SPORT

Mladý dravec Milan Vaněk proháněl mistra. Zároveň se přesvědčil, jak umí být autokros krutý

3. května 2017, 19:00, Petr Fišer
Mladý dravec Milan Vaněk proháněl mistra. Zároveň se přesvědčil, jak umí být autokros krutý Humpolec, Šumperk - V tréninkových jízdách porážel českého šampióna a vicemistra Evropy z minulého roku. MILAN VANĚK si v zahajovacím závodě nové sezóny dokázal, že může směle atakovat nejvyšší mety. Jen to chce větší štěstí a plně funkční techniku. Tedy aspekty, bez nichž se v autokrosu neobejdete.

 V měřeném tréninku nejprve nadělil Petru Nikodémovi dvě desetiny. Potom celou vteřinu. Vaněk byl nejrychlejší ze všech a největší favorit úvodního podniku mezinárodního mistrovství republiky v Humpolci nechápal, co se děje.
Mladík ze Šumperka, jenž po několika evropských titulech v juniorské kategorii přesedlal do silnější kubatury šestnáctistovek, vyvolával velký rozruch i v prvních dvou rozjížďkách. Měly společného jmenovatele v tom, že v obou případech nenašel společnou řeč se stávkující buginou. „Na startu mu dvakrát zdechla. Než ji znovu nahodil, všichni mu ujeli minimálně o půl okruhu. I tak se nevzdal a během tří kol nabranou ztrátu zlikvidoval a posunul se na druhé místo. Zdatně honil i Nikodéma. Jednou mu chyběly dva metry, jednou doplatil na vadnoucí auto. Bylo čím dál jasnější, že něco je špatně,“ popisoval humpolecké trable svého syna Miloslav Vaněk a pokračoval: „Stěžoval si, že ho to strašně táhne doprava. Jakmile jsme odhalili, kde je problém, třetí rozjížďku jsme radši odpískali. S křuplým zadním diferenciálem nemělo cenu riskovat. Milan byl smutný, na druhou stranu se ujistil, že na to má. Jel výborně.“
Talentovaný rychlík bere domácí šampionát pouze jako přípravu na daleko prestižnější mistrovství Evropy. „U nás to nemá skoro žádný význam, je to prakticky o ničem. Schází se málo účastníků, chybí kvalita i konkurence. A kazit si kvůli takovým pouťákům motor za 400 tisíc? Do Nové Paky ještě pojedeme, ale jinak český seriál vynecháme,“ prozradil za celý tým správně zapálený otec.
Vaněk junior by mohl být na evropské scéně jedním z černých koní. Takhle cvičit s Nikodémem? To nedokáže každý. „I když to nebude jednoduché, zajímají nás přední místa a nejlepší výsledky. Z padesáti závodníků se na Evropě týká finále pouze deseti nejrychlejších jezdců. Autokros je nevyzpytatelný v tom, že vás může odpálkovat ze hry jedna srážka, za kterou vůbec nemůžete. Nebo vás zradí technika. Hned je po nadějích. Svým způsobem jen řidičské a závodní umění nerozhoduje. Z těchto pohledů nemám o Milana strach. Záleží na mnoha okolnostech. Jestli vám vydrží auto, jestli to do vás nenapálí chybující soupeř, nebo jestli nezůstanete stát na místě jako přikovaný kvůli jiné zradě a komplikaci. V Humpolci jsme se přesvědčili, že se může přihodit cokoliv,“ uvědomoval si Vaněk senior.


Milan Vaněk je z autokrosu zvyklý na ledacos. Třeba i na hořící auto…


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na besedu s profesorem MARTINEM HILSKÝM, která se uskuteční v sobotu 9. června v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který půjde na besedu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké prestižní ocenění obdržel profesor Martin Hilský?

A) Řád britského impéria
B) Řád Bílého lva
C) Medaili cti USA

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na festival BÝT ŽENOU, který se uskuteční v sobotu 26. května v Domě kultury Šumperk, vyhráli Jana Holinková z Bludova, J. Havlíčková ze Šumperka a Jiří Blažek z Petrova nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po – pá, 14 – 18 h).