ZPRÁVY

Ukrajinské děti se léčily z následků Černobylu v Jeseníkách

5. srpna 2015, 10:00, Vladimíra Bartoňová
Václavov - Celé tři týdny pobývalo na ozdravném pobytu ve Václavově v podhůří Jeseníků 56 dětí českých krajanů se svým doprovodem. Žijí na Ukrajině v oblastech postižených černobylskou havárií a u nás si posilovaly zdraví, zdokonalovaly se v českém jazyce, znalostech České republiky a její historie i kultury.

  „Česky rozumím, ale zatím moc nemluvím,“ svěřila se dvanáctiletá Jelena Kovalčuk, která na ozdravný pobyt do Jeseníků přijela z ukrajinského Malína už potřetí. „Umím říct, jak se jmenuji, odkud jsem a povyprávět o rodině. Proti našim Karpatům tu máte čistěji, líp se mi tu dýchá,“ dodala nesmělá dívka. Jedenáctiletý Vitalij Palamarčuk ze Žitomyru, který se blýskl zeměpisnými vědomostmi, je v Česku už pošesté: „Jezdím sem rád, mám tu už kamarády a také je to vlast mé rodiny. Máte hodně pěkných pamětihodností a dobré jídlo. Chutnají mi kynuté knedlíky, brambory i těstoviny, prostě všechna hlavní jídla.“

Léčba hudbou

Všechny děti mají české kořeny. Letos přijely ze sídel Mykolajevky a Vinnycy, Malynu a Malynivky, Lucku, Dubna, Zdilbunivu, Kyjeva a Žitomyru. Bezplatný ozdravný pobyt je pro ně kompenzací za život v kontaminované oblasti okolo Černobylu, který odnášejí zdravotními obtížemi. Ty si u nás léčí také hrou na flétnu, která jim pomáhá od problémů dýchacích cest. Součástí je i klimatoterapie, pro kterou nabízí Jeseníky díky čisté přírodě ideální podmínky.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 7.8.2015 18:21
Titulek: Poděkování.
Autor: Miroslav Adámek
27
Mám v paměti tuto špatnou událost,kdy v Polsku v květnu chodili v pláštěnkách a v Československé socialistické republice se nikdo o haváriji atomové elektrárny nikdo nezmínil.Je to sice dávno,ale následky jsou delší.Proto děkuji Všem,kteří pomáhají a váží si postižených.Smekám klobouk,nezapomeňme.Děkuji M.
Reagovat
Datum: 11.8.2015 07:36
Titulek: Re: Poděkování.
Autor: Karel
26
105
Největší fór na tom je ten že na to jsou prachy,na naše nemocné se pořádají sbírky víček a žebrá v televizi.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.