KULTURA

Pás cudnosti

4. listopadu 2009, 00:00, téma MUZEA, VÝSTAVY, rejdakce
Šumperk - Pás cudnosti - tato dvě slova vyvolají dnes lehký úsměv na našich tvářích. Pás cudnosti je stále opředen mýty a záhadami.
Vymysleli ho zřejmě rytíři, kteří táhli na křížové výpravy a přemýšleli, jak ochránit počestnost svých manželek. První doklady o existenci pásu cudnosti však nacházíme až ve 14. století. Cudnost je jedna ze sedmi ctností, které je dobré si připomenout a které byly ve středověku zdůrazňovány. Jsou to pokora, štědrost, přejícnost, mírumilovnost, střídmost a činorodost. Cudnost označuje mravní čistotu, především pak sexuální zdrženlivost. Pás cudnosti je zařízení připomínající mučící nástroj, který má zabraňovat sexuálnímu styku, případně masturbaci.

Pás cudnosti bylo možné zhlédnout např. na výstavě 100 000 let sexu v Helms Museum v Hamburku nebo v muzeu mučících nástrojů ve Freiburku. Pás cudnosti budou mít možnost prohlédnout si také návštěvníci výstavy O lásce a milováni, aneb Erotika v muzejních sbírkách v Muzeu v Šumperku od 11. listopadu, kdy budou probíhat minipřednášky a kde na návštěvníka budou čekat také různé dobrůtky.

Pás cudnosti zapůjčí Muzeu v Šumperku Státní zámek v Opočně. Pochází z 2. poloviny 19. století a jedná se zřejmě o import z Francie. Je vyroben ze železa, na přední straně je postava sv. Kateřiny a listová dekorace.

Galerie Šumperska je otevřena od 9.00 do 17. 00 hod. Výstava potrvá do 31.1 .2010.

Telefonicky lze minipřednášky na téma Pás cudnosti objednat u Bc. Ivy Tylové, tel. 583363090, iva.tylova@muzeum-sumperk.cz.

11. listopad (středa) v Galerii Šumperska od 9.00 do 17. 00 hodin. Minipřednášky vždy v 10, 13, 14, 15, 16 hodin. Občerstvení po celý den.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na animovanou komedii ASTERIX A TAJEMSTVÍ KOUZELNÉHO LEKTVARU, kterou promítá šumperské kino Oko v pátek 4. ledna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo střeží recept na výrobu kouzelného nápoje v galské vesničce?

A) Magistrix
B) Lektvarik
C) Panoramix

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince, vyhráli Pavel Kubíček z Bohuslavic a Ladislav Ondráček ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v den akce přímo u vstupu.