SPORT

Potrestaný Hekele se brání: Cílený podvod jsem nespáchal

22. října 2013, 19:13, téma CYKLO, Petr Fišer
Potrestaný Hekele se brání: Cílený podvod jsem nespáchal Okres - Nevídanou vlnu nejrůznějších reakcí, diskusí, protestů a obhajob vyvolala zpráva o diskvalifikaci Emila Hekeleho z nedávno skončeného ročníku Šumperského poháru horských kol. Jedna z nejznámějších postav loštického sportu v novodobé historii přišla o celkový primát v mužské kategorii "B" na základě neoprávněného startu na Moravském bikemaratonu v Leštině.

O co přesně šlo? "Hekele a další závodník z Loštic Javůrek umístili na svá kola startovní čísla z minulých ročníků. Tímto aktem hrubě porušili soutěžní pravidla. Do závodu se řádně nepřihlásili, nezaplatili startovné a nevyzvedli si nová startovní čísla s přiděleným elektronickým čipem. Nejen nás, ale i další účastníky tím uvedli v omyl," odtajňoval šéf leštinského maratonu Jiří Chlebníček.

Rozhodnutí soutěžního výboru bylo nekompromisní. "Dopustili se úmyslného porušení pravidel a nečestně jednali proti průběhu Šumperského poháru v duchu fair-play. Použití falešných startovních čísel byl předem promyšlený čin s cílem využít všech privilegií, která má platící závodník. Vzhledem k těmto událostem jsme se usnesli na sankci pro Emila Hekeleho a Milana Javůrka. Pro letošní sezonu jim byly anulovány všechny započítané výsledky."

Daleko známější Hekele se ocitl pod palbou kritiky, kterou však kategoricky odmítá. "Žádný cílený podvod jsem nespáchal! Pan Chlebníček si jen vyřizuje účty!" zahájil tvrdým protiútokem svoji obhajobu. "Docela zásadní pointa je v tom, že jsem se závodu v Leštině oficiálně nezúčastnil. Osmdesátikilometrovou trať jsem absolvoval pouze jako doprovod mého blízkého známého, a to z tréninkového hlediska. Neprojel jsme startem ani cílem, nebyl jsem klasifikován, neobdržel jsem body, prezentační igelitku na startu ani žádné občerstvení. Během závodu jsme se nikomu nepletl do cesty, ba naopak jsem prvních pět kilometrů strávil zhruba 200 metrů za hlavním pelotonem. Kamarád dorazil do cíle více než hodinu za prvním v pořadí a skončil okolo osmdesátého místa ze 101 přihlášených. Jestli někdo tvrdí, že jsem využil privilegií platícího závodníka, nebo že jsem někoho uvedl v omyl, tak lže," vysvětloval svůj postoj Hekele a pokračoval: "Ze strany pana Chlebníčka se jedná o vyřizování účtů. Vyústily už z předešlého závodu pořádaného právě tímto člověkem. Bylo jím kritérium v Leštině z 9. června tohoto roku, kdy nezvládl situaci při řešení protestu dvou týmů. Na základě nedůvodné ústní stížnosti diskvalifikoval mého mladého svěřence, který dokončil závod na druhém místě v kategorii starších žáků. Osobně jsem se tímto verdiktem zabýval a nahlédl do soutěžních pravidel. Z nich vyplývalo, že se jednalo o chybný verdikt. Po třech dnech panu Chlebníčkovi nezbylo nic jiného, než mého svěřence vrátit zpátky na druhou pozici. Cenu ale zpětně nikdy neobdržel a ani se mu nikdo neomluvil," uvedl Emil Hekele. "V tisku zveřejněná nepravdivá informace byla očividně míněna jako diskreditace mojí osoby a mé snahy podporovat mládež ve sportovních aktivitách," stál si pevně za svým po článku, jenž vyšel v týdeníku TÝDEN v minulém čísle.

Sám připouští, že použití neplatného startovního čísla nebylo šťastnou volbou. "Měl jsem to řešit jako nemálo ostatních jedinců, kteří si trať v den závodu projeli jen tak bez čísla. Na rozdíl od mého "případu" se tím vůbec nikdo nezabýval. V Leštině jsem oficiálně nestartoval výhradně proto, že mojí hlavní doménou je mistrovství republiky v cyklokrosu, které proběhne u nás v Lošticích. Při poslední zdravotní prohlídce u lékaře mi doktor doporučil, abych se připravoval v jiných tepových frekvencích, než které jsou zapotřebí pro soutěžní závody. Chci tomu podřídit všechno. V první řadě mi jde o pocit, abych byl sám se sebou spokojený. Je to moje priorita, ať už to dopadne jakkoliv. Proto jsem bral Leštinu především jako určitý druh tréninkové jednotky s cílem nebudit pozornost. Bohužel se stal pravý opak."


