SPORT

Podruhé za sebou ve stejné řece: „Důvodů je víc,“ myslí si „boss“ fotbalového Šumperka Bořivoj Bartoš

30. listopadu 2016, 15:00, téma FOTBAL, Petr Fišer
Podruhé za sebou ve stejné řece: „Důvodů je víc,“ myslí si „boss“ fotbalového Šumperka Bořivoj Bartoš Šumperk - Podruhé za sebou vstoupili do stejné řeky. Jarní hody znovu vystřídalo podzimní strádání. Fotbalisté Šumperka budou mít po první části sezóny co dělat, aby uhájili divizní příslušnost i pro příští ročník. Kde je zakopaný pes?

 „Těch důvodů může být víc. Kdyby to přes veškerou snahu nevyšlo a spadli jsme do krajského přeboru, svět se nezboří. Jelo by se dál. Jedním dechem ale dodávám, že všichni věříme, že se zachráníme. Vedení, trenéři i hráči pro to udělají maximum,“ hlásil odhodlaně klubový předseda BOŘIVOJ BARTOŠ.
Vlajková loď při svých plavbách dosud posbírala jen čtrnáct bodů a v průběžné tabulce se krčí v tabulkovém podpalubí. „Svým způsobem to může souviset se začleňováním našich mladých odchovanců do A týmu, které začalo už loni. Jsme za něj samozřejmě rádi, přesně touto cestou chceme jít. Na druhou stranu se jich v základní sestavě objevovalo možná až moc i s ohledem na to, že nemají s mužským fotbalem tolik zkušeností a mimo jiné jim chybí větší fyzická odolnost. Přece jen to nejsou žádní dvoumetroví hromotluci, spíš naopak,“ zamyslel se Bartoš. „Taky jsme dopláceli na zranění a karetní tresty. Chyběli nám kvůli tomu Nimrichtr, Horák, Rozsíval, Kreizl a někteří další,“ připomněl šumperský funkcionář.

Bez posil to nepůjde

Hodně si slibuje od provázanosti současného trenéra Petra Strnada a mladíků z ročníků narození 1996 a 97, které v minulosti vedl v mládežnických kategoriích. „Jsou od něj naučení poctivě trénovat, nemají sebemenší problém s tím být pětkrát nebo šestkrát týdně na hřišti. Věříme, že se to projeví na kvalitě a účinnosti zimní přípravy. Zároveň si uvědomujeme, že bez posílení a vhodného doplnění se za současného stavu a dané situace neobejdeme. Už se rozhodily sítě a padla i konkrétní jména, do každé řady by se nám hodil minimálně jeden kvalitní hráč,“ prozradil Bořivoj Bartoš s tím, že prostředky na nákup nových tváří jsou k dispozici. „Jsme schopni i ochotni je tímto směrem investovat,“ potvrdil vzápětí.

Sever plný chasníků

Šumperk se po jednosezónní anabázi v jižním déčku vrátil do divizní skupiny E. Podzim mu v ní nevyšel tak, jak se po bravurně zvládnutém jaru očekávalo. „Možná není tolik technická. Éčko mi připadá silovější a více založené na tvrdosti a nasazení. Bez urážky ji hrají chasníci ze severu, kteří do všeho chodí naplno a velmi důrazně,“ porovnával zkušený fotbalový znalec.
To, že se Bohdan Hecl v průběhu rozehraného ročníku rozhodl složit trenérskou funkci, jej překvapilo. „Na můj vkus to bylo poměrně brzo. Ale chápu, že tímto krokem chtěl pomoct nejen mančaftu, ale i sobě. Mohl se plně soustředit na řešení svých zdravotních problémů a zároveň věřil, že svým odchodem vyvolá spuštění nového impulsu. Body se nesbíraly a porážek přibývalo. Vyhodnotil to tak, že nastal správný čas,“ vrátil se k Heclově odchodu z kabiny A mužstva Bartoš.

Dlouhých patnáct let…

V čele šumperského fotbalu stojí od roku 2001. Z pozice předsedy má na starosti věci spojené s vedením administrativy a sekretariátu. „Jen málokdo si dokáže představit, co všechno to obnáší. Hlášenky, turnaje, objednávky, tělocvičny, autobusy, dotace… Po některých stížnostech na moji osobu a dohodě s ostatními členy vedení mi s tím začal pomáhat kolega Bubeník. Těší mě i to, že se nám rozhodl píchnout Laďa Šabo. Jako bývalý hráč se přestěhoval na druhou stranu barikády a sám se přesvědčuje, že to není nic jednoduchého. Po pár měsících nejspíš malinko vystřízlivěl,“ tvrdil dlouholetý bafuňář. „Rozšíření našich funkcionářských řad bychom se rozhodně nebránili. Jenže není zájem. Všem, kteří naši práci pomlouvají a haní, jsem ochoten osobně vysvětlit, jak se věci mají. Tedy jen v případě, že nebudou mít dvě promile v krvi. V klidu si sedneme a popovídáme o tom, co vedení fotbalového klubu obnáší. Neříkám, že některá kritika není oprávněná. Nemám problém přiznat, když se nám něco nepovede,“ prohlásil Bořivoj Bartoš. Jak sám tvrdí, během dlouhých patnácti let se stalo hned několikrát, že chtěl jako předseda skončit. „S touto myšlenkou si pohrávám pořád,“ odhalil natvrdo.

Můj sen? Mužstvo nabité Vlastními odchovanci

Na nedávné časy, kdy se ve znaku jeho milovaného klubu vyjímal dobře viditelný nápis SAN-JV, vzpomíná jako na dobu velkých ambicí. „Asi byly až moc přehnané. Pan Vymazal byl hodně zapálený a my začali věřit tomu, že by se třetiligový cíl mohl stát skutečností. Postupu jsme se nebránili. Je pravda, že to bylo na úkor některých odchovanců, kteří teď nemůžou Šumperku přijít na jméno a cítí vůči nám zášť a naštvanost. Otázkou zůstává, kolik by jich na vyšší soutěže doopravdy mělo. Jednalo se převážně o jedince,“ nebál se otevřít ožehavé téma.
Moravskoslezská liga by se mu na Tyršově stadiónu v budoucnu zamlouvala, ale za trochu jiných okolností. „Nikam se netlačíme. Mužstvo bychom v dalších letech chtěli stabilizovat tak, že by se za příznivých okolností mohlo prát o špici divize a případně zaútočit na postup. Vím, že to teď může vyznít trochu divně, když máme co dělat, abychom se udrželi. Můj sen je takový, aby mužské áčko tvořili z drtivé většiny naši odchovanci, které si poctivě pipláme od pěti do devatenácti let. Těžko si přát něco lepšího, než když se finální produkt naší práce s mládeží povede posunout do hlavního mužstva. S jakým to bude výsledkem a na jaké soutěžní úrovni se budeme skutečně pohybovat a nacházet, to ukáže až čas,“ nechtěl předbíhat.


Foto: Petr Fišer

Bořivoj Bartoš se nachází ve funkci šumperského předsedy už patnáct let.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).