KULTURA

Stovky vojáků se utkají na bitevním poli ve Zlatých Horách

3. srpna 2011, 22:04, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
Stovky vojáků se utkají na bitevním poli ve Zlatých Horách Zlaté Hory - Třídenní městské slavnosti ve Zlatých Horách letos vyvrcholí velkou historickou bitvou. Bitevní pole pod kaplí sv. Rocha u tamního hřbitova obsadí vojáci v sobotu 6. srpna v 16 hodin. Program Zlatých dnů odstartuje už v pátek 5. srpna na náměstí před radnicí, kdy politická reprezentace Zlatých Hor přivítá hosty z partnerských měst. Pak už čeká na návštěvníky hudební smršť, kterou o půlnoci završí ohňostroj.

Sobota bude ve znamení historie. Dopoledne obsadí náměstí jarmark historických řemesel a defilé vojenských jednotek. Vojska se vydají pochodem na bitevní pole v 14.30 hodin. „Historická bitva se pořádá na základě historických událostí, které ve Zlatých Horách v minulosti proběhly. V roce 1759 a 1779 proběhla bitva o město mezi pruskými a rakouskými vojsky, které si tímto připomínáme,“ vysvětlila Gabriela Kotasová, vedoucí Městských kulturních zařízení Zlaté Hory. „Zlaté dny jsou tradičně jednou z nejatraktivnějších akcí letní sezóny v našich horách. Poděkování patří všem organizátorům a partnerům akce v čele s Olomouckým krajem, který na akci finančně přispívá. Návštěvníkům se tak díky společné píli všech nabídne opět velkolepá podívaná,“ láká k návštěvě Zlatých dnů Jan Závěšický, ředitel Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu.

Do Zlatých hor se sjedou na dvě stovky vojáků v mezinárodním složení. Chybět nebude dělostřelectvo či jezdci na koních. „Diváci mohou sledovat boj na bitevním poli, kde bude rovněž postavená replika vesnice, o kterou se vojska utkají,“ přiblížila Kotasová. Vojáci přijedou do Zlatých Hor z celé České republiky, ale i ze sousedního Polska a také z Maďarska.

Po velké bitvě se opět bude slavit. Pro návštěvníky připravili pořadatelé dobový jarmark s ukázkou historických řemesel, děti si Zlaté dny užijí na atrakcích. Jako hvězda večera vystoupí na pódiu ve Zlatých Horách populární zpěvák Kamil Střihavka.

V rámci doprovodného programu Zlatých dnů mohou návštěvníci zhlédnout výstavu Poválečný život v Cukmantlu objektivem Ferdinanda Práčka v městském muzeu.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA DIVADLO ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na představení zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo hraje v šumperské inscenaci Ďábel proti bohu postavu Bobliga?

A) Petr Král
B) Petr Komínek
C) Petr

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 20. prosince, vyhráli Jiří Motyka z Hrabenova, Katina Korbarová z Rapotína a Iva Mikešková z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina Oko Šumperk.