ZPRAVODAJSTVÍ

Nečekaný zvrat. Desítky miliónů korun v ohrožení

10. září 2019, 09:00, Jaroslav Kropáč
Zábřeh – Velké zmatky a nečekané zvraty provází přípravu stavby kanalizace ve Svébohově a zábřežské části Václavov. Na projekt už vesnice získaly příslib dotací a vybrána byla také firma, která ho měla realizovat. Těsně před zahájením výkopových prací ale představenstvo Vodohospodářských zařízení (VHZ) Šumperk investici odmítlo s tím, že se nevyplatí. Na přípravě stavby přitom společnost s obcemi sama dlouhé roky spolupracovala.

 „Pro mě je to absolutně nelogický a nepochopitelný krok. VHZ a Zábřeh daly do projektové přípravy milióny korun, které teď mají přijít vniveč? Navíc existuje reálná hrozba, že firma, jež měla zakázku provádět a v podstatě už měla nastartované bagry, teď může za zrušení požadovat finanční kompenzaci. Nemluvě o tom, že přijdeme o desítky miliónů korun na dotacích,“ kritizoval rozhodnutí představenstva VHZ starosta Zábřeha František John.

Zastupitelstva Zábřeha a Svébohova stavbu kanalizace odsouhlasila letos o prázdninách. Obě obce na ni čekaly desítky let. Součástí projektu měla být i centrální čistička odpadních vod (ČOV) ve Václavově.

Všechno od začátku předělat

VHZ projekt odmítla na začátku září s tím, že bude lepší, když se celý projekt předělá a místo společné ČOV a kanalizace vyrostou u jednotlivých baráků domácí čističky. Redakce Týdne na severu chtěla o názor požádat ředitele VHZ Martina Budiše a předsedu představenstva Martina Hoždoru – ani jeden z nich ale nezvedal telefon.

Stanovisko k názorovému veletoči ve VHZ nakonec poskytl Radim Sršeň, který ve společnosti zastupuje Šumperk: „Od začátku to byl špatný projekt. Nechápu, proč se nezastavil už dávno. Stavba a provoz kanalizace by byly pro Svébohov ekonomickou sebevraždou – odčerpaly by obci spoustu peněz a stočné by stálo 135 korun. Když se na to podívám selským rozumem, nemohli jsme udělat nic jiného, než projekt nepodpořit, i když teď nebudeme populární,“ uvedl Sršeň.
Představenstvo VHZ se z velké části obměnilo po posledních komunálních volbách. Společnost zastupuje obce a města z regionu, které v ní mají podíl. Firma se jim stará o provoz vodovodů a kanalizací.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 10.9.2019 10:55
Titulek: Občané mají svobodu
Autor: MTO
18
A můžou si vybrat typ čističky, dodavatele, stavitele atd. Hlavně aby do čističky dodávali průběžně dost fekálií aby čistička fungovala a bakterie měly co žrát. Jinak se čistička zastaví a bude fungovat jen jako přímě spojení WC-kanalizace-potok. Nebo WC-potok. Čističky jsou nefunkční pro rekreační objekty atp. s přerušovaným provozem. Pak funkci čističky neplní. O tom se nikdo takticky nezmiňuje. Jsou to pak zbytečně vyhozené peníze. Jeden obyvatel domu čističku neuživí, nedodá ji dost fekálií potřebných k činnosti bakterií. Bakterie zahynou a z čističky je jen žumpa s přímým výstupem do terénu nebo kanalizace. Chce to sdílené čističky. Na WC chodit na kýbl a produkt vylévat sousedovi do čističky. Ten bude rád že mu bakterie v čističce nezahynou. Sdílení různých prostředků je trend dnešní doby. Právě jste si přečetli vyjádření odborníka na provoz domácích čističek.
Reagovat
Datum: 11.9.2019 10:29
Titulek: Kanalizace
Autor: Šťastná
18
Panu Sršňovi musím oponovat v tom, že to byl od začátku špatný projekt. Před vynesením soudu jako je např. "sebevražda" by bylo dobré se s projektem i s alternativami odkanalizování naší oblasti podrobněji seznámit. Domovní čistírny jsou pro naši obec z odborného hlediska zcela nevyhovující. Pokud chceme občanům poskytnout komfort, který je v dnešní době běžný,tak jsme rozhodnuti do již připraveného projektu investovat. Výše stočného pro občany není v současné době stanovena, nemíníme však občany zatížit stočným ve výši 135 Kč. Samozřejmě si uvědomujeme, že je financování takového projektu pro naši obec náročné, ale rozhodnutí zastupitelstva o realizaci projektu včetně vyčísleného požadavku společnosti VHZ Šumperk na financování a provoz ČOV, předcházela pečlivá analýza a kalkulace. Věřím, že se členové představenstva společnosti znovu podrobně seznámí se všemi aspekty projektu a své rozhodnutí přehodotí.
Reagovat
Datum: 11.9.2019 12:53
Titulek: Re: Kanalizace
Autor: Marek
13
Ale s domovními čističkami nemá VHZ žádnou starost. To je rozhodující. Ať si to vyžerou a zaplatí občané sami.
Reagovat
Datum: 14.9.2019 09:38
Titulek: Re: Kanalizace
Autor: Mor a cholera
Paní starostko mám dotaz: Jak funguje kanalizace/ likvidace odpadních vod ve Svébohově teď? Jaké jsou výsledky kontrol vypouštění kontaminovaných látek? Jaké jsou výsledky rozborů podzemních a povrchových vod ve Svébohově?

