KULTURA

Stovky vojáků se utkají na bitevním poli ve Zlatých Horách

3. srpna 2011, 22:04, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
Stovky vojáků se utkají na bitevním poli ve Zlatých Horách Zlaté Hory - Třídenní městské slavnosti ve Zlatých Horách letos vyvrcholí velkou historickou bitvou. Bitevní pole pod kaplí sv. Rocha u tamního hřbitova obsadí vojáci v sobotu 6. srpna v 16 hodin. Program Zlatých dnů odstartuje už v pátek 5. srpna na náměstí před radnicí, kdy politická reprezentace Zlatých Hor přivítá hosty z partnerských měst. Pak už čeká na návštěvníky hudební smršť, kterou o půlnoci završí ohňostroj.

Sobota bude ve znamení historie. Dopoledne obsadí náměstí jarmark historických řemesel a defilé vojenských jednotek. Vojska se vydají pochodem na bitevní pole v 14.30 hodin. „Historická bitva se pořádá na základě historických událostí, které ve Zlatých Horách v minulosti proběhly. V roce 1759 a 1779 proběhla bitva o město mezi pruskými a rakouskými vojsky, které si tímto připomínáme,“ vysvětlila Gabriela Kotasová, vedoucí Městských kulturních zařízení Zlaté Hory. „Zlaté dny jsou tradičně jednou z nejatraktivnějších akcí letní sezóny v našich horách. Poděkování patří všem organizátorům a partnerům akce v čele s Olomouckým krajem, který na akci finančně přispívá. Návštěvníkům se tak díky společné píli všech nabídne opět velkolepá podívaná,“ láká k návštěvě Zlatých dnů Jan Závěšický, ředitel Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu.

Do Zlatých hor se sjedou na dvě stovky vojáků v mezinárodním složení. Chybět nebude dělostřelectvo či jezdci na koních. „Diváci mohou sledovat boj na bitevním poli, kde bude rovněž postavená replika vesnice, o kterou se vojska utkají,“ přiblížila Kotasová. Vojáci přijedou do Zlatých Hor z celé České republiky, ale i ze sousedního Polska a také z Maďarska.

Po velké bitvě se opět bude slavit. Pro návštěvníky připravili pořadatelé dobový jarmark s ukázkou historických řemesel, děti si Zlaté dny užijí na atrakcích. Jako hvězda večera vystoupí na pódiu ve Zlatých Horách populární zpěvák Kamil Střihavka.

V rámci doprovodného programu Zlatých dnů mohou návštěvníci zhlédnout výstavu Poválečný život v Cukmantlu objektivem Ferdinanda Práčka v městském muzeu.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.