ZPRÁVY

Zábřeh bude dál trpět

8. prosince 2015, 07:00, Jaroslav Kropáč
Zábřeh - Stavební firmy v Zábřeze mají už jen necelé dva týdny na to, aby vyasfaltovaly rozkopané silnice a opravily chodníky, které utrpěly při obří stavbě kanalizace. Je téměř jisté, že všechnu práci nestihnou a některé lokality se budou dodělávat až příští rok. Na jaře se také mají opravovat ty komunikace, které radnice kvůli špatné kvalitě odmítne převzít. Firmám hrozí za prodlení miliónové pokuty. To je ale pouze slabá útěcha pro obyvatele Zábřeha, kteří budou žít také příští rok v prachu, rámusu a místní řidiči se opět dočkají množství uzavírek a objížděk.

„Rozhodně se na to nedá zvyknout, jsem z toho na nervy,“ okomentoval stav silnic a četných dopravních uzavírek Květoslav Diblík ze Zábřeha. A není sám, problémy stavebních firem, které neplní termíny dokončení zakázek a nemají dostatek kvalifikovaných dělníků na stavbu silnic „ždímají“ i úředníky radnice. „Je to samozřejmě velmi nepříjemné. Pokud firmy nestihnou svoji práci odvést v termínu, čekají je velmi vysoké pokuty. Takto jsme si to ošetřili ve smlouvách,“ uvedl starosta Zábřeha František John.
Problémy s kvalitou
Už zmiňovaný nedostatek odborné pracovní síly s sebou přináší kromě nedodržení termínů stavby i další rizika. Tím největším je nízká kvalita odvedených prací ve městě. „Kvalitu si samozřejmě velmi dobře hlídáme a povrchy silnic, se kterými nejsme spokojeni, odmítáme převzít. Bohužel je to teď velmi častý jev,“ přiznává John. Jak dále uvedl, reklamační práce na vysprávkách cest mohou pokračovat určitě i příští rok na jaře.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 8.12.2015 10:42
Titulek: Jen nervy?
Autor: Alena
186
188
Trpí úplně všecko. Jak člověk, tak osobní auta. Rozsáhlá rekonstrukce se rozjela na všech stranách naráz a teď je z města jedna velká rozkopaná díra, kterou nedokáže nikdo dát dokupy. Výmluvy na nekvalifikované pracovníky firem je těžké brát v potaz. Radnice měla podle mého názoru pečlivěji zvážit výběr firem, které na rekonstrukcích pracují.
Reagovat
Datum: 9.12.2015 07:31
Titulek: Re: Jen nervy?
Autor: Moris
200
170
Radnici by meli zrusit. Stejne jako starostu Dzona. Doufam, ze si vzpomenete pri volbach na neschopnost celeho vedeni, kteri jak tvrdi s tim nic nemohou delat. Slusne prelozeno: na lidi se..u
Reagovat
Datum: 9.12.2015 12:25
Titulek: Re: Jen nervy?
Autor: ToQ
194
166
Pochybuji... Pánbíčkáři si stejně vždycky řeknou... ,,Bůh to tak chtěl" :D
Reagovat
Datum: 10.12.2015 04:24
Titulek: Lidovci jsou sv.ně - známý fakt Re: Jen nervy?
Autor: RSDr. Gangsdorf von Schönberg
167
151
A Vl. Jiránek, autor Boba a Bobka krásně vylepil, že: "Renomovaní historici tvrdí, že lidovci byli vždycky svině - Není pravda, jsou až teď!"
Reagovat
Datum: 12.12.2015 22:44
Titulek: Re: Jen nervy?
Autor: Miroslav
160
126
Vše je jen o financích. Radnice chce šetřit, proto vybrala nejlevnější firmy. Tyto nejlevnější firmy mají rozjeté zakázky na více frontách, tudíž mají i rozmělněné zaměstnance (takže jako pomoc nabírají brigádníky) a ani jedné zakázce se nemohou věnovat na 100%.

Pokud by si radnice připlatila a vzala firmu která se bude plně věnovat zábřežské zakázce tak by bylo hotovo za poloviční čas.