Reagovat
Datum: 11.9.2019 16:45
Titulek: Proč to chce někdo zmařit?
Autor: Martin
23
Nechápu, proč pana Sršně (starostu Dolní Studének) trápí výše stočného pro obyvatele Svébohova. Svébohov si situaci vyhodnotil a došel k závěru, že jim tento projekt za ty peníze stojí. Zřejmě chtějí, aby lidé ve Svébohově žili v podmínkách, jako obyvatelé jiných obcí v 21. století, a jsou ochotni za to zaplatit. Stejně tak město Zábřeh je ochotno zaplatit 40 milionů za to, aby obyvatelé Václavova (součást Zábřeha) žili ve stejných podmínkách jako ostatní zábřežáci – tj. aby měli vodovod a kanalizaci. Je mi tedy záhadou, proč se proti realizaci tohoto projektu staví člen představenstva společnosti VHZ, která projekt dlouhou dobu připravovala a která se má na akci podílet částkou pouze cca 17 milionů a má do svého majetku získat vše, co se v rámci projektu vybuduje. Navíc své vložené peníze bude VHZ v budoucnu inkasovat zpět od Svébohova za stočné. Uváděné "důvody" pana Sršně nedávají zjevně příliš velký smysl. Nutně se mi vnucuje otázka, jaké jsou skutečné důvody, proč chce tuto investici někdo zmařit.
Reagovat
Datum: 11.9.2019 20:43
Titulek: Re: Proč to chce někdo zmařit?
Autor: Standa
12
Zjevně má sám,nebo dobrého známého, kdo dodává domácí čističky
Reagovat
Datum: 12.9.2019 13:56
Titulek: Opět trubky
Autor: Kmotr Masařík
A co bude pan John dělat s těma rourama, které má již složeny v Zábřeze?

Reagovat
Datum: 13.9.2019 12:50
Titulek: Re: Opět trubky
Autor: Pikosekunda
10
To se pak prodá :-)
Reagovat
Datum: 13.9.2019 19:07
Titulek: Re: Opět trubky
Autor: Nanosekunda ®
já ti dám, piko...!
Reagovat
Datum: 13.9.2019 22:37
Titulek: Re: Opět trubky
Autor: Frantílek Debílek
A kdo zaplatí ten Johnův nastartovaný bagr?

