KULTURA

Silniční muzeum vzdává hold Podolskému mostu

6. prosince 2016, 17:00, Ondřej Polák
Silniční muzeum vzdává hold Podolskému mostu Šumperk - Jak se dnes dostat do nebes? Na tuto otázku může odpovědět nová výstava v Muzeu silnic ve Vikýřovicích. „Vstup do nebe si každý člověk představuje jinak. Pro obdivovatele československého mostního stavitelství je to bezesporu železobetonový obloukový most v Podolsku, který je dodnes označován právě jako Brána do nebes,“ uvedla vedoucí Muzea silnic Alena Turková.

 Již návrh mostu byl v roce 1937 oceněn na architektonické výstavě v Paříži, kde získal zlatou medaili a zároveň také přezdívku Le beau pont de l´Europe (Krásný most Evropy). Další ocenění obdrželi tvůrci mostu v roce 1939 na výstavě v belgickém Lutychu.
„Podolský most představuje vrchol mostního stavitelství první poloviny 20. století. Vždyť ve své době byl s hlavním mostním obloukem dlouhým 150 metrů čtvrtým největším mostem v Evropě,“ připomíná Alena Turková. Dílo bylo jedním z mála mostů, které se stavěly i dostavěly v pohnutém období okupace Československa. Nedostatek cementu, oceli a také stavebních dělníků byl ve své době pro most velkou hrozbou.
Aktuální výstava v silničním muzeu mapuje přípravy a stavbu mostu od léta 1938 do září 1942 a zároveň představuje jeho projektanty, stavitele, tesaře, zedníky a betonáře, svářeče a další řemeslníky.
V úvodu výstavy se návštěvník seznámí také s dalším unikátem našeho mostního stavitelství, řetězovým mostem v Podolsku. Ten, když přestal vyhovovat narůstající automobilové dopravě, dostal v roce 1942 mohutnějšího železobetonového souseda a spolu pak vedle sebe přemosťovaly Vltavu až do roku 1960, kdy byl řetězový most rozebrán a později přenesen k obci Stádlec. Tam dodnes stojí jako jediný dochovaný řetězový most v Česku.
„Výstava o Podolském mostě je významná především množstvím dochovaných dobových fotografií z výstavby,“ míní Alena Turková. Dvě stovky fotografií na panelech a přes čtyři sta v katalogu jsou ve Vikýřovicích k vidění až do dubna příštího roku.


Foto: archiv Tomáše Jandy

Podolský most představuje vrchol mostního stavitelství. Ve své době patřil k největším a nejkrásnějším v Evropě. 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na tříhodinovou taneční zábavu s populární dvojicí DUO JAMAHA, která se uskuteční v DK Šumperk v neděli 3. března. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na Duo Jamaha.

Soutěžní otázka:

Jaký příbuzenský vztah pojí členy Duo Jamaha?

A) bratři
B) otec a syn
C) bratranci

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února, vyhráli Alena Voráčová ze Zábřeha, Helena Janíková ze Šumperka a Zdena Galiszová z Bludova.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.