KULTURA

Zpráva o nevíře: Vychází nová kniha o čarodějnických procesech

22. dubna 2010, 00:00, rejdakce
Jeseníky - Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu v rámci svých projektů vydává další z publikací, které se úzce vážou k regionu Jesenicka a jejichž úkolem je originálním způsobem přiblížit kraj a jeho zajímavosti turistům.
Tentokrát je to kniha o čarodějnických procesech ve Slezsku a dnešním Jesenicku a Šumperku, která nese tajemný název Zpráva o nevíře. Kniha o čarodějnických procesech v období 1622 – 1695 je dílem dvou místních autorů Mgr. Michaely Neubauerové a Mgr. Drahomíra Polácha. Ilustrace ke knize vytvořila MgA. Jana Kloučková Kudrnová.

Zpráva o nevíře mapuje průběh čarodějnických procesů na území dnešního Jesenicka, Šumperska a Slezska – zejména polského Nyska, při jejichž rozpoutání hrálo hlavní roli hned několik faktorů. Kromě naprosto běžné rozšířené víry v nečisté síly byl důležitým rysem pobělohorské doby zejména ekonomický a mravní úpadek obyvatelstva, a to vše bylo podloženo drastickým průběhem třicetileté války. „Při tvorbě textu bylo čím dál více zřejmé, že procesy s čarodějnicemi na Jesenicku, někdejší jižní částí nyského knížectví, byly počtem obětí, masovostí a hrůzami jedny z nejhorších v celé střední Evropě. Rovněž jsem se snažila zdůraznit, že oproti běžnému povědomí veřejnosti, které dává upalování čarodějnic a čarodějníků do souvislosti s církevní inkvizicí, se jednalo zejména o justiční vraždy a obrovské zneužití tehdejší soudní praxe,“ říká spoluautorka knihy Michaela Neubauerová.

Kniha vychází v trojjazyčném vydání – česky, polsky a německy - v nákladu 10 000 kusů a bude k dostání v nově otevřené expozici čarodějnictví, která je od 22. dubna 2010 umístěna ve sklepních prostorách historického Geschadrova domu v Šumperku a představuje osudy lidí, kteří v tomto domě bydleli a byli upáleni za čarodějnictví. Dále knihu zájemci najdou u partnerů projektu, kterými jsou okres Nysa a město Šumperk, a bude také distribuována odborníkům v oboru v České republice a do knihoven.

„Srdečně zveme zájemce do nově otevřené expozice a rovněž k přečtení této zajímavé a fakty nabité knihy. I když je téma čarodějnických procesů spíše smutnou stránkou společné česko-polské historie, vyvolává v mnoha lidech velký zájem. Snad naším počínáním nezneuctíme památku všech, jejichž životy tehdejší vrchnost obětovala svým zájmům,“ říká k projektu PhDr. Jan Závěšický, ředitel Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu.

Sdružení je také partnerem projektu Čarodějnická stezka - cyklotrasy, která vznikla již v roce 2006 a připomíná pronásledování a popravy lidí ze 70. a 80. let 17. století. Cyklotrasa prochází napříč Jeseníky v úseku Zlaté Hory - Mohelnice a každoročně ji využívají stovky turistů.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert kapely TURBO, která vystoupí v DK Šumperk v pátek 26. října. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce vydala kapela Turbo první album?

A) 1981
B) 1987
C) 1984

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na beznadějně vyprodaný festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 19. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Mirka Jílková z Libiny a Vladimír Urbanec ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.