Reagovat
Datum: 13.9.2019 10:38
Titulek: Bez titulku
Autor: Karel wodicka
Tak to dopadá když ve správních radách usedají politici-diletanti kteří nejsou schopni si zjistit ani základní odborné údaje o projektu./třeba to že Svébohov nemůže mit dom.cistirny/asi mají v představenstvu strach,že jim nezbyde na roční prémie!!!!!



Reagovat
Datum: 13.9.2019 12:52
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Luděk
17
Před několika roky byl v čele VHZ odborník, pan Vepřek. Dnes je tam jakýsi Budiš právník, který umí věci dobře okecat, ale na všechno si VHZ zadává odborné posudky atd. K čemu je takový politický ANO ředitel?
Reagovat
Datum: 13.9.2019 21:33
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Karel
Pan Vepřek a odborník. Leda tak na přijímání finančních darů ... Za Vepřka korupce jen kvetla.
Reagovat
Datum: 13.9.2019 22:31
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Žvanil vJečný
10
A trestní oznámení jste nepodal proč?
Reagovat
Datum: 13.9.2019 18:39
Titulek: zástupce Šumperka má rozum Re: Bez titulku
Autor: Z cizího krev neteče
Jedním z lidí, kteří se v hlasování zdrželi, byl starosta Dolních Studének Radim Sršeň.

„Doufali jsme, že se akce vysoutěží na sedmdesáti procentech rozpočtových nákladů, vysoutěžila se ale asi na sto patnácti procentech. Naskočila tam najednou navíc obrovská částka, se kterou se v počátcích nepočítalo,“ uvedl hlavní důvod svého rozhodnutí.

„Zaplatit více než sto milionů korun za kanalizaci pro sedm set obyvatel při existenci alternativních mnohonásobně levnějších řešení, která fungují v zahraničí i u nás, mi přijde proti zdravému selskému rozumu,“ dodal s odkazem na možnost zbudování domovních čistíren.

Zdroj: https://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/vystavba-kanalizace-ve-svebohove-a-vaclavove-zatim-jedna-velka-nejistota-80190911.html
Reagovat
Datum: 13.9.2019 18:45
Titulek: Re: zástupce Šumperka má rozum Re: Bez titulku
Autor: Debilakcionářivolídebilčleny
22
Z jakého důvodu zastupuje město Šumperk ve VHZ kariérista Sršeň, starosta z Dolních Studének?

Navíc, když obec Dolní Studénky není vůbec akcionářem - neboli členem VHZ a.s. ?

Reagovat
Datum: 13.9.2019 14:29
Titulek: vysvětlení?
Autor: Jarda Hofman
20
Vždy sledujte stopu peněz. Tam všechno začíná i končí, to je realita.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes hrajeme o celkem čtyři volné vstupenky na dva koncerty šumperského Domu kultury. Odpovědět je potřeba na každou zvlášť, a to pod číslem a písmenem otázky. Výherce zveřejníme v příštím čísle novin.

Otázka č. 1: (Festival Horování, sobota 23. 11., DK Šumperk)
Ve kterém roce Radek Jaroš zdolal vrchol osmitisícové hory Nanga Parbat?
1a) 2001
1b) 2003
1c) 2005

Otázka č.2: (Vánoční koncert Janka Ledeckého, čtvrtek 28. 11., DK Šumperk)
Ve kterém roce vyšlo sváteční album Sliby se maj plnit o Vánocích?
2a) 1995
2b) 1996
2c) 1997

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ:
Dvojvstupenku na slavnostní koncert u příležitosti státního svátku se světoznámým virtuosem a houslovou legendou Václavem Hudečkem, konaný v neděli 17. listopadu v zábřežském kostele sv. Barbory vyhrává Alois Drážný z Kolšova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně zábřežského kulturního domu.