ZPRÁVY

Miliardový projekt se posunul o krok dál

7. ledna 2014, 10:00, Jaroslav Kropáč
Miliardový projekt se posunul o krok dál Okres - Projekt na odkanalizování pětice měst šumperského okresu vstoupil před koncem minulého roku do další fáze. Vodohospodářská zařízení (VHZ) Šumperk nařídila dodavatelským firmám, aby začaly s přípravou dokumentace pro stavbu. Ještě na podzim přitom nebylo jasné, zda akce neskončí blamáží.

„Evropská komise letos na jaře projekt posvětila. V minulých měsících si pak vedení VHZ nechalo vypracovat posudky, zda je v pořádku typ potrubí, který se objevil v dokumentaci ke stavebnímu povolení. Odborný posudek nakonec navrhovaný typ trubek potvrdil,“ uvedl mluvčí největší stavební akce na Šumpersku Pavel Vysloužil. Stavba kanalizace za zhruba jednu a půl miliardy korun má zajistit čištění odpadních vod nejen pro Šumperk, ale i Zábřeh, Mohelnici, Hanušovice a Loštice. Hlavně zástupci Mohelnice byli v poslední době ke společnému projektu skeptičtí, poslední události však nasvědčují tomu, že všechna města mezi sebou konečně našla společnou řeč.

Projekt zvýší zaměstnanost a dluhy

„Obě hlavní dodavatelské společnosti chceme vyzvat, aby při stavbě kanalizace mysleli při subdodávkách hlavně na místní firmy. Situace na stavebním trhu je napjatá a pro region je tvorba a udržení pracovních míst zcela zásadní,“ uvedl při oznámení o schválení evropských dotací pro popisovanou stavbu starosta Šumperka Zdeněk Brož. Hlavní kontrakt na realizaci gigantického projektu získaly firmy z Čech, stavební společnosti z regionu se kvůli náročným zadávacím podmínkám o hlavní část zakázky ani neucházely. Negativní stránkou projektu budou rozsáhlé dopravní komplikace a dluhy, bez nichž by zapojená města nebyla schopna stavbu financovat. Například zadluženost Zábřeha kvůli tomu vzroste o desítky milionů korun.


Foto: Martin Kulhánek
Projekt na odkanalizování pětice měst může regionu pomoci při tvorbě nových pracovních míst.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 7.1.2014 23:13
Titulek: tak EK posvětila
Autor: jojo
57
nejvěsší podvod a blamáž v ol. kraji, aniž by to tušila. Hamplová musela být chycena někým pod krkem, jinak to není možné aby na to přistoupila. Ta jediná to viděla reálně. Nebo že by taky dostala "krabici vína"? Největší vývar dostanou firmy ze špk a na ně napojení "koně" a šumperský hokej. Zaplatí to rozpočty městeček kolem.... Díky pane Broži, co jste senátorem a starostou v jednom. Takový instantní politik ;-) (alles in einem)
Reagovat
Datum: 7.1.2014 23:40
Titulek: Lidoveckej vejvar - Re: tak EK posvětila
Autor: Masokombajn Krásno
58
Podívejte se kdo je v představenstvu a kdo v dozorčí radě VHZ... jak je to hezky KDU-ČSL i příbuzensky spřízněno... A kdo a za co dosadil lobbystického Dostála, kterého vyhodili z Povodí kvůli neschopnosti a čachrům... a který teď totalitárně rozděluje podlimitní zakázky spřízněným firmičkám... a hokejové kolečko se uzavírá...
Reagovat
Datum: 8.1.2014 08:58
Titulek: podnět pro NKU
Autor: ladislav
65
Tady už by NKU konečně mohl i zasáhnout.
Reagovat
Datum: 8.1.2014 10:58
Titulek: Re: podnět pro NKU
Autor: Buk
49
152
Zase závist? Nějaká Kč se ztratí, ale nějaká roura zůstane v zemi.
Reagovat