KULTURA

Vladimír T. Gottwald se vrací do Šumperka

14. května 2010, 00:00, téma DIVADLO, rejdakce
Vladimír T. Gottwald se vrací do Šumperka Šumperk - Herec Vladimír T. Gottwald se vrátí za svými šumperskými diváky. Alespoň na jeden večer. Mladá krev Šumperka pozvala umělce, aby zde uvedl slavné monodrama Koba, které mělo v Šumperku před třemi lety světovou divadelní premiéru právě v podání Vladimíra T. Gottvalda.
Představení se uskuteční 19. května v klubu Music Machine za stokorunové vstupné. "Do Šumperka se vracím moc rád, byť trochu s rozechvěním. Ani ne, jak mne přijme šumperské publikum, protože šumperští diváci patřili vždycky k nejlepším na světě, ale jak to ustojím já - inu, stárnu, jsem holt sentimentální a šestnáct let, to už je pořádný kusanec života. A určitě si zas rád připomenu to dobré, co mne v Šumperku potkalo - a že toho dobrého bylo mnohem víc," říká Vladimír T. Gottwald.

Jihočeský herec odehrál v Šumperku šestnáct sezon a patřil mezi nejvýraznější osobnosti šumperské profesionální scény. Diváci a hlavně divačky, u kterých byl mimořádně oblíben, si ho pamatují například jako Jaga, Kulygina ve Třech sestrách, Starbucka či Claudiusa v Hamletovi. „Tyhle padouchy, hajzlíky a mešuge jsem hrál vždy nejraději,“ přiznává Gottwald.

Do Šumperka se vrátí se hrou, se kterou se před třemi roky loučil. S minimalistickou inscenací Koba. Hru napsal slavný ruský dramatik Edvar Radzinskij. Působivé monodrama nastudoval Vladimír T. Gottwald pod režijním dohledem Jaromíra Janečka, se kterým nespolupracoval poprvé. Jaromír Janeček, u nás známý jako specialista na francouzské divadlo, se postaral i o překlad - tentokrát ruského textu.
 

Hlavní postava příběhu vzpomíná na kamaráda z dětství, Kobu, kterého svět poznal pod jménem Josif Vissarionovič Stalin. V povídce Radzinskij odhalil celou despotickou podstatu Stalina. Monolog vypráví jeho dobrý kamarád Sergej Kavtaradze Fudzi, jeden z těch, kteří by bývali kdysi schopni položit za Stalina život. Pod jeho slova by se však mohl podepsat kdokoli z těch, kteří Stalina znali. Dlouhá léta s ním sdíleli stejný osud, nakonec i společnou radost vítězství revoluce. Měli k sobě úctu, vážili si jeden druhého. Ale Stalinovi úcta těch, kteří s ním bojovali za stejnou myšlenku, nestačila. Chtěl být tím, jenž srdcem a myslí každého vládne. Tak se bojovník za revoluci Koba proměnil v diktátora Stalina. To, co bylo dál, známe: Kobovi nepřátelé i přátelé začali mizet...

