KULTURA

Ohlédnutí za Klášterními hudebními slavnostmi

25. července 2007, 18:02, Rejdakce
Ohlédnutí za Klášterními hudebními slavnostmi Šumperk - 1.ročník festivalu Klášterní hudební slavnosti v Šumperku skončil. Jaký vlastně byl?
"Když jsem před několika lety vstoupil do nově zrekonstruovaného klášterního kostela v Šumperku, bylo mi jasné, že tento prostor si zaslouží velké kulturní akce. Cyklus koncertů Klasika Viva, který v Šumperku moje agentura pořádá, sice také tento prostor naplňuje hudbou, nicméně pořádání vlastního festivalu v rodném městě bylo také lákavé. K tomu se mi na mysl ještě vždy vkrádaly myšlenky na uvedení větších děl, pro která je v Šumperku přeci jen lepší mít nějakou vhodnější cyklickou příležitost. A festival touto příležitostí je. První ročník skončil a mě nezbývá, než trochu bilancovat. Diváci nás v Šumperku nezklamali. Bylo jich opravdu požehnaně, a to je, myslím, pro první ročník více než pozitivní. Jediné, na čem můžeme zapracovat více, jsou partneři, kteří by nás přeci jen mohli podpořit trochu více. Ale věřím, že je letošní první ročník přesvědčil. Vzhůru do ročníku druhého, " zrekapituloval festival Roman Janků.

Festival Klášterní hudební slavnosti v Šumperku byl zahájen 10.července fanfárami a koncertem cembalistky Edity Keglerové. Stejně jako všechny následující koncerty byl začátek zahajovacího večera stanoven na 20 hodinu. Koncert byl prezentován jako Koncert při svíčkách a i přes nepřízeň počasí byly zaplněny téměř tři čtvrtiny sálu. Téměř 200 svíček v hlavní lodi kostela vytvořilo spolu s nasvíceným stropem vskutku nádhernou atmosféru. Ta byla ještě umocněna hudbou, která zazněla. Edita Keglerová přivezla do Šumperka virginal (menší pravoúhlá obdoba cembala rozšířená především v Anglii) a nechala publikum meditovat při hodinovém koncertě. Nejdříve zazněly skladby J.J.Frobergera, L.Couperina a W.Crofta. Všichni tito skladatelé se hlásili k francouzské clavecinové škole a proto byly jejich skladby plné náročných a brilantních ozdob, které předváděla sólistka až z mechanickou lehkostí. Poté následovaly Malé verze z Dogmatických chorálů J.S.Bacha. To již zněla jiná hudba, hudba plná chorálů, ale také technicky náročných, přesto naprosto přehledných fug. Svým uměním dodala Edita Keglerová Koncertu při svíčkách světový rozměr. Diváci odcházeli okouzleni nástrojem i hudbou.

Druhý koncert byl připraven na čtvrtek 12.července a nesl se ve znamení oslav 300.výročí narození D.Buxtehudeho. Oslavit výročí tohoto německého hudebního velikána přijel do Šumperka Ensemble Hipocondria se zpěvačkou Ivanou Bilej Broukovou. Soubor historických nástrojů si připravil program ze skladeb jak D.Buxtehudeho, tak také jeho současníků a pokračovatelů Corelliho, Telemanna a Händela. Své technické mistrovství a naprosto přesvědčivou představu o interpretaci uplatnili členové souboru Jan Hádek a Magdaléna Malá na housle, Filip Dvořák na cembalo a Ondřej Michal na barokní violoncello od prvních tónů. Na programu byly jak skladby instrumentální (triové sonáty a sonáty), tak ve spojení se sopránem (kantáty a závěrečné Gloria G.F.Händela). Právě v Händelově Gloria excelovala svou až instrumentální technikou zpěvačka Ivana Bilej Brouková. Takováto oslava by se D.Buxtehudemu jistě líbila a líbila se i v Šumperku.

Závěrečný koncert festivalu se konal v neděli 15.července a sváteční atmosféru dne ještě umocňoval připravený program, Requiem W.A.Mozarta. Již samotný titul byl pro šumperské publikum velkým lákadlem a organizátoři se nebáli ani horkého počasí, klášterní kostel byl naprosto vyprodán. Pražský soubor Capella Regia Praha pod vedením Roberta Huga předvedl společně s Českým komorním sborem výborný výkon. Zvláště sbor byl v částech Kyrie a v závěrečné Cum sanctis tuis vynikající. Mimořádné ovace si připsali také sólisté večera, sopranistka Eva Müllerová, altistka Jarmila Kosinová, tenorista Václav Lemberk a basista Tomáš Bartůněk. Především dámská část vokálního kvartetu předvedla v sólových partech díla jak tónovou čistotu tak maximální hudební i technický nadhled. Celkový dojem Requiem v tomto komorním provedení byl v prostoru klášterního kostela v Šumperku opravdu mimořádný a dlouhotrvající ovace byly pro pořadatele signálem, že se festival nesmazatelným písmem zapsal do povědomí Šumperka. Následující ročník je již v plných přípravách a organizátoři slibují nejedno překvapení. Přejme si vše nejlepší do dalších let. 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 25.7.2007 21:40
Titulek: Rejdakce?
Autor: Enti
127
164
Ale ano, taky nam tento clanek prisel jako PDF priloha do firemniho e-mailu. Kdybych ho zverejnil na nejaky web, tak ho jiste nepodepisu "re(j)dakce", ale ono to takto vypada lepe, ze?
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.