ZPRÁVY

Petr Konupčík: „Kája Saudek nemá konkurenci.“ROZHOVOR

21. července 2015, 16:00, Hana Písková
Šumperk - V dnešním, v pořadí druhém prázdninovém rozhovoru s Petrem Konupčíkem jsme vzpomínali na krále nejen českého komiksu Káju Saudka. Šumperané možná netuší, jak silný vztah měl tento malíř a kreslíř komiksu k našemu městu a hlavně k jeho lidem. Za to, že se místní ke Kájovi Saudkovi znali i v dobách, kdy byl za bývalého režimu na černé listině, a dokonce mu uspořádali výstavu, rád na požádání věnoval několik kreseb, které připravil pro akce, jako byl šumperský Parcon, majálesy nebo Víkend čarodějnic, pořádané zdejšími kluby Makropulos, Mlok a Vilou Doris. Některé z nich najdete na straně 10 aktuálního čísla Týdne na severu.

 I když se nepovažuji za fanouška science fiction, pamatuji si, že Parcon, tedy setkání příznivců sci-fi a fantasy, které jste pořádali v devadesátých letech v Šumperku, to byla veliká událost.
Pořadateli Parconu jsme se v Šumperku stali v roce 1993 a 2000. Myslím, že se za ně nemusíme stydět. Zájem lidí byl mimořádný, žilo tím celé město. Skoro všechny výlohy ve městě připomínaly vědecko-fantastickou literaturu. Dorazily hvězdy jako Kája Saudek, Theodor Rotrekl, Petr Bauer a další špičky, přijel třeba i spisovatel Miroslav Holub. V té době byl velký hlad po knížkách a žánru sci-fi, nabídka tenkrát ještě u nás nebyla tak veliká jako dnes.

V jistém smyslu to byla asi pocta, že se Parcon odehrál právě v Šumperku, je to tak?
Ano. Několik let od roku 1982 to pořádali kluci v Pardubicích. Byli to tenkrát studenti v čele s Pavlem Poláčkem. Par znamená Pardubice, con jako konvence, tedy setkání. Ten název se z tradice udržuje dodnes, ale akce se už koná v různých městech v Čechách i na Slovensku. Možná málokdo ví, že náš šumperský klub Makropulos, který jsme založili s Pepou Vašátem a dalšími příznivci sci-fi, byl jedním z nejstarších v republice. Jako pořadatelé Parconu jsme museli zajistit spoustu věcí, aby se tato akce mohla konat u nás.

Takže s Kájou Saudkem jste se seznámili díky Parconu?
Znali jsme se víc než třicet let. On byl na Parcon vždycky zván. V té dřívější době se vědělo, kdo je Kája Saudek a že jeho díla putují ven za hranice a mají obrovský úspěch. Jeho činnost v Československu ale kryla Česká speleologická společnost. Tenkrát se ty jeho kresby vždycky vázaly ke speleologii, k jeskyním, aby byla šance, že vůbec vyjdou. Vždycky přijel na Parcon a jeho kresby se pokoutně na pokojích rychle rozprodaly.

V Šumperku jste mu uspořádali výstavy. Ta první byla ještě v osmdesátých letech?
Měli jsme štěstí, uspořádali jsme mu výstavu ještě předtím, než padl režim v roce 1989. Na vernisáži ho uváděl Ondřej Neff. Kája tenkrát pronesl, že jsme jedni z mála, kteří mu byli v té době ochotni udělat výstavu, a řekl, že cokoli od něj budou Šumperané potřebovat, rád udělá. Nikdy jsme toho ale nezneužívali.

Kresby pro Šumperk ale potom vznikaly, jaké?
Když jsem pracoval ve Vile Doris, poprosil jsem ho třeba, aby nám udělal návrh na diplomy. Když jsme pořádali mistrovství republiky ve volejbale, připravil nám návrh na tričko. A když studenti chystali majáles, také poskytl své kresby. Moc jsme si toho vážili, protože v devadesátých letech se karta obrátila a on byl neuvěřitelně vytížený. Konečně mohl naplno vystavovat, kreslil do spousty komiksových časopisů, dostal se nahoru.

Slyšela jsem, že ale i v těch dobách přátelství s Šumperkem pokračovalo.
Jezdili jsme za ním do Prahy, a když potřeboval rychle něco dokreslit, věnovala se nám jeho žena Johana. Svůj slib dodržel, Šumperk nikdy neodmítl. V roce 2000 jsme ho opět pozvali na výstavu Kája Saudek – rytíř českého komiksu a překvapili jsme ho dortem ve tvaru ženských ňader. Byl rád. Velkého ctitele měl v Šumperku v Pepovi Vašátovi, a nesmím zapomenout na Pavla Krajíčka, který podle mě patří mezi největší sběratele Kájových kreseb v republice.

