ZPRÁVY

Rapotín plánuje další rozhlednu

17. října 2012, 00:00, ar
Rapotín – Další projekt na stavbu rozhledny leží v současné době na stole obecního úřadu v Rapotíně. Jde už o třetí podobný záměr, který Rapotínští v posledních letech připravili. Dosud se jim však nepodařilo uskutečnit ani jediný, většinou kvůli nedostatku peněz. Také realizace tohoto projektu si vyžádá investici několika miliónů korun. Vyhlídková věž má stát blízko vrcholu Bukového kopce.

„Projekt na novou rozhlednu už máme hotový. Teď bude záležet na tom, zda se nám na ni podaří sehnat dotace,“ vysvětluje starosta Rapotína Pavel Žerníček. Nové místo pro vyhlídky do širokého okolí může podle předběžných propočtů spolknout zhruba dva milióny korun. Rozhledna má mít přitom mnohem skromnější a lehčí konstrukci než její plánované předchůdkyně. Jedna měla dokonce připomínat vyhlídkovou věž v olomoucké zoologické zahradě. „Aktuální plán počítá s konstrukcí spíše ze dřeva, která má kromě nízké váhy a nižší ceny i tu výhodu, že daleko lépe zapadá do okolí než stavby z ocele,“ dodává Žerníček. O tom, zda se jeho obci podaří na stavbu sehnat peníze, bude jasno ještě letos, nejpozději na začátku příštího roku. Pokud ano, začne Rapotín se stavbou pravděpodobně na jaře. Rozhledna bude přístupná místním lidem i návštěvníkům regionu po celý rok a bezplatně.

Dosud nejbližší rozhledna stojí na šumperském Háji, další vyhlídkovou plošinu nabízí Městské skály. O podobném projektu kdysi uvažovaly i Velké Losiny, tam ale ze stavby nakonec sešlo. Rozhledny si v posledních letech získávají u lidí stále větší oblibu, přitahují davy turistů a právě to je příčinou jejich novodobé renesance.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.