ZPRÁVY

Novorozence hlídají nové monitory dechu

3. dubna 2013, 20:16, téma NEMOCNICE, redakce, mošo
Novorozence hlídají nové monitory dechu Šumperk – Pět nových monitorů dechu Babysense nyní hlídá novorozence v Šumpersku. Dar získalo dětské oddělení Šumperské nemocnice od Nadace Křižovatka. Monitory pomáhají ochránit kojence před syndromem náhlého úmrtí. Ten přichází bez varování a postihuje děti bez klinických příznaků onemocnění, kteří ve spánku přestanou dýchat.
Monitor umístěný pod matrací identifikuje pohyby dýchání dítěte. Elektronicky se přenášejí do mikroprocesoru, který získaná data vyhodnocuje. „Zástava dechu u novorozenců může výjimečně nastat. V takovém případě je důležité, aby bylo dýchání co nejdříve obnoveno. Pokud dítě nedýchá déle než devatenáct vteřin, monitor vydá akustický signál. V tomto okamžiku je ještě dostatek času zasáhnout a vyhnout se poškození zdraví novorozence,“ vysvětluje primář dětského oddělení Šumperské nemocnice Miroslav Musílek.

V České republice umírá na tento syndrom každým rokem zhruba deset dětí. Jednou z uváděných příčin může být drobná změna v mozku dítěte, která vede k problémům s dýcháním či krevním oběhem. Pokud se k ní přidá některý z rizikových faktorů, může dojít k úmrtí. „Chtěl bych poděkovat Nadaci Křižovatka i všem soukromým firmám, které monitory darovaly. Pomáhají zvyšovat kvalitu a bezpečnost péče o novorozence,“ doplnil primář. foto: Šumperská nemocnice


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).