KULTURA

Šumperk bude čít knihu. Hurníkovu Vrbovou píšťalku

30. října 2019, 16:00, Vladimíra Bartoňová
Šumperk – Popatnácté se v listopadu celý Šumperk začte do jedné knihy. Bude jí Vrbová píšťalka Ilji Hurníka, která vznikla ve spolupráci s jeho synem Lukášem. Ten bude hostem letošního ročníku festivalu Město čte knihu, jenž proběhne od 1. do 10. listopadu a představí tvorbu hudebníka, dramatika a spisovatele Ilji Hurníka.

„Kromě hudby se Ilja Hurník věnoval také spisovatelské činnosti. Z jeho pera vyšly operní libreta, písňové texty, rozhlasové hry a pořady, sbírky povídek, odborné články a také vzpomínky či prózy,“ připomíná osobnost Ilji Hurníka Kamila Šeligová, ředitelka knihovny TGM, která spolu s „Doriskou“, kinem Oko, divadlem, muzeem, domem kultury, „ZUŠkou“ a šumperskými středními, základními a mateřskými školami festival pořádá. Zatímco loni se ocitl v centru pozornosti Jiří Brdečka, letos to bude právě Ilja Hurník.

Čtení uvede vernisáž

„Číst budeme z knihy Vrbová píšťalka, již vydává štítecké nakladatelství Veduta. Ilustracemi ji doprovodila výtvarnice Anežka Kovalová,“ prozrazuje Šeligová. Oblíbenou akci odstartuje vernisáž výstavy obrázků z výtvarné soutěže pro děti, spojená s vystoupením spolku Galimatyáš. „V pátek 1. listopadu na ni přijďte do informačního centra na pěší zóně. Zahajujeme v 17 hodin,“ zve Šeligová malé autory i jejich příznivce.

Tvořivá neděle inspirovaná Hurníkovou tvorbou

Dětem bude patřit i neděle 3. listopadu. Místní „Doriska“ pro ně a jejich rodiče či prarodiče připravila veselé hudební dílničky nazvané Jen tak si s hudbou hrát… s Motýly a Radkou Rozkovcovou. Začínají v 10 příchozí se mohou až do večera těšit na netradiční tvořivá, sportovní a hudební stanoviště, inspirovaná tvorbou Ilji Hurníka.

Čtení na nejrůznějších místech

Číst se bude také na nejrůznějších místech v Šumperku, včetně klubovny SONS nebo kavárničky Lalala. V Klášterním kostele čtení uvede koncert Motýlů, v muzeu novou výstavu nebo v kavárně na Úzké ul. čtením potěší herečtí kolegové Olga Kaštická a Petr Král. Číst budou také studenti místní průmyslovky, herci olomouckého Moravského divadla nebo ochotníci z místního Studia 123.

Sobota festivalovým večerem

Hlavní festivalový večer pak v sobotu 9. listopadu přivede na jeviště divadla člena činohry Národního divadla moravskoslezského Františka Večeřu, jenž ve svých začátcích odehrál několik divadelních sezon v Šumperku. Večerní beseda na Hrádku pak seznámí se synem autora Lukášem Hurníkem, spoluautorem knihy. Vyhodnocení dětské výtvarné a literární soutěže spojené s předáním cen proběhne v neděli 10. listopadu v 9.30 hodin v městské knihovně.

Vzpomínka na autora v neděli

„Celý festival zakončíme v neděli literárně hudební vzpomínkou na Ilju Hurníka. Setkání s Lukášem Hurníkem nazvané Struny, klapky, povídky se odehraje od 17 hodin v klášterním kostele,“ říká Kamila Šeligová a zdůrazňuje, že s výjimkou sobotního hlavního večera v divadle a nedělního setkání v klášterním kostele je vstup na všechny akce festivalu Město čte knihu zdarma.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 30.10.2019 16:17
Titulek: Paní Bartoňová,
Autor: Rejpal
29
nic ve zlém ale měla byste po sobě číst co napíšete.
Reagovat
Datum: 31.10.2019 14:54
Titulek: Re: Paní Bartoňová,
Autor: aNONYM
27
Já myslím, že udělat dvě chyby v nadpisu o sedmi slovech není zase tak daleko od českého novinářského standardu. A navíc, Vlaďka se to jistě doučí :-)
Reagovat
Datum: 5.11.2019 17:40
Titulek: Re: Paní Bartoňová,
Autor: Rejpal
19
doufejme,již není nejmladší.
Reagovat
Datum: 13.11.2019 12:33
Titulek: Re: Paní Bartoňová,
Autor: JJ
14
není nejstarší
Reagovat
Datum: 12.11.2019 15:52
Titulek: máte tam chybu
Autor: Karol Farkašovský
Hurník je fotbalista, hraje za Plzeň, nikoliv spisovatel.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes se mohou soutěžící rozhodnout, zda dají přednost divadelní premiéře, nebo maškarnímu reji na plese. Oboje pořadatelé nabízejí formou volných vstupenek, které nám do soutěže věnovali. Stačí se zúčastnit a čekat na vyrozumění o výhře. Jména výherců zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka č. 1 (Maškarní ples v Bludově, KD 25. 1. od 19 hodin, 2x 2 vstupenky):
Jaký je správný název bludovské rozhledny?
1a. Brusinka
1b. Vyhlídka Brusná
1c. Na Brusné

Soutěžní otázka č. 2 (Amadeus, Divadlo Šumperk 8. 2., 19.00 hod, 1x dvojvstupenka):
Jaké je celé skutečné jméno Mozarta?
2a. Wolfgang Amadeus Mozart
2b. Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart
2c. Joannes Paulus Amateo Mozart

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559
551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě podle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou vstupenku na koncert Terezy Maškové, konaný 22. 1. v šumperském Domu kultury, vyhrávají K. Válková z Bludova a J. Cechal ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně DK.