Foto: ByGreen

Ze Šumperského poháru diskvalifikovaný Emil Hekele je přesvědčený o tom, že se žádného zásadního provinění nedopustil. "Pan Chlebníček si vyřizuje účty!" napadl bez vytáček šéfa leštinského bikemaratonu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 24.10.2013 08:35
Titulek: Bez titulku
Autor: caska
254
191
nevím ,co za tím je,ale myslím si,že už ani lidé,kteří to rozpoutali neví,jak z toho ven.Stál jsem při maratonu na trati nad Hrabovou a když kolem mě Emil s úsměvem projížděl mezi posledními,tak mi říkal,že jede,aby byla sranda.Do cyklistiky dělám už skoro 40 let,ale takhle nafouknout takovou blbost,to jsem ještě nezažil,aby si kvůli tomu teď lidi,kteří tomu nerozumí ukazovali na Emila,že je podvodník,to si nezaslouží.Kdyby se to vzalo do důsledků,tak ho ani vyloučit nemohli,protože trať nebyla uzavřená a Emil tam mohl jet třeba v převleku za klauna a nic by mu nemohli říct.Závodu se nezůčastnil,tak za co ho vyloučili,to by ho mohli vyloučit,ikdyby jel s číslem z Loštic do Olomouce.Myslím si,že pánové funkcionáři,kteří jste to spustili,byste se měli Emilovi omluvit.
Reagovat
Datum: 24.10.2013 18:52
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Anonym
207
196
blbost??? no pokud do cyklistiky děláš 40 let tak právě ty by jsi měl vědět jak se na závodech chovat a stejně tak Emil. Určitě by ho potěšilo kdyby někdo takto jezdil s kamarády kterým rozdá svoje stará čísla u něho na závodě.
Reagovat
Datum: 24.10.2013 13:32
Titulek: Bez titulku
Autor: Marian
244
199
Je tu nějaký sportovec, který by Hekeleho napodobil??? Třeba v lednu na Jizerské 50? Vezmu si loňské číslo a v lese vjedu na trať...bohužel si neužijeme start, protože nás nepustí do vlny....Myslím že je to dost nesportovní jednání !!! Je přece dost možností, jak si danou trať objet mimo závod a nemíchat se mezi platící závodníky.Jednou z výsad známých sportovců (třeba Lance Armstrong)je, že morálně působí na ostatní lidi v dobrém i špatném smyslu (např. doping), takže, ať se pak dotyčný nediví nad reakcí ostatních lidí
Reagovat
Datum: 24.10.2013 17:14
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: aNONYM
210
211
Jet mezi účastníky s loňským číslem je přinejmenším klukovina, taky pořádám sportovní akce a toto by mě dost naštvalo. Co kdyby to udělalo dalších 30 lidí? A jestli to udělá Hekele nebo Vomáčka je mi jedno.
Reagovat
Datum: 24.10.2013 22:19
Titulek: Ukradená fotka?
Autor: Tom
212
181
Skutečně tuto fotografii pořídila redakce? Není to náhodou ořízlá fotografie od někoho jiného?
Reagovat
Datum: 25.10.2013 13:05
Titulek: Bez titulku
Autor: hekele?
214
175
Co ma autor clanku na mysli pojmem "mnohem znamejsi Hekele"? Normalni ctenar nezna ani Chlebnicka ani Hekeleho.Znamy byl mozna jeho otec,ale tento pan maximalne tak tezi ze sveho jmena
Reagovat
Datum: 27.10.2013 18:28
Titulek: Bez titulku
Autor: Jarda - forograf
234
169
Souhlasím s pořadatelem závodu.
Staré startovní číslo je cílený podvod - prostě hloupá klukovina. Doprovod musí být bez čísla a podle mne pouze u dětí. Ikdyž si nevyzvedl tašku atd. využil značenou trat, místní dobrovolníky po trati atd. Diváky fandící na trati přivedl v omil o skutečném pořadovém umístění a s tím i závodníky, kteří jsou informováni od diváků.
Závodníkovy doporučuji ze řediteli závodu omluvit a krásnou závodní trat si projet třeba den předem jako to dělám já. JK
Reagovat
Datum: 27.10.2013 22:43
Titulek: Závodníkovic neomylné doporučení
Autor: Co to tady tiká?
263
184
Pane Jardo - forografe, doporučuji Vám přiučiti se češtině. Přeci jen je to jazyk krásný a měli bychom si jej vážit.
Reagovat
Datum: 29.10.2013 10:58
Titulek: skutečné foto ze závodu
Autor: ŠP
246
185
Je zajímavé, že Emil k své obhajobě nedal to pravé foto, takže
Pravé číslo 31 které měl Tomáš kechrt - http://www.fotokocian.eu/galerie/130831-Moravsky-zavod-1/velke/DS13_38799-31.JPG
číslo falešné které měl Emil Hekele - http://www.fotokocian.eu/galerie/130831-Moravsky-zavod-1/velke/DS13_38963-31.JPG
Reagovat
Datum: 29.10.2013 15:47
Titulek: Re: skutečné foto ze závodu
Autor: zajímavé
197
206
Tak Hekele používá falečná čísla jak ne běžícím pásu :) na závody, k obhajibě ÚŽASNÉ
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).