KULTURA

Zpráva o nevíře: Vychází nová kniha o čarodějnických procesech

22. dubna 2010, 00:00, rejdakce
Jeseníky - Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu v rámci svých projektů vydává další z publikací, které se úzce vážou k regionu Jesenicka a jejichž úkolem je originálním způsobem přiblížit kraj a jeho zajímavosti turistům.
Tentokrát je to kniha o čarodějnických procesech ve Slezsku a dnešním Jesenicku a Šumperku, která nese tajemný název Zpráva o nevíře. Kniha o čarodějnických procesech v období 1622 – 1695 je dílem dvou místních autorů Mgr. Michaely Neubauerové a Mgr. Drahomíra Polácha. Ilustrace ke knize vytvořila MgA. Jana Kloučková Kudrnová.

Zpráva o nevíře mapuje průběh čarodějnických procesů na území dnešního Jesenicka, Šumperska a Slezska – zejména polského Nyska, při jejichž rozpoutání hrálo hlavní roli hned několik faktorů. Kromě naprosto běžné rozšířené víry v nečisté síly byl důležitým rysem pobělohorské doby zejména ekonomický a mravní úpadek obyvatelstva, a to vše bylo podloženo drastickým průběhem třicetileté války. „Při tvorbě textu bylo čím dál více zřejmé, že procesy s čarodějnicemi na Jesenicku, někdejší jižní částí nyského knížectví, byly počtem obětí, masovostí a hrůzami jedny z nejhorších v celé střední Evropě. Rovněž jsem se snažila zdůraznit, že oproti běžnému povědomí veřejnosti, které dává upalování čarodějnic a čarodějníků do souvislosti s církevní inkvizicí, se jednalo zejména o justiční vraždy a obrovské zneužití tehdejší soudní praxe,“ říká spoluautorka knihy Michaela Neubauerová.

Kniha vychází v trojjazyčném vydání – česky, polsky a německy - v nákladu 10 000 kusů a bude k dostání v nově otevřené expozici čarodějnictví, která je od 22. dubna 2010 umístěna ve sklepních prostorách historického Geschadrova domu v Šumperku a představuje osudy lidí, kteří v tomto domě bydleli a byli upáleni za čarodějnictví. Dále knihu zájemci najdou u partnerů projektu, kterými jsou okres Nysa a město Šumperk, a bude také distribuována odborníkům v oboru v České republice a do knihoven.

„Srdečně zveme zájemce do nově otevřené expozice a rovněž k přečtení této zajímavé a fakty nabité knihy. I když je téma čarodějnických procesů spíše smutnou stránkou společné česko-polské historie, vyvolává v mnoha lidech velký zájem. Snad naším počínáním nezneuctíme památku všech, jejichž životy tehdejší vrchnost obětovala svým zájmům,“ říká k projektu PhDr. Jan Závěšický, ředitel Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu.

Sdružení je také partnerem projektu Čarodějnická stezka - cyklotrasy, která vznikla již v roce 2006 a připomíná pronásledování a popravy lidí ze 70. a 80. let 17. století. Cyklotrasa prochází napříč Jeseníky v úseku Zlaté Hory - Mohelnice a každoročně ji využívají stovky turistů.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.