pomoci domácnostem, které trápí růst cen energií? 

Politiku sociální podpory musí dělat stát a ne jednotlivé obce. Město má jiné úkoly - především je potřeba zmapovat, kolik domácností se dostane do opravdu existenčních problémů z důvodů růstu cen energií. Město musí také po přechodnou dobu podporovat své občany například nezvyšováním poplatků, dále je potřeba pomoci organizacím (například sportovním a kulturním), tak aby mohly i přes negativní dopad energetické krize dál rozvíjet svou činnost a nemusely sáhnout k omezení dětských volnočasových aktivit. 

"Požádal jsem přátele, ať mně dají pohlavek, pokud se začnu chovat jako namyšlený papaláš"

Jste senátor, k tomu vedete společnost Pontis, která je největším poskytovatele sociálních služeb v Šumperku. Teď kandidujete na starostu Šumperka. Jak to všechno chcete zvládnout? 

Pokud dostanu důvěru voličů a stanu se starostou města, předám vedení Pontisu. Už jsem se tak s kolegy dohodl. Tím se mi uvolní ruce a získám mnoho času. Věřte, že vedení Pontisu je velmi náročná práce, zvláště během covidu a teď energetické krize máme starostí až nad hlavu, děláme do noci. Ale já jsem zvyklý tvrdě pracovat, nemám problém být v práci šestnáct hodin denně, i o víkendu. Povinnosti senátora i ředitele Pontisu zvládám na 100 %, aniž bych jedno nebo druhé šidil.

To si myslíte vy. 

Víte, do politiky jsem vstoupil teprve před čtyřmi roky a věděl jsem, že je zde určité riziko, že člověk ztratí soudnost a v politice zblbne. Proto mám kolem sebe tým spolupracovníků, kterým věřím a které jsem hned po nástupu do Senátu požádal, aby mě upozornili, pokud bych obě práce nestíhal. A taky jsem je požádal, ať mně dají pohlavek, pokud se začnu chovat jako namyšlený papaláš. (smích)

Dobře. Ale v případě, že vás lidé zvolí starostou, stále zůstanete i senátorem. Budete kumulovat dvě významné politické funkce, což veřejnost někdy kritizuje.  

Pro někoho je to citlivé, ale já jsem takovou kumulaci nikdy nekritizoval. Naopak, v Senátu kolem sebe vidím, že propojení práce senátora a starosty je vhodné, pomáhá to regionu a opravdu to není nic neobvyklého. Mnoho senátorů jsou velmi úspěšnými starosty.

Šumperk byl a je pro mě na prvním místě. Na starostu kandiduji proto, že mám energii, odhodlání a hlavně vizi, kam chci město posunout. A k tomu mně pomůže souběžná práce v Senátu, protože i tam sloužím našemu městu. Když jako senátor zaklepu na jakékoliv ministerské dveře, tak se mnou vždycky budou jednat jinak, než kdybych byl jen „obyčejný“ starosta. Myslete si o tom své, ale tak to prostě je. Takto jsem například pomohl Jeseníku k pilotnímu projektu zavedení kvalitní internetové sítě 5G, protože na ministerstvu i na Českém telekomunikačním úřadě se mnou o našich regionálních záležitostech jednají přímo nejvyšší šéfové. Podobně jsem řešil i stravování v lesních mateřských školkách, nesmyslná covidová opatření v sociálních službách, krach Sperbank, nekvalitní příjem digitálního signálu DVBT 2 a mnohé další.

Na závěr doplním ještě jednu důležitou věc. Rozhodně nebudu kumulovat funkci starosty a senátora kvůli penězům. Pokud odejdu z pozice ředitele Pontisu a začnu našemu městu pomáhat jako starosta, platově si hodně pohorším. Při kumulaci politických funkcí se mi totiž ze zákona významně zkrátí plat. 

 

 




INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit


INZERCE
Radio Haná
INZERCE
CBA