Vydali jste se za ním do Prahy i poté, co se mu stala ta nešťastná událost? (Zaskočilo mu sousto a od roku 2006 až do své smrti v červnu letošního roku ležel v motolské nemocnici ve vegetativním stavu, pozn. Red.)
Když se mu to stalo, volal jsem jeho rodině. Mluvil jsem s jeho ženou Johanou i s dcerou Berenikou a chystali jsme se, že se za ním vypravíme. Ony nás ale prosili, ať nejezdíme, že to nemá význam. Respektovali jsme jejich přání. Je mi to líto. Cítím jako povinnost vzpomenout si na něj, protože k Šumperku měl vztah a cítil se tady dobře. Ty vzpomínky na Káju jsou velice pěkné, jsme rádi, že tu s námi byl.

Právě probíhá výstava „18+“ v Tančícím domě v Praze a má obrovský ohlas u návštěvníků galerie i u odborníků. Čím si tebe získaly jeho kresby?
Já nejsem odborník na výtvarné umění, ale myslím, že co se týká komiksu, nemá Kája Saudek konkurenci a těžko se bude hledat podobný talent. Byl úžasně vzdělaný, vtipný, chytrý. Měl svůj osobitý styl a to všechno dohromady z jeho kreseb vyzařuje navíc oproti jiným autorům. Mají pointu. Byl to univerzální umělec. Měl spoustu zájmů a myslím, že by bylo laciné spojovat ho jen s erotickými kresbami. On měl ženy rád a uměl je nakreslit. Ta výstava v Tančícím domě je opravdu krásná.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 22.7.2015 11:28
Titulek: A to má bejt co? Něco jako MFF K.Vary?
Autor: Zázvor
69
Co je na tom uměleckého a co na tom lze vidět? aNONYME vysvětli to primitivům, kteří se nenarodili se snobskými geny. Je v jeho "umění" také sociální problematika nebo jenom plác, plác ? Je tam něco o bezdomovcích, nezaměstnaných atd. ? Není. Pak je to malování pro malování.
Reagovat
Datum: 22.7.2015 12:00
Titulek: Re: A to má bejt co? Něco jako MFF K.Vary?
Autor: aNONYM
59
Pokud si myslíš, že značkou kvality je nutnost nějakého tématu, např. bezdomovectví, máš k tomu snobovi daleko blíž než já. Jen primitiv si myslí, že autor, který netvoří na téma, které onoho primitiva trápí (i když tebe doopravdy netrápí, ty o něm jen rád žvaníš), není kvalitní. Všichni malíři nebyli a nejsou jako třeba Bruegel nebo Toulouse-Lautrec. Ale to pochybuju, že víš, o koho jde. Vem si vidle, obkresli si je křídou na zeď v obýváku a máš umělecké dílo, které ti bude jistě vyhovovat, nemám pravdu? A zadarmo, za radu nic nechci.
Reagovat
Datum: 22.7.2015 13:53
Titulek: umělce si hodnotím SÁM
Autor: LEV
27
Nikoliv na povel SNOBŮ. Je jiná doba. Svět je v pohybu
a snobi jsou už pro legraci.
Reagovat
Datum: 22.7.2015 14:33
Titulek: Kája Saudek
Autor: kinderman
85
Na té šumperské výstavě před rokem 89´jsem byl a Kája Saudek se mi podepsal. Bohužel, ten podpis jsem někde ztratil. Zato mám svou komiksovou sbírku "podloženou" Muriel a anděly a Lips Tullianem. Saudek byl ve své době (a vlastně zůstává dodnes) výjimečný, protože rozuměl komiksu jako médiu a jako výtvarník měl komiks řemeslně v malíčku. Normalizátorům nevoněl, protože jeho práce na ně vždycky působila tak nějak "americky" (Lepší pochvalu mu tenkrát nemohli vyseknout). Zmíněná Muriel sice "nenastavuje zrcadlo" sociální problematice, ale je geniálním komiksovým odrazem 60.let minulého století. Tezi, že umění musí být angažované, jinak není uměním, si Zázvor patrně zapamatoval z nějakého večerního školení marx- leninismu.
Reagovat
Datum: 22.7.2015 15:52
Titulek: Re: Kája Saudek
Autor: aNONYM
69
Pro mě byl Saudek originál a já originály rád. I Picasso byl originál a proto se mi ty jeho ženské s okem na zádech líbí. Dle mého, kdo přijde s něčím novým, měl by být uznáván.
Reagovat
Datum: 23.7.2015 12:50
Titulek: příležitost pro fandy
Autor: aNONYM
67
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.