MISTROVSTVÍ REPUBLIKY: Král prohrál bitvu o stříbro, ztratil pouhé čtyři vteřiny. Minář doběhl čtvrtý

4. července 2018, 15:00, téma ORIENTAČNÍ BĚH, Petr Fišer
MISTROVSTVÍ REPUBLIKY: Král prohrál bitvu o stříbro, ztratil pouhé čtyři vteřiny. Minář doběhl čtvrtý Brno – Domácí sezóna v orientačním běhu vystoupala na jeden z největších a nejhodnotnějších vrcholů. Mistrovství republiky na krátké trati s přehledem vyhráli Miloš Nykodým a Jana Knapová. Vojtěch Král ze Šumperka doběhl třetí, Marek Minář z Horních Studének čtvrtý. Okresní zástupci měli v elitní patnáctce hned šestičlenné zastoupení, a to včetně Anny Štičkové.

Sobotní kvalifikace zavedla národní špičku do terénu s výraznějším převýšením a kamenitou podložkou. Na startu se hodlalo poprat o postup téměř 1400 závodníků a až na menší výjimky se žádná větší překvapení neudála.
Na nedělní finále si pořadatelé a stavitelé tratí připravili atraktivnější alternativu. Měla všechno, co se po náročné disciplíně vyžaduje – změny směru a tempa i dokonalé prověření orientačního a fyzického umění.
Obě hlavní kategorie opanovali jasní vítězové. Brněnský Nykodým vedl od samého začátku, a protože běžel skvěle, náskok postupně zvyšoval. Na jeho zaslouženém prvenství nic nezměnila ani chyba na patnácté kontrole, která z jeho trháku uřízla padesát sekund. Ve zbytku závodu přidal další výborné mezičasy a v cíli se mohl radovat ze zaslouženého a přesvědčivého prvenství.
O druhé místo se strhl velký boj. Rozhodly ho pouhé čtyři vteřiny. Nykodýmův oddílový kolega Daniel Hájek ve vyrovnané přetahované těsně předčil bronzového Krále a ochotně se nechal zavalit pocitem bezprostředního štěstí. Jako čtvrtý se v cíli objevil Marek Minář reprezentující šumperský Magnus Orienteering.
V juniorkách se největší favoritka Tereza Janošíková ze Severky dopustila tří zaváhání a v závěru musela hodně kvaltovat, aby získala alespoň stříbrnou medaili. Jmenovkyni Čechovou porazila o jedinou sekundu! Obě zaostaly o půlminutu za nejrychlejší Barborou Chaloupskou z Hradce Králové.

MISTROVSTVÍ REPUBLIKY

MUŽI (5,9 km, 220 m, 26 kontrol): 1. Nykodým 34:11, 2. Hájek (oba Žabovřesky) 35:21, 3. Král (Severka Šumperk) 35:25, 4. Minář (Magnus O.) 36:54, 5. Dragowski (Turnov) 37:03, 10. Poklop 38:03, 12. Schuster (oba Severka) 38:30, 14. Horvát (Magnus O.) 38:51.
ŽENY (4,6 km, 190 m, 19 kontrol): 1. Knapová (Pardubice) 33:15, 2. Omová (Turnov) 35:03, 3. Mechlová (Hradec Králové) 35:20, 15. Štičková (Severka) 39:00.

Marka Mináře z Horních Studének dělila od medailového úspěchu jediná příčka.

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.