KULTURA

Šumperské prázdniny začnou festivalem L´ETNO

16. června 2015, 06:48, redakce, KC
Šumperské prázdniny začnou festivalem L´ETNO Šumperk - Dění na šumperské hudební scéně rozvíří poslední červnový víkend festival, který se zaměřuje na alternativu, etno hudbu a world music – hudbu inspirovanou jinými zeměmi a kontinenty. Akce s názvem L´ETNO tak šestým ročníkem aspiruje na pokračovatele počátků ostravského festivalu Colours of Ostrava, Dolnolhotský buben nebo pražskou přehlídku United Islands. Volně též navazuje na šumperskou tradici folklórních festivalů nebo na „družební“ polskou akci Drum Djemboree. Organizátoři připravili letos tři scény.

 V pátek 26. června v 19 hodin začne hlavní večer na nádvoří H-clubu. Největšími „taháky“ letos bude dozajista balkánská hudební skupina AVLIJA, která se zaměřuje na písně s kořeny v Srbsku, Makedonii, Bulharsku a Rumunsku, do hudebního transu láká diváky dostat česko-slovenské duo YEDHAKI:NAUTIKA. Využívá k tomu především kovový melodický buben „Hang“, kterému jsou připisovány až magické účinky, také australský dechový nástroj „Didgeridoo“, které kombinují s dalšími bubny a elektronickou hudbou. Pro šumperáky známá SHAMANIA MANIA předvede ve svých písních stylovou koláž s indickou loutnou „Sitár“, čínskou kytarou, africkými bubny „Djembe a Dunduny“ a australskou„Didgeridoo“. EOGHAN O´REILLY je hudebně věrný svým irským kořenům. Ve svém sólovém akustickém projektu předvede kromě irských a skotských písní své autorské songy za doprovodu knoflíkového akordeonu a kytary. Západoafrické rytmy a písně zazní v podání bubenické party DRUM ORCHESTRA.
Páteční večer však obohatí také Dj´ská scéna uvnitř H-clubu. Za gramofony se vystřídá MAKOVEC z Lážo Plážo Crew, hrající Downtempo, Chillout, Latino-Jazz, Funk, a SILESIAN TRIBE SYSTÉM se svým Reggae – Dub stylem.
Sobotní večer přestěhuje L´ETNO blíže středu města do klubu Music Machine a soustředí se spíše na alternativní hudební styly. Na malém pódiu se vystřídá britský muzikant a zpěvák DARREN EVE, s podporou NIKOSE MISTAKIDISE. Jejich písně se nesou uhrančivým, hlubokým pop-rockem, který je přirovnáván k Jeffovi Buckley nebo kapele Morphine. Kapela KOUDELNA je typická stylová koláž šansonu, folku, rocku, klavírní balady či hospodské odrhovačky. Také mladý hudebník DAVID PŠENČÍK přinese nevšední zážitek, při kterém spojuje alternativní kytarové rify, elektronickou hudbu a videoprojekci.
Organizátoři festivalu L´ETNO se zatím nepřestali držet hesla „za málo peněz hodně muziky“, takže přijít si užít nevšední šumperskou akci se letos opět vyplatí.

Více na na FacebookuDoporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 16.6.2015 07:32
Titulek: Toť můj názor.
Autor: .
109
147
Zasranej Hklub.Jen kravál a uřvanci okoloaž do rána.Zdar
Reagovat
Datum: 16.6.2015 18:52
Titulek: Re: Toť můj názor.
Autor: Drtil
83
104
Umělci jsou přesvědčeni že jejich akustický smog se líbí každému občanovi. Ať s tím řinčením a bubnováním jdou do městského lomu plašit ježky. Prostě umělec se neptá-můžeme vám občané řinčet řvát pod okny až do rána? Umělcům ještě nikdo neprokopl buben. Ať s tím kraválem jdou do ha...!
Reagovat
Datum: 26.6.2015 18:34
Titulek: H-club
Autor: Yorica
151
110
Nestěžujte si, máte koncert zadarmo :) lepší než aby byl Šumperk vybydlené město bez mladých a bez kultury
Reagovat
Datum: 29.6.2015 07:41
Titulek: Re: H-club
Autor: .
112
Co to meleš,prober se.Už ti z toho techna asi jebe.
Reagovat
Datum: 8.7.2015 16:44
Titulek: Bez titulku
Autor: Yorica
souhlas
0
nesouhlas
1
techno neposlouchám, tudíž mi z něj ... O slušném chování víš asi tolik co o hudbě..
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na tříhodinovou taneční zábavu s populární dvojicí DUO JAMAHA, která se uskuteční v DK Šumperk v neděli 3. března. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na Duo Jamaha.

Soutěžní otázka:

Jaký příbuzenský vztah pojí členy Duo Jamaha?

A) bratři
B) otec a syn
C) bratranci

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února, vyhráli Alena Voráčová ze Zábřeha, Helena Janíková ze Šumperka a Zdena Galiszová z Bludova.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.