SPORT

Vítěz nejtěžší čtyřiadvacetihodinovky: Vítr foukal tak, že jsme museli jít zešikma

11. listopadu 2015, 16:00, Petr Fišer, Patrik Pátek
Vítěz nejtěžší čtyřiadvacetihodinovky: Vítr foukal tak, že jsme museli jít zešikma Kouty nad Desnou - Fantastický výkon podal Zbyněk Cypra při nejtěžší české běžecké čtyřiadvacetihodinovce se základním táborem v Koutech nad Desnou. Závod Rock Point - Horská výzva 24, který se odehrával na území Jeseníků, ovládl zcela suverénně. Tím, že zdolal jedenáct kol, stanovil nové koutecké maximum. V číslech to znamená, že uběhl 170 kilometrů a vystoupal přes 9 tisíc výškových metrů. Vlastně tím na dálku pokořil nejvyšší horu světa Mt. Everest.

 Závodilo se na okruhu dlouhém téměř 16 kilometrů. Běžce mimo jiné čekal výšlap na Dlouhé Stráně. „Potřeboval jsem zjistit, jak na tom jsem po loňském zranění. Takhle dlouhý ultra trail jsem od té doby nešel. Teď jsem se přesvědčil, že už je to asi dobré. Pro mě to byla výzva, že si vlastně oběhnu Mt. Blanc v Jeseníkách. Za těch více než 160 kilometrů za 24 hodin by se nikdo nemusel stydět ani ve Francii. Výškově toho bylo dost. Hlavně nás ale školila zima u horní nádrže. Tam byly vlny jak na moři a vítr foukal tak, že jsme museli jít zešikma. Podobný vichr jsem nikdy nezažil,” vrátil se do víru dění zasloužený vítěz.
Do čela závodu se dostal v průběhu čtvrtého kola, kdy na prvním místě vystřídal Pavla Hrdinu. Tomu nakonec patřila až sedmnáctá příčka. Zatímco Cypra svůj náskok neustále navyšoval, pořadí za ním se v průběhu noci důkladně promíchalo. Největším překvapením bylo úctyhodné představení teprve osmnáctiletého Tomáše Štveráka, jenž se na druhou pozici probil v osmém okruhu a o stříbrný úspěch už se připravit nenechal. „Začal jsem běhat teprve loni díky strejdovi. Hrozně mě to chytlo. Hlavní je trénink a strava. Pro mě byla hodně těžká především výstupová část v první polovině okruhu k horní stanici lanovky. Ta byla fakt drsná. Dost bolel i seběh k bikeparku ve druhé půlce. Největší krizi jsem si prožil nad ránem mezi třetí a šestou hodinou. To jsem na asfaltce k Dlouhým Stráním opravdu usínal,“ přiznal Štverák, jemuž vysekl poklonu i šampión Zbyněk Cypra. „Ten kluk je velký talent. Jeho přístup mě doslova nadchnul,“ netajil svůj pohled na věc.
Bronz mezi mužskými jednotlivci bral Michal Šubrt, který dokončil devět kol. Osm okruhů stačilo k triumfu nejrychlejší ženě Ivaně Šlachtové, za níž doběhly druhá Blanka Šafránková a třetí Radka Ochranová. Stejnou vzdálenost urazil i nejlepší „dogtrekař“ Jaroslav Maixner.


Foto: Patrik Pátek

Zbyněk Cypra při jednom z mnoha stoupání.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).