SPORT

Mladí šumperští šachisté na Slovensku

14. července 2008, 01:34, rejdakce
Šumperk - Letošní školní rok se rozhodli šumperští šachoví hráči - Marek Malý (Gymnázium Šumperk), Jakub Vaculík a Nicola Lužíková (5. ZŠ Šumperk) a Tomáš Kostecký (3. ZŠ Šumperk) - svěřenci Josefa Šnajdra (šachový kroužek Vila Doris Šumperk) za podpory svých škol a rodičů uzavřít velkým mezinárodním šachovým turnajem V4 Liptov, který se ve dnech 20.- 26. 6. 2008 konal na Slovensku v Liptovském Mikuláši. Za doprovodu rodičů Nicoly Lužíkové se vydali na náročnou cestu vlakem za prvními šachovými zkušenostmi do zahraničí.

Na tomto turnaji se sešli šachisté nejen ze zemí Vyšegrádské čtyřky, ale i z Litvy, Běloruska, Lotyšska, a dokonce přijela hráčka z USA. Hrály se zde 3 FIDE Openy. V kategorii dětí do 9 let - „FIDE Open B“- se nejlépe vedlo Matyáši Markovi z BŠŠ Frýdek Místek, který zvítězil před Matyášem Szücsem ze Sokola Hradec Králové a třetí Veronikou Gažíkovou z SK Prievidza. Ve „FIDE Openu C“ zvítězil se 7 body Martin Zvarík z TJ Mladosť Žilina před Gyorgy Adamem z Barcza Gedeon SC Budapešť trenér dětí - mistrů Maďarska, třetí místo uhájila reprezentantka Slovenska Alexandra Zvaríková před Bělorusem Nikolajem Korolčukem, trenérem družstva dětí Rodla Opole hrající „A“ Fide Open.

Do kategorie družstev „FIDE OPEN A“ se přihlásilo družstvo šumperských šachistů ŠK Sokol Šumperk. Po prezentaci se ubytovali v rekreačním středisku DEMÄNOVKA. Hned v sobotu ráno po otvíracím ceremoniálu zasedli hráči za šachovnice a v devítikolovém turnaji začaly boje o první body.


simultánka s GM Bartoszem Socko

Hned na úvod se šumperákům podařil husarský kousek, kdy jako outsideři celého turnaje (15. nasazení) přehráli silné družstvo Dolního Benešova 2 a 1/2 : 1 a 1/2. Na první šachovnici vydřel remízu Marek Malý, Jakub Vaculík podle očekávání nestačil na Tadeáše Kriebela. V tu chvíli ještě hráli dvě partie Tomáš Kostecký a Nicola Lužíková. Tomáš postupně poziční výhodu proměnil v zisk bodu a srovnal skóre. O výsledku rozhodla partie na čtvrté desce mezi Nicolou Lužíkovou a Monikou Bělkovou. V pěšcové koncovce rozhodl klid a pevné nervy Nicoly. Soupeřka v remízové pozici zahrála nepřesně králem, čehož Nicola využila a první zápas dotáhla do vítězného konce. Trenér Benešova Luboš Bělka se chytl za hlavu, mávl rukou a rychle zmizel z hlavního sálu.
Ve 2. kole proti Euroregionu Těšínské Slezsko „A“ se blýsknul Jakub Vaculík remízou s Jiřím Novákem (FIDE ELO 1779). Marek s Tomášem se nedokázali prosadit, ovšem Nicola nezaváhala ani při druhém startu a v pohodě přehrála Kateřinu Nogovou. Výsledek 1 a 1/2 : 2 a 1/2 pro Euroregion Těšínské Slezsko „A“.


Marek, Jakub, Tomáš, Nicola

V nedělním dopoledním třetím kole los přisoudil šumperákům první zahraniční celek Liptovské šachové školy „C“. Tady kluci narazili a všichni prohráli, čest šumperským sokolům zachránila Nicola výhrou s Martinou Halajovou. Výsledek 1:3 pro Slováky.
Nedělení odpoledne bylo věnováno simultánkám na Liptovském náměstí s velmistrem Timoščenkem a Bartosem Socko, kde si mohli šachisté „odpočinout“ od vážných partií. Televizní záběry na náměstí zachycovala TV Markýza, TV Liptov a STV1. Krátký rozhovor poskytla i Nicola Lužíková a stala se tak nakrátko mediální hvězdou turnaje.
V pondělním 4. kole s Eurogegionem Těšínské Slezsko „B“ získali šachisté Šumperka po remízách Jakuba, Nicoly a výhře Tomáše Kosteckého další dva body do tabulky s konečným zápasovým výsledkem 2:2.
V odpoledním 5.kole dostalo družstvo Šumperka výprask od mistra Maďarska - Barcza Gedeon SC Budapešť s konečným výsledkem 1:3, kdy svou neporazitelnost v turnaji udržela Nicola proti své soupeřce Anett Talpotcai, která nabízela šumperské hráčce čtyřikrát remízu, ale Nicola vždy odmítla a jako sveřepý šakal šla za svým vítězstvím, kterého po necelých třech hodinách dosáhla.
V úterý ráno před 6. zápasem s SK Garde Dětva vládla u šachistů Šumperka dobrá nálada. Ta však dlouho nevydržela, neboť Marek s Jakubem víc než remízu ve svých partiích nenašli, a když na třetí šachovnici „rupl“ Tomáš Kostecký a postavení figur Nicoly vypadalo všelijak, jen ne dobře, nálada se dostala pod bod mrazu. Ještě, že šumperská hráčka nezpanikařila a v klidu svou soupeřku Marii-Julii Kovalíkovou v koncovce přehrála a konečný výsledek byl 2:2.
Úterní odpoledne si účastníci turnaje zpestřili návštěvou koupaliště Tatralandia, kde se příjemně odreagovali a načerpali síly do závěrečných zápasů.
Ve středečním 7. kole utrpěli šachisté Šumperka nejtěžší prohru v turnaji s Polabinami 2222 Pardubice 3 a 1/2 : 1/2.Nicola Lužíková

