ZPRAVODAJSTVÍ

Případ ztracených miliónů pokračuje

27. února 2018, 07:00, Jaroslav Kropáč
Šumperk - Bývalý ředitel Podniků města Šumperka (PMŠ) Luděk Šperlich, kterého vloni uznal soud vinným z porušení povinností při správě cizího majetku, půjde znovu před soud. Současné vedení PMŠ na něj totiž podalo nové trestní oznámení. To souvisí se Šperlichovou přítelkyní Martinou Vařákovou, která coby pokladní zpronevěřila v PMŠ milióny korun. Obžaloba má za to, že Šperlich defraudaci nezabránil.

 „Mohu potvrdit, že trestní oznámení jsme podali a že souvisí s případem paní Vařákové. Víc bych se k tomu vzhledem k probíhajícímu šetření nechtěl vyjadřovat,“ uvedl nynější ředitel PMŠ Patrik Tomáš Pavlíček.

Podle informací redakce podaly PMŠ trestní oznámení na konci minulého roku s tím, že na začátku tohoto měsíce policie vyhodnotila podnět jako oprávněný a začala Luďka Šperlicha trestně stíhat.
„Ke zpronevěře miliónů korun z pokladny Podniků paní Vařákovou by patrně nedošlo, kdyby ředitel vykonával svoje povinnosti a dohlížel například na pokladní uzávěrku. Existuje podezření, že mohl trestnou činnost krýt,“ řekl naší redakci s případem dobře obeznámený zdroj.

Z vrcholu na dno


Pád radničního oblíbence Luďka Šperlicha na samé dno začal po minulých komunálních volbách, kdy nově dosazení lidé začali v městské firmě odkrývat jednoho kostlivce za druhým. Nejprve se přišlo na to, že díky lehkovážnosti ředitele přišly PMŠ o zhruba 14 miliónů korun na nevymáhaných pohledávkách za zkrachovalou firmou Jirdos. Šperlich za to dostal u soudu v roce 2017 podmínku.
Další skandál odstartovalo zjištění, že Šperlichova přítelkyně a pokladní v PMŠ Martina Vařáková zpronevěřila zhruba čtyři milióny korun z firemní pokladny. Soud jí za to vloni udělil podmíněný trest, ovšem odvolací senát ji poslal rovnou za mříže. „Proti panu Šperlichovi je navíc v současné době vedeno další soudní řízení, kde se po něm PMŠ domáhají náhrady způsobené škody,“ uvedl radní Michael Kohajda.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 1.3.2018 09:50
Titulek: ukradené miliony
Autor: radka
100
Stále si myslím a možná nejsem sama, že by svoji odpovědnost měla nést bývalá správní rada.
Tak co pane Broži, hlásil jste se jen k výplatě, přihlaste se také k odpovědnosti. Mám takový pocit, že by o podobných lidech řekla moje sousedka, že jsou to srabi. Myslím, že ten výraz znáte. Byl jste přeci učitelem. A co vy novináři, asi byste vše neměli bez povšimnutí nechat vyšumět, nebo se také bojíte odpovědnosti????????????????? Nebo Mr. Brože?????????
Reagovat
Datum: 1.3.2018 13:31
Titulek: zašantročené peníze
Autor: laďa
52
K panu Mgr.Bc. Mukl. Brožovi se vyjadřovat nebudu. Máte pravdu, že ti naši strachy po..... novináři s novými argumenty k rozkradeným milionům asi na světlo nevytáhnou. Ze by se báli, aby je někdo nenechal zastřelit nějakou mafií. A nebo jsou zvyklí pouze na nějaké drby v zelenině, či masně a na veřejná zasedání chodí pouze kvůli chlebíčku a zódufce. No a to vůbec nemluvím o tom, že v našem městečku dost rapidně klesá počet obyvatel. Už jsem to říkal kdysi. Státní úředníky by bylo dobré platit podle průměrného platu obyvatel, které zastupují. Páni novináři, nic neodsuzujte a tlačte ty naše městské lenochy do jakékoliv činnosti stran města. Už máme pouze 27 tisíc obyvatel a to i s těmi, kteří jsou ve světě a mimo město. Jen zde mají trvalé bydliště.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na narozeninový koncert svébytné a originální DYING PASSION. Umí být náladoví, zahrát na city či se opřít do strun; současně jsou však hraví a uvolnění. V H-clubu na Rooseveltově ulici v Šumperku to předvedou v pátek 29. března a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kteří půjdou na koncert zadarmo, vyrozumíme sms v den konání koncertu.

Soutěžní otázka:

Kolik řadových desek vydala šumperská skupina Dying Passion a jak se jmenuje ta poslední.

a) 8 alb, Black Threads
b) 9 alb, Transient
c) 7 alb, Amplify

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na premiéru hry Mandragora v podání Divadla Václav, o které jsme soutěžili minule, vyhráli Marcela Haramiová ze Šumperka, Alice Kaplová ze Zábřeha a Marie Navrátilová z Mohelnice. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.