KULTURA

Šumperské Preludium zve na 2. festivalový koncert

2. března 2009, 19:59, Stanislava Marešová
Šumperk- Festival mladých umělců „Šumperské Preludium“, který v roce 1974 založil Alois Motýl, se bude v roce 2009 konat již po šestatřicáté. Pro rok 2009 převzal uměleckou záštitu nad Šumperským Preludiem ředitel Moravské filharmonie Olomouc Mgr. Vladislav Kvapil a také Moravské filharmonii Olomouc bude věnován zahajovací i závěrečný koncert festivalu.
Na druhém festivalovém koncertě 11. března 2009 se v Klášterním kostele od 19 hodin představí laureátka „Mezinárodní smetanovské klavírní soutěže 2008 v Plzni”, mladá polská klavíristka Joanna Kacperek.
 


Také tento koncert bude vzhledem k předešlým ročníkům festivalu novátorský – mladá umělkyně vystoupí v rámci celého recitálu. Zatím vždy vystupovali umělci na půlrecitálech.

Joanna Kacperek je držitelkou mnoha ocenění (Mazovia Voivoidship 6. Chopin Audition 2003, 9. Národní soutěž pro mladé umělce v Bydgoszczi 2004 – první cena, “Circuit Competition of Audition Development” konané v Żyrardówě 2006 – první cena, 15. Mezinárodní Chopinova soutěž pro mladé klavíristy v Szafarnii 2007 – první cena, 8. Národní klavírní soutěž v Żagani 2008 – první cena, Mezinárodní smetanovská klavírní soutěž v Plzni 2008 – první cena).

V říjnu 2008 se stala stipendistkou Polského dětského fondu a získala stipendium Polského ministra kultury Bogdana Zdrojewského.

V listopadu 2008 byla Joanna pozvána na soutěž „Mladý klavír Pražské konzervatoře 2008“ jako laureátka mezinárodních soutěží. Zde získala titul laureáta a také získala zvláštní cenu UNICORN „Talent Mladého klavíru Pražské konzervatoře 2008“.

V současné době je Joanna Kacperek žačkou profesorky Anny Jastrzębské-Quinn’s na Varšavské hudební škole pod patronátem Zenona Brzewského.

Pro svůj koncert si Joanna připravila skladby J. S. Bacha (Partita č.1), W. A. Mozarta (Sonáta B-dur), B. Smetany (Andante Es dur, Obkročák), F. Chopina (Nocturno e-moll, Ballada As-dur, Etuda Ges-dur) a další.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

A) Lukáš Hejlík
B) Ondřej Sokol
C) Pavel Liška

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).