Takto to bohužel dopadá když se ve výběrovém řízení jde pouze po nejnižší ceně.
Reagovat
Datum: 12.12.2015 23:42
Titulek: Radnice nemusí vybírat podle nejnižší ceny
Autor: Anonym
154
143
Zákon č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách
§ 78 Hodnotící kritéria
(1) Základním hodnotícím kritériem pro zadání veřejné zakázky (dále jen "základní hodnotící kritérium") je
a) ekonomická výhodnost nabídky, nebo
b) nejnižší nabídková cena.
(3) Zadavatel zvolí základní hodnotící kritérium podle druhu a složitosti veřejné zakázky a uvede je v oznámení nebo výzvě o zahájení zadávacího řízení.
(4) Rozhodne-li se zadavatel pro zadání veřejné zakázky podle základního hodnotícího kritéria ekonomické výhodnosti nabídky, stanoví vždy dílčí hodnotící kritéria tak, aby vyjadřovala vztah užitné hodnoty a ceny. Dílčí hodnotící kritéria se musí vztahovat k nabízenému plnění veřejné zakázky. Mohou jimi být zejména nabídková cena, kvalita, technická úroveň nabízeného plnění, estetické a funkční vlastnosti, vlastnosti plnění z hlediska vlivu na životní prostředí, vliv na zaměstnanost osob se zdravotním postižením a osob se ztíženým přístupem na trh práce, provozní náklady, návratnost nákladů, záruční a pozáruční servis, zabezpečení dodávek, dodací lhůta nebo lhůta pro dokončení. Dílčími hodnotícími kritérii mohou být také organizace, kvalifikace a zkušenosti osob zapojených do realizace veřejné zakázky, pokud mají významný dopad na její plnění. Dílčím hodnotícím kritériem nemohou být smluvní podmínky, jejichž účelem je zajištění povinností dodavatele, nebo platební podmínky.
Reagovat
Datum: 8.12.2015 14:20
Titulek: Vy maňasovi Johnovi ještě věříte?
Autor: Lucy Fer
159
124
Vždyť ten kariéristický alibista posílá poškozené občany a řidiče na IMOS, se kterým uzavřel ty smlouvy, jako že on jako správce a zástupce městského majetku nic on muzikant. Hodit do toho slavnýho kanálu a vymáchat to lidovecké prasátko.

.
Reagovat
Datum: 8.12.2015 17:43
Titulek: Re: Vy maňasovi Johnovi ještě věříte?
Autor: anonym
145
156
Je to alibista a chrání si jenom svoji p...l.
Reagovat
Datum: 10.12.2015 20:10
Titulek: Re: Vy maňasovi Johnovi ještě věříte?
Autor: Hajzlik vod Kosti
166
116
Největší hlasovací sílu ve valné hromadě VHZ má starosta Šumperka Brož (jakožto starosta největšího akcionářského města) společně se starostou Zábřeha Johnem. Ostatní starostové obcí se můžou klidně „stavět na hlavu"

http://sumpersky.rej.cz/listarna/

Až se zase bude Frantílek Debílek vymlouvat, že on o ničom nerozhoduje...
Reagovat
Datum: 8.12.2015 18:16
Titulek: futr dokola
Autor: tvoja matka
203
138
Doba výstavby "HP II" byla původně navržená na 3 roky, IMOS (a jeho smečka subdodavatelů) má 90% kanálu v zemi a tak půlku povrchů komunikací hotovou, za 16 měsíců. Já mylsím že dobrý - vyšlo jim počasí.
A s těma pokutama za termín, to skončí leda soudem, páč samo město Zábřeh v létě zatrhlo rozkopat ještě víc silnic najednou...kdo ví? - třeba mohlo už být hotovo.
Reagovat
Datum: 8.12.2015 18:56
Titulek: Re: futr dokola
Autor: Fotr Kolotočář
190
164
dobrý jo? dyť je ten kanál zfušovanej stejně jak ten šišatohlavec Frantílek. Slizovatý Debílek si navíc hraje na manažéra v představenstvu VHZ, které ovládá KDU-ČSL


-

Reagovat
Datum: 8.12.2015 19:49
Titulek: zfušovanej kanál
Autor: tvoja matka
215
119
kanál buďto funguje, nebo nefunguje... pokud nefunguje, je zfušovanej...
Reagovat
Datum: 8.12.2015 20:13
Titulek: Re: zfušovanej kanál
Autor: Fotr Kolotočář
206
171
no jisťéé, hlavně když to houno poteče:
https://www.facebook.com/zelenizabreh/posts/719643241495261

placenej vocas na radnici ovčánkům úlisně poděkuje za to jak si poslušně nechají kadit na hlavy a vod novýho roku VHZ prostřednictvím ŠPVS zvedne pálku za vodné a stočné..


Reagovat
Datum: 10.12.2015 20:25
Titulek: Valná hromada, Představenstvo, Dozorčí rada
Autor: Hajzlik vod Kosti
148
154
Nezapomeňte se optat Suchomela z KDU-ČSL jakou 70 milionovou pálku dostala VHZ od SFŽP za podvody s kanalizací.

