KULTURA

Václav Hollar aneb „muzejní stříbro“ je po pěti letech opět k vidění, tentokrát v Mohelnici

25. ledna 2012, 00:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
Mohelnice - Po pěti letech od poslední Hollarovy výstavy v Šumperku (2007) nabízí muzeum obdivovatelům jeho díla opět možnost nahlédnout do tvorby této mimořádné osobnosti. Výstava Václav Hollar (Praha 1607-Londýn 1677) s podtitulem Výběr ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku, který v roce 2012 veřejnosti prezentujeme, je ukázkou toho nejlepšího, co tato jedinečná sbírka nabízí. Výstava bude zahájena vernisáží 3.2. v 17 hodin a bude prezentována v muzeu v Mohelnici. Potrvá do 10. března 2012.
Václav Hollar (Praha 1607 – Londýn 1677)
Výběr z díla ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku
(název výstavy)


V roce 1994, tedy před 18 lety, zahájilo Okresní vlastivědné muzeum v Šumperku za podpory Ministerstva kultury ČR dlouhodobý projekt prezentace Hollarova díla, jež muzeum spravuje a v několikaletých cyklech jednotlivé kolekce vystavuje. Naposledy tomu bylo v roce 2007, kdy Vlastivědné muzeum v Šumperku uspořádalo výstavu s výstižným názvem Václav Hollar (Praha 1607 - Londýn 1677).

V roce 2007 uplynulo totiž 400 let od narození a 330 let od úmrtí světoznámého Čecha - velkého umělce baroka, který svým dílem zachytil bouřlivé 17. století a významně ovlivnil umění své doby. Hollarův odkaz si v roce 2007 připomenuli především v Německu, Anglii, Nizozemí a v Čechách, tedy v zemích, kde žil a tvořil, v zemích, kde Hollara považují doslova "za svého".

Václav Hollar, vynikající kreslíř, rytec a grafik, jeden z nejplodnějších umělců své doby, vytvořil asi 400 kreseb a přes 2800 leptů. Na jeho díle je ceněna především vysoká úroveň kresby, přesnost, smysl pro detail a realismus, díky němuž se stalo jeho dílo cenným dokumentem doby. Největší sbírka v České republice, čítající 4700 listů, je v Hollareu v Národní galerii v Praze. Druhým největším souborem, obsahujícím 750 grafických listů, se pyšní Vlastivědné muzeum v Šumperku.

 

Zábřežské muzeum, které je spravováno Muzeem v Šumperku, získalo tuto sbírku darem od milovníka umění a sběratele, plukovníka Karla Lukase v roce 1947. Velkolepá kolekce vznikla během II. světové války jako projev vlasteneckého Lukasova cítění. Sbírka obsahuje řadu vzácných tisků 1. stavu a také grafické listy, které patří v Hollarově díle k těm nejvzácnějším. Je to především titulní list Amoenissimae effigies s pohledem na Prahu, vlastní Hollarovy podobizny podle obrazu Meyssense z roku 1647 či slavné panoramatické pohledy na Londýn před a po požáru roku 1666. Muzeum má také 61 portrétů, 58 listů s kroji a oděvy ze sérií Ornatus Muliebris, Dětské hry podle Pietra van Avonta a P. Paula Rubense, 23 tisků náhrobků a stavebních památek a celou řadu portrétů významných osobností, např. Annu Marii, královnu španělskou, Aretina podle Tiziana, Podobiznu krále Karla II. a další.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.