V 8. odpoledním kole však nezadržitelně přejeli družstvo Opavy s výsledkem 3 a 1/2 : 1/2.
Netrpělivě se čekalo na los posledního 9. kola. Čtyřlístek Šumperka si přál za soupeře šachisty z Vilniusu, na které si věřil, přání však nebylo naplněno a v posledním kole se svěřenci trenéra Josefa Šnajdra střetli s BŠŠ Frýdek Místek „C“. Marek Malý v partii na první šachovnici proti Pavlovi Walekovi neměl nejmenší šanci, to samé záhy pochopil i na druhé šachovnici Jakub Vaculík v partii s Jakubem Langnerem a oba se po krátkém boji vzdali. Tomáš Kostecký dobře zahájil, ovládl střed šachovnice, ale postupně ztrácel dech a nové nápady nepřicházely, čehož využila zkušená Klára Zemková a Tomáše nakonec zmatovala. Skvělou formu potvrdila v souboji s Vendulou Bohanesovou Nicola Lužíková. Hned v úvodu neopatrný výpad koně „frýdeckomístecké hráčky“ do hloubi pole ztrestala Nicola odříznutím ústupových políček svými pěšci. Koně nakonec neodlovila, zato však získala převahu dvou pěšců k rozbití obrany krále a po výměně dam poslední partii turnaje vyhrála. Konečný výsledek tohoto kola pak byl 1:3 pro Frýdek-Místek „C“.
Celkově se šachisté z ŠK Sokol Šumperk umístili na 13. místě z 16. Při hodnocení jednotlivých šachovnic se Nicola Lužíková se 7 a 1/2 body z celkových možných 9 umístila na 4 místě na své dívčí čtvrté šachovnici hned za Anetou Langnerovou, hráčkou vítězného družstva Frýdku - Místku „A“, která sice měla stejný počet bodů, ale měla lepší umístění družstva, tudíž skončila 3. a první dvě místa patřila zkušeným slovenským reprezentantkám z Liptovské šachové školy Mrázové a Turkové.
Závěrem nutno podotknout, že naši šumperští šachisté bojovali s nadšením a se zápalem proti šachistům velkých šachových škol, ze kterých jeli ti nejlepší z nejlepších, některé partie remízovali, některé se jim podařilo i vyhrát. Pro pořadatele byli velkým překvapením a otazníkem, kdy při podané přihlášce zjišťovali, kde se vůbec město Šumperk nachází a jestli se zde hrají šachy. Velké poděkování patří nejen těmto mladým reprezentantům, ale v neposlední řadě rodičům uvedených mladých šachistů, kteří na vlastní náklady umožnili svým dětem účastnit se tohoto turnaje a reprezentovat tak město Šumperk a šumperské šachy i za hranicemi našeho státu.

Výsledné pořadí:

Pořadí
Tým
Stát Her
 +
 =
 -
TB1
TB2
TB3
1 BSS Frydek Mistek A  CZE 9  8  1  0  30,5  17  0
2 Liptovska sachova skola A  SVK 9  8  1  0  27,5  17  0
3 Liptovska sachova skola B  SVK 9  6  0  3  22,5  12  0
4 Rodlo Opole  POL 9  6  1  2  22,0  13  0
5 BSS Frydek Mistek C  CZE 9  4  0  5  19,5  8  0
6 BSS Frydek Mistek B  CZE 9  4  1  4  18,5  9  0
7 SK MSA Dolni Benesov  CZE 9  2  3  4  18,0  7  0
8 Liptovska sachova skola C  SVK 9  4  1  4  16,0  9  0
9 Barcza Gedeon SC Budapest  HUN 9  5  0  4  15,5  10  0
10 2222 Pardubice Polabiny  CZE 9  3  1  5  15,5  7  0
11 Euroregion Tesinske Slezsko B  CZE 9  4  1  4  15,0  9  0
12 Euroregion Tesinske Slezsko A  CZE 9  3  1  5  15,0  7  0
13 TJ Sokol Sumperk A  CZE 9  2  2  5  15,0  6  0
14 Vilnius Chess School  LTU 9  1  3  5  14,0  5  0
15 Slezan Opava  CZE 9  2  1  6  12,0  5  0
16 SK Garde Detva  SVK 9  1  1  7  11,5  3  0


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.