KULTURA

Zábřežské muzeum přibližuje historii věznice Mírov

20. března 2013, 20:00, téma ZÁBŘEH, tor
Zábřežské muzeum přibližuje historii věznice Mírov Zábřeh – Před pěti lety si státní Věznice Mírov, bývalý středověký hrad, připomněla sto padesát let své existence. Poprvé si několik stovek návštěvníků prošlo vybrané prostory jednoho z nejtěžších žalářů v Česku. Kromě příležitostné publikace věnované uvedenému výročí se mohli seznámit s rozsáhlou výstavou. Její obdobu lze nyní zhlédnout v Muzeu Zábřeh. Vystavované předměty zapůjčily Kabinet dokumentace a historie vězeňské služby ČR a Věznice Mírov. Expozici Mírov – pohled za mříže, která je veřejnosti zpřístupněna do 4. dubna, připravilo Vlastivědné muzeum v Šumperku.
Výstava je instalována v Muzeu Zábřeh, které sídlí v domě Pod Podloubím. Na počátku šedesátých let byla budova upravena pro potřeby muzea, které v něm našlo zázemí až do roku 1981. Kvůli havarijnímu stavu tehdy muselo dům Pod Podloubím opustit. Znovu se tam vrátilo před patnácti lety.Expozice je rozdělena do dvou částí. Nejprve představuje nejdůležitější události z historie vězeňského zařízení, jeho vývoj a proměny. V menší místnosti si návštěvník může prohlédnout galerii výtvarných prací některých odsouzených a vybrané ukázky dřevěných předmětů, mezi nimiž nechybějí drobné hračky pro děti. Ve Věznici Mírov se už delší dobu vyrábí užitkový nábytek, jen v loňském roce za patnáct milionů korun.Kromě informačních panelů, které přibližují minulost věznice, a řady hmotných sbírkových předmětů zaujme pozornost návštěvníků především vlastnoručně spletené lano s kovovým hákem, které posloužilo k útěku známého vězně Jiřího Kajínka. Ukázku doplňují autentické snímky.K vidění jsou také typické nástroje z každodenního vězeňského života, k nimž patří například pouta, služební obušek nebo rozstřikovač slzného plynu. Nepovolené předměty vězňů, mezi nimi karty, drobné peníze, hodinky a hrací kostky působí úsměvně. Dnes by se mezi nimi lépe vyjímaly mobilní telefony.Výstava ukazuje také výtvarné práce vězňů z Mírova.Mírov patří vedle Valdic k nejstarším státním vězením v České republice. V roce 1856 odkoupil barokní pevnost od arcibiskupství stát. Dnes si v něm odpykávají trest přes čtyři stovky odsouzených, z toho několik s doživotním trestem.


 
 foto: tor


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na besedu s profesorem MARTINEM HILSKÝM, která se uskuteční v sobotu 9. června v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který půjde na besedu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké prestižní ocenění obdržel profesor Martin Hilský?

A) Řád britského impéria
B) Řád Bílého lva
C) Medaili cti USA

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na festival BÝT ŽENOU, který se uskuteční v sobotu 26. května v Domě kultury Šumperk, vyhráli Jana Holinková z Bludova, J. Havlíčková ze Šumperka a Jiří Blažek z Petrova nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po – pá, 14 – 18 h).