ZPRÁVY

Ukrajinské děti se léčily z následků Černobylu v Jeseníkách

5. srpna 2015, 10:00, Vladimíra Bartoňová
Václavov - Celé tři týdny pobývalo na ozdravném pobytu ve Václavově v podhůří Jeseníků 56 dětí českých krajanů se svým doprovodem. Žijí na Ukrajině v oblastech postižených černobylskou havárií a u nás si posilovaly zdraví, zdokonalovaly se v českém jazyce, znalostech České republiky a její historie i kultury.

  „Česky rozumím, ale zatím moc nemluvím,“ svěřila se dvanáctiletá Jelena Kovalčuk, která na ozdravný pobyt do Jeseníků přijela z ukrajinského Malína už potřetí. „Umím říct, jak se jmenuji, odkud jsem a povyprávět o rodině. Proti našim Karpatům tu máte čistěji, líp se mi tu dýchá,“ dodala nesmělá dívka. Jedenáctiletý Vitalij Palamarčuk ze Žitomyru, který se blýskl zeměpisnými vědomostmi, je v Česku už pošesté: „Jezdím sem rád, mám tu už kamarády a také je to vlast mé rodiny. Máte hodně pěkných pamětihodností a dobré jídlo. Chutnají mi kynuté knedlíky, brambory i těstoviny, prostě všechna hlavní jídla.“

Léčba hudbou

Všechny děti mají české kořeny. Letos přijely ze sídel Mykolajevky a Vinnycy, Malynu a Malynivky, Lucku, Dubna, Zdilbunivu, Kyjeva a Žitomyru. Bezplatný ozdravný pobyt je pro ně kompenzací za život v kontaminované oblasti okolo Černobylu, který odnášejí zdravotními obtížemi. Ty si u nás léčí také hrou na flétnu, která jim pomáhá od problémů dýchacích cest. Součástí je i klimatoterapie, pro kterou nabízí Jeseníky díky čisté přírodě ideální podmínky.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 7.8.2015 18:21
Titulek: Poděkování.
Autor: Miroslav Adámek
27
Mám v paměti tuto špatnou událost,kdy v Polsku v květnu chodili v pláštěnkách a v Československé socialistické republice se nikdo o haváriji atomové elektrárny nikdo nezmínil.Je to sice dávno,ale následky jsou delší.Proto děkuji Všem,kteří pomáhají a váží si postižených.Smekám klobouk,nezapomeňme.Děkuji M.
Reagovat
Datum: 11.8.2015 07:36
Titulek: Re: Poděkování.
Autor: Karel
26
Největší fór na tom je ten že na to jsou prachy,na naše nemocné se pořádají sbírky víček a žebrá v televizi.
Reagovat