ZPRÁVY

Město dostalo přes prsty

27. května 2015, 01:00, Jaroslav Kropáč
Šumperk - Krajský úřad v Olomouci zahájil přezkumné řízení se šumperskou radnicí. Důvodem je takzvaná veřejnoprávní smlouva, kterou město uzavřelo se společností BENOCO. Ta hodlá v srdci CHKO Jeseníky postavit obří elektrárnu, což jí šumperský stavební úřad povolil. Úředníci však podle kraje postupovali protiprávně. Odmítli například do schvalovacího procesu připustit ochránce přírody, kteří na to měli ze zákona právo. Navíc v souladu se zájmy soukromého investora povolili realizaci elektrárny jako „rekonstrukci,“ přičemž se prokazatelně jedná o zcela novou stavbu. Ta má být ovšem schvalována za mnohem přísnějších podmínek.

 „Stavební úřad Šumperk uzavřel smlouvu ke stavbě elektrárny na základě neúplných podkladů a aniž měl zjištěn stav věci. Tím porušil jednu ze základních zásad činnosti správních orgánů, kterou je zásada materiální pravdy,“ uvádí v rozhodnutí Martin Hošek z krajského úřadu v Olomouci. Šumperští ochránci přírody, kteří na kraj podnět k prošetření postupu města podali, jsou s výsledkem šetření spokojeni. „Vnímáme to jako malý, ale úspěšný krůček k definitivnímu zákazu realizace této stavby,“ uvedl předseda Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Šumperk Marcel Minář.
Sama šumperská radnice už ve dřívějším prohlášení postup zdejšího stavebního úřadu obhajovala a nahrazení tří menších elektráren na Mravenečníku za jednu obří stále považuje za rekonstrukci. „Stavba je navržena tak, že využívá v plném rozsahu stavební objekty stávající větrné farmy,“ tvrdí radnice. Ta se teď může proti rozhodnutí kraje odvolat.

Smlouva je neplatná

Z dokumentů, které má redakce Týdne na severu k dispozici, jasně vyplývá, že město postupovalo při jednání se soukromým investorem protiprávně. Kraj potvrdil téměř všechny výtky, se kterými se na něj ČSOP Šumperk obrátil. Podle téhož zdroje je navíc městem uzavřená smlouva neúčinná. V praxi to může znamenat, že přípravy na stavbu elektrárny se zbrzdí a možná zcela zastaví.
Plán firmy BENOCO spočívá v záměru postavit na Mravenečníku poblíž Dlouhých Strání téměř sto metrů vysokou turbínu. Ta má nahradit tři menší větrníky, které tam stojí dnes. „Na přípravě projektu se podílela celá řada odborníků, kteří navrhli rekonstrukci větrné farmy maximálně citlivě ke vztahu k okolnímu prostředí a přírodě,“ obhajuje projekt na Mravenečníku jednatel zmiňované společnosti Zdeněk Vlček.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 27.5.2015 18:28
Titulek: „Rekonstrukce větrné farmy Mravenečník“
Autor: Anonym
148
„Stávající větrná farma je určena na dožití. Byla zkolaudována jako stavba dočasná se lhůtou trvání do 31.12.2018. Další podmínkou příslušného kolaudačního rozhodnutí je uvedení lokality do původního stavu po tomto termínu. Záměr (záměr výstavby obří elektrárny firmou BENOCO, s.r.o. z Plzně) je v rozporu s podmínkami kolaudačního rozhodnutí.“
Reagovat
Datum: 27.5.2015 18:31
Titulek: ZÁVĚR ZJIŠŤOVACÍHO ŘÍZENÍ Z ROKU 2008
Autor: Anonym
125
106
„Dotčené území je zcela nevhodné a tudíž nepřípustné pro umisťování VE, když lokalita se vyskytuje v CHKO Jeseníky, v území Natura 2000 (ptačí oblast Jeseníky, Evropsky významná lokalita Praděd) a neregionální biocentru Praděd (č. 88).
Vzhledem k výše uvedenému Olomoucký kraj s uvedeným záměrem nesouhlasí, když výstavba nových VE v předmětné lokalitě není v souladu se Zásadami územního rozvoje pro území Olomouckého kraje ani s návrhem Územní studie větrných elektráren na území Olomouckého kraje.“
Reagovat
Datum: 27.5.2015 18:36
Titulek: Kdo z odboru výstavby Městského úřadu Šumperk
Autor: Anonym
147
114
podepsal protiprávně? Když máte dokumenty, nezatajujte čtenářům jména.
Reagovat
Datum: 28.5.2015 07:08
Titulek: Hmmm
Autor: Redakce Praděd
147
105
Tak pane redaktore, šup podat trestní oznámení. Jestliže někdo podepíše něco protiprávně, tak by měl být postih.
Reagovat
Datum: 28.5.2015 07:26
Titulek: Komu to prospěje
Autor: Pavel
90
Nehledejte vinu úředníka. Úředníci většinou svou práci odvádějí dobře. Hledejte toho, kdo úředníkovi věc nařídil a nebo ho jinak přinutil podepsat. Co je obsahem takové smlouvy a komu to prospěje a jak to prospěje občanům města Šumperka tohoto regionu. Proč se konala na radnici schůzka za účasti ochranářů starosty a tajemníka, kde byli přesvědčováni, aby kývli. Proč byli ochranáři tlačeni investorem do souhlasu metodou cukru a biče. Zákon neplatí pro ty co mají prachy a kámoše na správných místech ? Za toto hrubé porušení zákona se musí zpovídat úplně někdo jiný a ne úředník !!!
Reagovat
Datum: 28.5.2015 08:18
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
122
Úředníci v Česku dělají vždy bezchybnou práci.
Reagovat
Datum: 28.5.2015 11:43
Titulek: citlivý projekt
Autor: Milan K.
158
Pro pana jednatele BONOCO s.r.o. Vlčka : Už jednou Mravenečník zažil projekt „maximálně citlivý ke vztahu k okolnímu prostředí a přírodě…“. Vznikla sice technicky obdivuhodná stavba přečerpávací elektrárny, ale na úkor přírody.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).