ZPRAVODAJSTVÍ

Případ ztracených miliónů pokračuje

27. února 2018, 07:00, Jaroslav Kropáč
Šumperk - Bývalý ředitel Podniků města Šumperka (PMŠ) Luděk Šperlich, kterého vloni uznal soud vinným z porušení povinností při správě cizího majetku, půjde znovu před soud. Současné vedení PMŠ na něj totiž podalo nové trestní oznámení. To souvisí se Šperlichovou přítelkyní Martinou Vařákovou, která coby pokladní zpronevěřila v PMŠ milióny korun. Obžaloba má za to, že Šperlich defraudaci nezabránil.

 „Mohu potvrdit, že trestní oznámení jsme podali a že souvisí s případem paní Vařákové. Víc bych se k tomu vzhledem k probíhajícímu šetření nechtěl vyjadřovat,“ uvedl nynější ředitel PMŠ Patrik Tomáš Pavlíček.

Podle informací redakce podaly PMŠ trestní oznámení na konci minulého roku s tím, že na začátku tohoto měsíce policie vyhodnotila podnět jako oprávněný a začala Luďka Šperlicha trestně stíhat.
„Ke zpronevěře miliónů korun z pokladny Podniků paní Vařákovou by patrně nedošlo, kdyby ředitel vykonával svoje povinnosti a dohlížel například na pokladní uzávěrku. Existuje podezření, že mohl trestnou činnost krýt,“ řekl naší redakci s případem dobře obeznámený zdroj.

Z vrcholu na dno


Pád radničního oblíbence Luďka Šperlicha na samé dno začal po minulých komunálních volbách, kdy nově dosazení lidé začali v městské firmě odkrývat jednoho kostlivce za druhým. Nejprve se přišlo na to, že díky lehkovážnosti ředitele přišly PMŠ o zhruba 14 miliónů korun na nevymáhaných pohledávkách za zkrachovalou firmou Jirdos. Šperlich za to dostal u soudu v roce 2017 podmínku.
Další skandál odstartovalo zjištění, že Šperlichova přítelkyně a pokladní v PMŠ Martina Vařáková zpronevěřila zhruba čtyři milióny korun z firemní pokladny. Soud jí za to vloni udělil podmíněný trest, ovšem odvolací senát ji poslal rovnou za mříže. „Proti panu Šperlichovi je navíc v současné době vedeno další soudní řízení, kde se po něm PMŠ domáhají náhrady způsobené škody,“ uvedl radní Michael Kohajda.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 1.3.2018 09:50
Titulek: ukradené miliony
Autor: radka
38
Stále si myslím a možná nejsem sama, že by svoji odpovědnost měla nést bývalá správní rada.
Tak co pane Broži, hlásil jste se jen k výplatě, přihlaste se také k odpovědnosti. Mám takový pocit, že by o podobných lidech řekla moje sousedka, že jsou to srabi. Myslím, že ten výraz znáte. Byl jste přeci učitelem. A co vy novináři, asi byste vše neměli bez povšimnutí nechat vyšumět, nebo se také bojíte odpovědnosti????????????????? Nebo Mr. Brože?????????
Reagovat
Datum: 1.3.2018 13:31
Titulek: zašantročené peníze
Autor: laďa
34
K panu Mgr.Bc. Mukl. Brožovi se vyjadřovat nebudu. Máte pravdu, že ti naši strachy po..... novináři s novými argumenty k rozkradeným milionům asi na světlo nevytáhnou. Ze by se báli, aby je někdo nenechal zastřelit nějakou mafií. A nebo jsou zvyklí pouze na nějaké drby v zelenině, či masně a na veřejná zasedání chodí pouze kvůli chlebíčku a zódufce. No a to vůbec nemluvím o tom, že v našem městečku dost rapidně klesá počet obyvatel. Už jsem to říkal kdysi. Státní úředníky by bylo dobré platit podle průměrného platu obyvatel, které zastupují. Páni novináři, nic neodsuzujte a tlačte ty naše městské lenochy do jakékoliv činnosti stran města. Už máme pouze 27 tisíc obyvatel a to i s těmi, kteří jsou ve světě a mimo město. Jen zde mají trvalé bydliště.
Reagovat

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

A) Lukáš Hejlík
B) Ondřej Sokol
C) Pavel Liška

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).