KULTURA

Silniční muzeum vzdává hold Podolskému mostu

6. prosince 2016, 17:00, Ondřej Polák
Silniční muzeum vzdává hold Podolskému mostu Šumperk - Jak se dnes dostat do nebes? Na tuto otázku může odpovědět nová výstava v Muzeu silnic ve Vikýřovicích. „Vstup do nebe si každý člověk představuje jinak. Pro obdivovatele československého mostního stavitelství je to bezesporu železobetonový obloukový most v Podolsku, který je dodnes označován právě jako Brána do nebes,“ uvedla vedoucí Muzea silnic Alena Turková.

 Již návrh mostu byl v roce 1937 oceněn na architektonické výstavě v Paříži, kde získal zlatou medaili a zároveň také přezdívku Le beau pont de l´Europe (Krásný most Evropy). Další ocenění obdrželi tvůrci mostu v roce 1939 na výstavě v belgickém Lutychu.
„Podolský most představuje vrchol mostního stavitelství první poloviny 20. století. Vždyť ve své době byl s hlavním mostním obloukem dlouhým 150 metrů čtvrtým největším mostem v Evropě,“ připomíná Alena Turková. Dílo bylo jedním z mála mostů, které se stavěly i dostavěly v pohnutém období okupace Československa. Nedostatek cementu, oceli a také stavebních dělníků byl ve své době pro most velkou hrozbou.
Aktuální výstava v silničním muzeu mapuje přípravy a stavbu mostu od léta 1938 do září 1942 a zároveň představuje jeho projektanty, stavitele, tesaře, zedníky a betonáře, svářeče a další řemeslníky.
V úvodu výstavy se návštěvník seznámí také s dalším unikátem našeho mostního stavitelství, řetězovým mostem v Podolsku. Ten, když přestal vyhovovat narůstající automobilové dopravě, dostal v roce 1942 mohutnějšího železobetonového souseda a spolu pak vedle sebe přemosťovaly Vltavu až do roku 1960, kdy byl řetězový most rozebrán a později přenesen k obci Stádlec. Tam dodnes stojí jako jediný dochovaný řetězový most v Česku.
„Výstava o Podolském mostě je významná především množstvím dochovaných dobových fotografií z výstavby,“ míní Alena Turková. Dvě stovky fotografií na panelech a přes čtyři sta v katalogu jsou ve Vikýřovicích k vidění až do dubna příštího roku.


Foto: archiv Tomáše Jandy

Podolský most představuje vrchol mostního stavitelství. Ve své době patřil k největším a nejkrásnějším v Evropě. 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.