KULTURA

Vstupenky na 5. Klášterní hudební slavnosti Šumperk již brzy

17. června 2011, 08:00, téma KLASIKA VIVA, rejdakce
Vstupenky na 5. Klášterní hudební slavnosti Šumperk již brzy Šumperk - Letní měsíce patří v Šumperku neodmyslitelně klasické hudbě a festivalu Klášterní hudební slavnosti Šumperk. Letošní rok je tak trochu jubilejní, protože se koná již popáté. Již od počátku založení festivalu se koncerty těšily velkému zájmu. Bylo to i proto, že dramaturgie vždy nabízela zajímavé tituly a také zajímavé umělce. Nejinak tomu bude i letos.
5. Klášterní hudební slavnosti Šumperk se budou konat od 26. června 2011 do 17. července 2011. Příznivci klasické vážné hudby se mohou těšit na 4 koncerty v Šumperku, 1 koncert v Jeseníku, 1 koncert v Uničově a 1 koncert v Loučné nad Desnou.

"Jsme velice potěšeni možností nabídnout satelitní koncerty také v místech mimo Šumperk a věříme, že rozšiřování nabídky festivalových koncertů bude pokračovat i v příštích letech,"
řekl MgA. Roman Janků z Agentury J+D.

 
Zahajovací koncert v neděli 26. června 2011 nabídne od 20 hodin v prostorách Klášterního kostela Zvěstování Panny Marie v Šumperku mimořádný hudební zážitek. ANTONÍN DVOŘÁK je jeden z největších českých skladatelů vůbec. Oratorium STABAT MATER, které na zahajovacím koncertě zazní, patří mezi nejpůsobivější skladby tohoto druhu a je řazeno spolu se skladbami Bachovými a Händelovými mezi vrcholná oratorní díla. Dvořák psal toto oratorium v době, kdy mu během roku zemřely tři děti. Skladba je plná citu, smutku, ale i pokory. Provedení díla se ujme Moravská filharmonie Olomouc spolu s Akademickým sborem Žerotín a taktovky se chopí dirigent Pavel Koňárek. Kvarteto sólistů nabídne hvězdné mezinárodní obsazení: Eva Hornyáková – soprán (Slovensko, sólistka ND v Bratislavě), Jana Wallingerová – alt (bývalá členka Motýlů Šumperk, sólistka ND v Brně), Ondrej Šaling – tenor (Slovensko, sólista ND v Bratislavě), David Szendiuch – bas (sólista MD Olomouc).

Druhým festivalovým koncertem přivítáme v neděli 3. července 2011 od 20 hodin v Klášterním kostele v Šumperku ROŽMBERSKOU KAPELU. Soubor se zabývá interpretací gotické, renesanční a raně barokní evropské hudby na dobové nástroje a v dobových kostýmech. Na festival přiváží program „Elixír života“ – Hudba na evropských panovnických dvorech období renesance. Druhý den v pondělí 4. července 2011 vystoupí soubor v rámci festivalu na koncertě v Kulturním domě v Loučné nad Desnou také od 20 hodin.

Následující koncerty nabídnou všem příznivcům světově renomované a uznávané české umělkyně. Nejlepší česká houslistka současnosti GABRIELA DEMETEROVÁ a jedna z nejlepších světových harfistek JANA BOUŠKOVÁ přijíždějí na tři festivalové koncerty s programem, který nabídne skladby N. Paganiniho, H. I. F Bibera, W. A. Mozarta, J. Masseneta, J. K. Krumpholze a M. Ravela.

Koncerty se uskuteční v neděli 10. července 2011 od 20 hodin v Klášterním kostele v Šumperku, v pondělí 11. července 2011 od 20 hodin v Kapli v Jeseníku a v úterý 12. července 2011 od 20 hodin v Koncertní síni v Uničově.
 

Závěr festivalu
bude patřit hudbě Wolfganga Amadea Mozarta. Večer s názvem MOZART GALA nabídne dva tituly z pera tohoto světového velikána, serenádu „Malá noční hudba“ a Koncertantní symfonii pro housle, violu a orchestr. Pozvání na festival přijal světově proslulý SUKŮV KOMORNÍ ORCHESTR, jenž se zde představí historicky poprvé. Jako sólisté Koncertantní symfonie vystoupí koncertní mistr SKO, houslista Martin Kos a violista Karel Untermüller. Koncert se koná v neděli 17. července 2011 od 20 hodin v Klášterním kostele v Šumperku.

Vstupenky
je možné zakoupit v Informačním centru v Šumperku a v pokladně Domu kultury v Šumperku od 18. května 2011, v pokladně divadla P. Bezruče Jeseník, v IC pasáži Alkron v Jeseníku a v MIC Uničov od 1. června 2011. Vstupenky nebudou na místa.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem na severu o tři dvojvstupenky na promítání v rámci Kina pod hvězdami u zábřežského zámku. Tamní festival Léto u zámku nabídne ve čtvrtek 22. srpna filmový trhák BOHEMIAN RHAPSODY, který popisuje hudební dráhu i jedinečnou životní a uměleckou jízdu Freddieho Mercuryho od založení skupiny Queen až po památný koncert Live Aid v roce 1985.

Soutěžní otázka:
V kterém roce byla založena skupina Queen?
A) 1965
B) 1970
C) 1975

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volnou dvojvstupenku na promítání filmu Teroristka, které pořadatelé uvedou v rámci Kina pod hvězdami v amfiteátku na Masarykově náměstí v Zábřeze ve čtvrtek 15. srpna, vyhrávají: Helena Heckenbergerová ze Sudkova a Ivana Tomášková ze Svébohova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.