Stalin vyvraždil miliony svých spoluobčanů a za to se mu dostalo odměny: byl otrocky zbožňován celou zemí. Povídka Koba je naplněna bolestí, hrůzou a krví. Představení jednoho herce stojí a padá na hlavním protagonistovi. Na divadelní prkna přivádí Fudziho jako první na světě Vladimír T. Gottwald. Se sólovou hrou Gottwald nemá problém, ovládá ji s přirozenou lehkostí. Zkušenosti posbíral v předchozích monodramatech, v roce 2001 se zaskvěl famózním výkonem ve hře Kontrabas, pak přišla Osamělost fotbalového brankáře a za další dva roky Zející rána - herecký duet s Bohdanou Pavlíkovou.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 17.5.2010 19:03
Titulek: slunce v duši
Autor: .
201
176
Na Vladimíra vzpomínám rád, neboť se mi vyjeví doba mladých absolventů herecké školičky v Šumperku, nezapomenutelná atmosféra 90. let, vůně prvních roků svobody, představení D 123, divadelní představení v parku, Kontrabas v malém sálku divadla s předemnou v řadě celou dobu brebentící režisér Jiří Krejčík, nebo letmé setkání při toulkách lesem, je toho hodně. Vladimír je muž mnoha dovedností a krásný člověk, díky za vše Starbucku. Dušan Masár
Reagovat
Datum: 18.5.2010 08:22
Titulek: Re: slunce v duši
Autor: aNONYM
225
136
Když už je řeč o režiséru Jiřím Krejčíkovi, ten mě zaujal absolutním nepochopením Tarantinova Pulp Fiction. Dost nemile mě tehdy překvapil.
Reagovat
Datum: 20.5.2010 14:11
Titulek: Re: slunce v duši
Autor: Luba M.
200
144
I KDYŽ S MENŠÍM OPOŽDĚNÍM, ZDRAVÍM A VZPOMÍNÁM V DOBRÉM NA PANA VLADIMÍRA. PO PŘEČTENÍ TITULKU, JSEM SE RADOVALA A OZNÁMILA KOLEGŮM U NÁS V DIVADLE,ŽE SE VLADIMÍR VRACÍ DO ŠUMPERSKÉHO DIVADLA NASTÁLO!ŽE TO NENÍ PRAVDA, SE DOZVÍDÁM Z DALŠÍCH VĚT.ŠKODA,KONSTATUJEME SVORNĚ.TAK SE DRŽTE PANE UMĚLČE, VŠEM DNŮM JEŠTĚ NENÍ KONEC.
Reagovat
Datum: 17.5.2010 19:15
Titulek: ZMĚNY A NADĚJE 1946 a 2010
Autor: RSDr. Rostislav Švehla
souhlas
1
nesouhlas
4
příspěvek smazán redakcí
Reagovat
Datum: 18.5.2010 12:42
Titulek: Re: Co je Vám, doktore?
Autor: Grifit
186
175
Když je toho moc, už to není vtipný. Zkus se, Švehlo, vlézt do čtyř řádků. Prosím. :-(
Reagovat
Datum: 18.5.2010 13:43
Titulek: Boj není zábava ! Re: Co je Vám, doktore?
Autor: RSDr. Rostislav Švehla
souhlas
2
nesouhlas
4
příspěvek smazán redakcí
Reagovat
Datum: 18.5.2010 18:37
Titulek: Re: Boj není zábava !
Autor: Grifit
174
205
Já jen, že už se to ani nechce číst... :(
Reagovat
Datum: 18.5.2010 19:11
Titulek: Historická úloha SSSR a RF
Autor: RSDr. Rostislav Švehla
souhlas
0
nesouhlas
5
příspěvek smazán redakcí
Reagovat
Datum: 18.5.2010 22:13
Titulek: Re: Historická úloha SSSR a RF
Autor: Jirka
160
180
Už seš trapnej. Už to stačilo.
Reagovat
Datum: 18.5.2010 21:28
Titulek: Re: ZMĚNY A NADĚJE 1946 a 2010
Autor: mario
197
167
jojo odmítněte ten směšný poplatek 30kč za stále se zdokonalující péči a dopadnem jak v té blbé americe kdy na dobrou péči budou mít jen bohatí!!doporučil bych ministerstvu zdravotnictví ať zveřejní ceny třeba jen za onkologickou léčbu a ani člověk který celý život odváděl zdrav. pojištění tuto částku do kupy nedá!! nechci dopadnout tak, že nebudu mit dost pěněz nato, abych pomohl svému dítěti kdyby vážně onemocnělo, proto těch 30kč velice rád zaplatím, když to aspon trochu pomůže!! k politice se nerad vyjadřuji, ale i slepej musí vidět jak p. Paroubkovi jde jen o sebe a oto,že těžce nese, minule prohrál a dal to všem sežrat svržením vlády bez řádného řešení!!
Reagovat
Datum: 18.5.2010 21:57
Titulek: Hřejivá láska k lidu
Autor: RSDr. Rostislav Švehla
souhlas
1
nesouhlas
5
příspěvek smazán redakcí
Reagovat
Datum: 19.5.2010 19:21
Titulek: Re: Hřejivá láska k lidu
Autor: mario
218
188
nikdy neříkej nikdy, kolik máte za tu propagaci? bučící a tleskájíci měli 300kč vy máte tak 500že? plus 2000 příplatek za vymytej mozek. tak ,,hare kršna´´
Reagovat
Datum: 19.5.2010 20:35
Titulek: Intelikenty k vítězství nepotřebujeme !
Autor: RSDr. Rostislav Švehla
souhlas
8
nesouhlas
4
příspěvek smazán redakcí
Reagovat
Datum: 19.5.2010 22:13
Titulek: Re: Intelikenty k vítězství nepotřebujeme !
Autor: aNONYM
249
177
Pane Rostislave, původně jsem chtěl volit pravostředově, ale Vaši smršť argumentů prostě nelze ignorovat a já na sobě, jejím vlivem, sleduji přerod v levicově a tím spravedlivě smýšlejícího člověka. Vždyť co může být lepší, než veškeré své schopnosti a znalosti obětovat obyčejným lidem.
A údajné zadlužování? Důležité přece je, abysme se měli dobře my teď, co bude za pět, deset let je daleko a jsou to jen spekulace. Stejně nám sem Usáma nebo Mahmúd foukne anthrax nebo sněť, tak co.
Pevně věřím, že naši potomkové už si s dluhy nějak poradí. A kdyby náhodou ne, tak se vyhlásí státní bankrot, nic nikomu nevrátíme a následná devalvace koruny, jako za soudruha Zápotockého, bude vadit jen těm slaběji přemýšlejícím obyčejným lidem, kteří si za peníze z bohatých dávek státu zavčasu nenakoupí zlato nebo čínské akcie.
S pozdravem.
Nový volič levice.
Reagovat
Datum: 20.5.2010 00:25
Titulek: Re: Intelikenty k vítězství nepotřebujeme !
Autor: RSDr. Rostislav Švehla
souhlas
7
nesouhlas
3
příspěvek smazán redakcí
Reagovat
Datum: 24.5.2010 22:05
Titulek: Re: ZMĚNY A NADĚJE 1946 a 2010
Autor: Jaromír Stejskal
277
166
Omluv se za ty tisíce mrtvých lidí díky komunismu, ty figuro! Má rodina byla za komunistů velice persekuovaná díky emigraci části příbuzných. Dostat se mi ti potentáti co mi znepříjemnili život nyní do ruky, tak by viděli. Ještěže většina z nich čichá nohy kytkám :-/ a to jsem ještě VELMI slušný!!!
Reagovat
Datum: 25.5.2010 00:02
Titulek: Re: ZMĚNY A NADĚJE 1946 a 2010
Autor: RSDr. Rostislav Švehla
souhlas
0
nesouhlas
0
příspěvek smazán redakcí
Reagovat
Datum: 18.5.2010 22:19
Titulek: Bez titulku
Autor: Jirka
209
180
Už toho nechej.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 9. a 20. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jakou barvu oblečení nosí Pat a Mat?

A) žlutou a modrou
B) žlutou a zelenou
C) žlutou a červenou

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na akustický koncert skupiny FLEKSIBLE, která vystoupí v šumperském divadle 4. prosince, vyhráli Lenka Čermáková ze Šumperka a Bohumila Dolečková ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Divadla Šumperk.