SPORT

„Rozdíl je obrovský,“ varuje před pádem do krajského přeboru trenér Petr Strnad

18. ledna 2017, 16:00, téma FOTBAL, Petr Fišer
„Rozdíl je obrovský,“ varuje před pádem do krajského přeboru trenér Petr Strnad Šumperk - Vstává v pět hodin ráno. Před osmou je ve škole, kde se věnuje fotbalovým třídám. V jedenáct má za sebou dopolední část, odpolední mu končí někdy i v sedm večer. PETR STRNAD si na nedostatek práce nemůže stěžovat. V Šumperku snaživě válčí na mnoha frontách.

 „Je toho strašně moc. V takové míře můžete trenéřinu provozovat jen v případě, že vás doopravdy baví. Kolikrát si říkám, že je toho už přespříliš. Ale pak stejně zatnu zuby a udělám, co je potřeba,“ svěřoval se velký fotbalový zapálenec.
V průběhu podzimní části se jeho povinnosti opět rozrostly o trénování mužského celku. „Souhlasil jsem proto, že je v kádru hodně kluků, které jsem vedl od jejich sedmi let. Taky mi není lhostejný osud klubu. Nechci, abychom hráli pouze na krajské úrovni. Ten rozdíl je obrovský,“ vysvětloval, proč kývl na žádost oddílového vedení v době narůstající krize.
Po špatné první polovině má jasno. Šumperk je předposlední a nemine ho další strastiplná cesta za záchranou. Stejně jako před rokem. „Přidat musíme ve všech směrech. To hovoří za vše!“ nechodil kolem horké kaše. „Stát se může cokoliv. A pokud spadneme o patro níž, svět se asi nezboří. Touto myšlenkou se ale vůbec nezabývám. Všichni do jednoho musíme myslet jen a jen na záchranu,“ burcoval s ostrým startem zimní přípravy. „Tréninky nesmí být jednotvárné, i když apel na fyzickou kondici tam je a vždycky bude. V případě špatného počasí samozřejmě nechodíme ven, ale využíváme atletický tunel a zrcadlový sálek na Tyršově stadiónu,“ odtajnil, jak to v Šumperku funguje.
Ve fázi života, kdy naplno probíhala jeho hráčská kariéra, nepovažoval zimní přestávku za nutné zlo. Naopak. „Příprava mně nikdy nevadila. Zkoušel jsem na sobě, co se dá vydržet nebo cíleným tréninkem zlepšit. Vždycky jsem si sám přidával,“ tvrdil někdejší bomber s vyhlášenou levačkou.
K ruce mu nebude pouze Zdeněk Opravil, ale i Bohdan Hecl, který trenérský post v podzimní sezóně dobrovolně uvolnil mimo jiné ze zdravotních důvodů. Teď je zpátky. „Mám velmi náročný program s naší mládeží a v nelehké situaci si musíme pomáhat. Píchne nám jako další asistent. Všechny věci spolu budeme vzájemně konzultovat,“ odhalil hlavní trenér, jenž bude mít závěrečné slovo.
Způsob, jakým se v Šumperku provozuje mládežnický fotbal, se mu zamlouvá. „Pořád ale platí, že je to běh na dlouhou trať. Chce to trpělivost. Některé ročníky jsou hodně silné, některé slabší. Zapomenout nesmíme na šikovné odchovance, kteří se fotbalově zdokonalují v ligových klubech a můžou se k nám postupem času vracet. Na kvalitě by se to hned projevilo,“ věřil Strnad.
Na základní škole v Temenici je důležitou součástí projektu fotbalových tříd. Jak je s ním spokojený? „Daří se mu velmi dobře hlavně v mladších ročnících. Hráčská úroveň kluků vzbuzuje oprávněnou naději. Momentálně k nám dochází 85 fotbalistů od první až po devátou třídu. Na přípravě, která probíhá každý všední den, se podílí deset trenérů a dva učitelé tělesné výchovy,“ nastínil, jak to na „čtyřce“ chodí.
Pro Petra Strnada zůstává prioritou mládežnický sektor. Štaci u mužů bere jako výpomoc klubu, který má rád a věrně mu slouží už deset let. „Bohužel, kvalitních trenérů pro dospělou kategorii je opravdu málo. Někdy si připadám, že hledáme jehlu v kupce sena,“ postěžoval si odborník znalý poměrů. Podle něj si mužská divize stále udržuje odpovídající výkonnost. „Je to soutěž, kterou trénuji a sleduji snad patnáct sezón. Nesdílím názor, že by se kvalitativně zhoršovala. Pokud jde o skupinu E, tak určitě ne. Udržet se v ní není nic jednoduchého. V třídách pod námi je situace trochu odlišná. Vzhledem k době, ve které žijeme, na cílevědomý trénink moc volného času nezbývá. Prostě se hraje pro zábavu a jak se říká na žízeň. Taky si je potřeba uvědomit, jak jsme malá země a kolik úspěchů máme v porovnání s ostatními státy. Stačí si o víkendu zapnout televizi, kde se to výbornými výsledky a výkony českých sportovců jen hemží,“ zamyslel se Strnad.
Potom, co převzal i oddílové áčko, se znovu potkal v jedné šatně se synem Patrikem. Nemá s tím žádný problém. „Snažím se mu měřit stejným metrem. Jako každý táta mám radost, když se mu daří, vždycky jsem mu jezdíval fandit. Někdy ho pochválím, jindy zkritizuji. Těší mě, že hraje za Šumperk a že chce přispět k záchraně. Doma fotbal rozebíráme neustále dokola. Teď si dodělává trenérskou licenci B a do budoucna by chtěl studovat trenérství i na vysoké škole. Na jaře si ale musí nejdřív udělat maturitu na průmyslovce v Karviné.“


Foto: Petr Fišer

Petr Strnad je v jednom kole. Fotbalové povinnosti u něj tvoří podstatnou náplň každého dne, do kterého se probouzí.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).