KULTURA

Stovky vojáků se utkají na bitevním poli ve Zlatých Horách

3. srpna 2011, 22:04, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
Stovky vojáků se utkají na bitevním poli ve Zlatých Horách Zlaté Hory - Třídenní městské slavnosti ve Zlatých Horách letos vyvrcholí velkou historickou bitvou. Bitevní pole pod kaplí sv. Rocha u tamního hřbitova obsadí vojáci v sobotu 6. srpna v 16 hodin. Program Zlatých dnů odstartuje už v pátek 5. srpna na náměstí před radnicí, kdy politická reprezentace Zlatých Hor přivítá hosty z partnerských měst. Pak už čeká na návštěvníky hudební smršť, kterou o půlnoci završí ohňostroj.

Sobota bude ve znamení historie. Dopoledne obsadí náměstí jarmark historických řemesel a defilé vojenských jednotek. Vojska se vydají pochodem na bitevní pole v 14.30 hodin. „Historická bitva se pořádá na základě historických událostí, které ve Zlatých Horách v minulosti proběhly. V roce 1759 a 1779 proběhla bitva o město mezi pruskými a rakouskými vojsky, které si tímto připomínáme,“ vysvětlila Gabriela Kotasová, vedoucí Městských kulturních zařízení Zlaté Hory. „Zlaté dny jsou tradičně jednou z nejatraktivnějších akcí letní sezóny v našich horách. Poděkování patří všem organizátorům a partnerům akce v čele s Olomouckým krajem, který na akci finančně přispívá. Návštěvníkům se tak díky společné píli všech nabídne opět velkolepá podívaná,“ láká k návštěvě Zlatých dnů Jan Závěšický, ředitel Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu.

Do Zlatých hor se sjedou na dvě stovky vojáků v mezinárodním složení. Chybět nebude dělostřelectvo či jezdci na koních. „Diváci mohou sledovat boj na bitevním poli, kde bude rovněž postavená replika vesnice, o kterou se vojska utkají,“ přiblížila Kotasová. Vojáci přijedou do Zlatých Hor z celé České republiky, ale i ze sousedního Polska a také z Maďarska.

Po velké bitvě se opět bude slavit. Pro návštěvníky připravili pořadatelé dobový jarmark s ukázkou historických řemesel, děti si Zlaté dny užijí na atrakcích. Jako hvězda večera vystoupí na pódiu ve Zlatých Horách populární zpěvák Kamil Střihavka.

V rámci doprovodného programu Zlatých dnů mohou návštěvníci zhlédnout výstavu Poválečný život v Cukmantlu objektivem Ferdinanda Práčka v městském muzeu.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA FESTIVAL ZADARMO


Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na festival JAZZ IN HALL, který se uskuteční v sobotu 7. října v tenisové hale v Zábřeze. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na jazzový festival zadarmo.

Soutěžní otázka:

Která populární zpěvačka ozdobí letošní program festivalu Jazz in Hall?

A) Petra Janů
B) Jitka Zelenková
C) Leona Machálková

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na komponovaný koncertní recitál textaře MICHALA HORÁČKA, který se uskuteční v pátek 6. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Hana Burešová ze Šumperka, Vlaďka Jančíková ze Sudkova, Eva Mazáková z Bludova, Vlasta Minářová z Postřelmova a Jarmila Papuková ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 hodin).