ZPRÁVY

Šumpersko musí zlepšit třídění odpadu, příkladem jde Branná

4. prosince 2012, 22:05, mošo
Šumpersko – Obec Branná se stále drží v první dvojici obcí do pěti set obyvatel Olomouckého kraje, které nejlépe třídí odpad. V dalších dvou kategorií je na tom Šumpersko hůře. V první desítce obcí nad pět set obyvatel se na pátou příčku dostala Hrabová a na desátou Hrabišín. V kategorii měst je Šumperk až šestý, předběhly ho Hanušovice, které se dostaly na čtvrté místo.
Výsledky vyhlašuje již sedmým rokem obalová společnost EKO-KOM a Olomoucký kraj v rámci soutěže O keramickou popelnici, která je součástí informační kampaně Jak se točí odpady. „Jejím dlouhodobým cílem je podpořit a zlepšit třídění odpadu v regionu,“ uvedl její hlavní koordinátor Miroslav Grass.

V kategorii nejmenších obcí vyfoukl Branné její loňské prvenství předloňský vítěz obec Hradčany-Kobeřice z Prostějovska. Každý její obyvatel vytřídil za uplynulý rok v průměru 68,9 kilogramu papíru, plastů, skla a nápojových kartónů. V kategorii měst již tradičně zvítězil Jeseník, následovaný Olomoucí. Každý obyvatel horského města vytřídil za rok celkem 61,3 kilogramu papíru, plastů, skla a nápojových kartonů. „Jeseník je v soutěži unikátem, v uplynulých ročnících dosud nenašlo přemožitele,“ řekl Grass. Na třetím místě se v kategorii měst za Jeseníkem a Olomoucí umístil Uničov. Z šumperského regionu se za čtvrtými Hanušovicemi a šestým Šumperkem ocitla na devátém místě Mohelnice.

Olomoucký kraj patří co do množství vytříděného odpadu na jednoho občana dlouhodobě mezi nejlepší v zemi, i vloni mu patřila jedna z medailových příček v rámci všech krajů v ČR. Průměrně obyvatelé regionu vytřídili takřka 43 kilogramů papíru, plastu, skla a nápojových kartonů. „V roce 2011 na jednoho obyvatele Olomouckého kraje připadalo v průměru více než 20 kilogramů vytříděného papíru, 10 kilogramů plastu, 11,5 kilogramu skla a necelý půl kilogram nápojového kartonu,“ popsal Petr Balner ze společnosti EKO-KOM, která aktivity, jejichž součástí je i předávání ocenění vítězným obcím, společně s Olomouckým krajem financuje.

„Těší nás, že se patříme ve třídění odpadů k nejlepším krajům v republice. Svůj podíl na tom má nepochybně i soutěž obcí, díky níž mají obyvatelé zpětnou vazbu, jak jsou na tom ve srovnání s druhými,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil. „Chceme i v následujících letech hledat způsoby, jak třídění odpadů podporovat. Zaměříme se hlavně na oblasti s horšími výsledky, ale i na motivaci obcí, jejichž obyvatelé patří v třídění k těm vzornějším. Hodláme také čerpat inspiraci v oblasti odpadového hospodářství, například výměnou zkušeností se zahraničními partnery,“ řekl náměstek hejtmana Michal Symerský.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 5.12.2012 21:46
Titulek: cena
Autor: Hanka
33
A proto Vám je příští rok zdražíme !!!
Reagovat
Datum: 25.2.2013 15:11
Titulek: Re: cena
Autor: Pavel Kalich
16
109
Je fajn, že pokud se díváme na tuto soutěž, tak jde vidět i menší obce, které vykazují lepší výsledky než jejich větší sousedi. Docela pěkně přistoupili třeba v roce 2011 k tomu ve Velké štáhli, obec s 350 obyvateli byla v sekci do 4000 obyvatel druhá, což je úspěch. Zrovna nedávno jsme řešili objednávku nádob na tříděný odpad pro několik bytových jednotek, objednali jsme je tady http://www.vmbal.cz/nadoby-na-trideni-odpadu za vcelku rozumné ceny. dají se většinou domluvit i nějaké akce přímo s firmou, co zajišťuje svoz v dané lokalitě.
Reagovat
Datum: 25.2.2013 15:14
Titulek: Re: cena
Autor: aNONYM
11
Co mě bude stát, když tady vychválíte i mou firmu?
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.