KULTURA

Šumperské Preludium zve na závěrečný koncert

17. března 2009, 10:00, rejdakce
Šumperk- Festival mladých umělců „Šumperské Preludium“, který v roce 1974 založil Alois Motýl, se bude v roce 2009 konat již po šestatřicáté. Pro rok 2009 převzal uměleckou záštitu nad Šumperským Preludiem ředitel Moravské filharmonie Olomouc Mgr. Vladislav Kvapil a také Moravské filharmonii Olomouc bude věnován zahajovací i závěrečný koncert festivalu.
Závěrečný festivalový koncert ve středu 25. března 2009 od 19 hodin v Klášterním kostele se ponese ve znamení změn a novinek. Jednak bude probíhat ve spolupráci s Moravskou filharmonií Olomouc, jejíž členové budou protagonisty koncertu, ale vzpomeneme také 50 let od úmrtí světoznámého českého skladatele Bohuslava Martinů. Hold tomuto českému hudebnímu velikánovi vzdá vynikající česká cembalistka Edita Keglerová.
 

Tato mimořádná umělkyně vystudovala Konzervatoř v Plzni a Akademii múzických umění v Praze, kde dále rozvíjela svůj zájem o hru na cembalo pod vedením prof. Giedré-Lukšaité Mrázkové. Následně pokračovala ve studiích v mistrovské třídě u prof. Jacquese Ogga na Královské Konzervatoři v Den Haagu, kde obhájila diplom MMUS v sólové a komorní hře.
 
V roce 1997 získala spolu s Ivou Štrynclovou 1. cenu a Zvláštní cenu nakladatelství Bärenreiter za nejlepší interpretaci skladby dle historicky poučené provozovací praxe na nejprestižnější Mezinárodní soutěži pro dva klávesové nástroje v belgických Bruggách.

V roce 1998 se členky cembalového dua staly finalistkami mezinárodní rozhlasové soutěže „Tribuna mladých interpretů TIJI“. Jako sólistka nebo členka různých komorních souborů vystoupila na řadě významných pódií nejen v Evropě, ale i v zámoří (Londýn, Berlín, Drážďany, Den Haag, Praha, Tokyo aj.) a jako host vystupovala na celé řadě festivalů u nás i v zahraničí (Smetanova Litomyšl, Klášterní hudební slavnosti Šumperk, Festival komorní hudby Český Krumlov, Hudební festival A. Dvořáka Příbram, Festival Dvořákova Olomouc, Česko-německé kulturní dny, Festival de Musique Ancienne de Hyères – Francie, Mezinárodní hudební festival Mitte Europa – Německo).
V roce 2000 získala „Honorable mention“ na téže soutěži, tentokráte v sólové cembalové hře.

 V roce 2002 jí bylo uděleno stipendium Královskou Akademií hudby v Londýně na roční stáž, kde se věnovala též hře na klavichord (prof. Terence Charleston) a hammerklavír (prof. Carole Cerasi).

V letech 2003-2005 vyučovala na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Od roku 1996 pedagogicky působí na pražském Gymnáziu Jana Nerudy s hudebním zaměřením.

V září 2007 úspěšně obhájila svoji doktorskou disertaci na Akademii múzických umění v oboru „Interpretace a teorie interpretace“ na téma: Koncertantní tvorba J. A. Bendy.


Zajímavostí je také skutečnost, že od roku 1998 cestuje všude s Editou, jak sama říká, "člen rodiny", cembalo z dílny stavitele Františka Vyhnálka postavené podle francouzského originálu Pascala Taskina z pol. 18. století. Na otázku po svém uměleckém mottu po krátkém přemýšlení odpověděla: "Je to jednoduché. Předávat svoji radost z hraní zase dál."

Na koncertě zazní nejen Koncert pro cembalo a malý orchestr Bohuslava Martinů, ale také skladby jeho předchůdců J. H. D´Angleberta a J. Duphlyho.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.