Reagovat
Datum: 10.12.2015 20:45
Titulek: S FRANCOUZSKÝMI PARAZITY ŠPVS NA VĚČNÉ ČASY
Autor: Pozor, důležité!
174
170
Zastupitelé PRO-REGION jsou jednoznačně PROTI podpisu koncesní smlouvy na příštích 5 let!

V pondělí 14.12. zasedá valná hromada společnosti VHZ a.s.

Na programu jednání valné hromady je tzv. koncesní smlouva na provozování kanalizační složky (kanalizační potrubí, čističky odpadních vod, výběr stočného od obyvatel ...) v následujících 5-ti letech.

Nová smlouva mezi VHZ a ŠPVS se nachází ve stádiu podpisu. Ředitel VHZ Suchomel již smlouvu podepsal a nyní ještě potřebuje posvětit podpis od valné hromady.
Největší hlasovací sílu ve valné hromadě VHZ má starosta Šumperka Brož (jakožto starosta největšího akcionářského města) společně se starostou Zábřeha Johnem.

Ostatní starostové obcí se můžou klidně „stavět na hlavu".
A oni se staví.

1/ Nevidíme jediný důvod, proč by tento provoz nemohla zajistit samotná společnost VHZ a.s., v níž jsou obce akcionáři.

2/ Projektem Horní Pomoraví II (rekonstrukce kanalizací a vodovodů) dochází k výraznému zhodnocování majetku (potrubí, ČOV ...) společnosti VHZ a.s. Samotná společnost investuje v projektu HP II do svého majetku cca 0,4 mld Kč a z Evropských fondů dalších cca 1,2 mld Kč. Není hospodárné, ekonomické, ani jinak efektivní, aby z provozování tohoto zhodnoceného majetku těžil zisky jiný právnický subjekt (ŠPVS, akcionáři z Francie), než právě samotná VHZ a.s. (akcionáři = obce).

3/ Jednou ze zásadních podmínek poskytnutí dotace na projekt HP II z Evropských fondů bylo, že bude původní koncesní smlouva s provozovatelem kanalizační složky zkrácena do konce roku 2015. Dlouhodobější provozování Evropská komise nepřipouštěla a tato podmínka stále platí. Ppodpis koncesní smlouvy na dalších 5 let se stejným provozovatelem by mohl vážně ohrozit financování projektu HP II (celkem cca 1,2 mld Kč z Evropských fondů)

4/ Koncesního řízení se zúčastnily pouze 2 společnosti, které jsou navíc personálně propojené. Výsledek koncesního řízení lze napadnout u ÚOHS.

Rozhodování hlasovatelů ve VHZ ovlivní každého jednoho obyvatele našeho regionu na několik budoucích let.

Starosta Brož odmítl zastupitelům Šumperka svolat pracovní jednání na toto téma, kde by si vyslechl jejich názory na chystaný podpis smlouvy. Odmítl i přes vyslovené žádosti.

Materiály na valnou hromadu VHZ byly zveřejněny 12.11. (po posledním zastupitelstvu v Špk) a svolána je na 14.12. (před následujícím zastupitelstvem v Špk). Zastupitelům je tudíž odepřena možnost se k materiálům vyjádřit včas.

Pro zájemce o bližší informace přikládáme odkaz na zveřejněné materiály pro akcionáře VHZ: http://vhz.cz/stranka/informace.html

https://www.facebook.com/proregion
Reagovat
Datum: 11.12.2015 02:12
Titulek: Re: S FRANCOUZSKÝMI PARAZITY ŠPVS NA VĚČNÉ ČASY
Autor: Ruka ruku myje
150
147
jenže VHZ vypsala koncesní řízení a představenstvo VHZ ovládané KDU-ČSL Suchomel, John určilo jako vítěze na sračky ŠPVS. A dále představenstvo VHZ ovládané svatoušky z KDU-ČSL a jejich loutkami již novou smlouvu na sračky se ŠPVS uzavřelo. Takže co bude? Defenestrace černoprdelníků? A kdo ji prosím provede?

Napište podnět Evropské komisi, jakým všiváckým způsobem si s jejími podmínkami pánové Suchomelové , Johnové z KDU-ČSL vytřeli černozadele

amen
Reagovat
Datum: 10.12.2015 20:46
Titulek: Ani nějací "primitvní" křováci nejsou tak hloupí,
Autor: Anonym
98
147
že si nechají ukrást i vlastní vodu.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).