KULTURA

Livin' Blues Experience

24. června 2009, 08:00, téma BLUES, rejdakce
Livin' Blues Experience Šumperk - Světově proslulá kapela Livin' Blues Experience vystoupí v sobota 4. července od 20 h v Domě kultury v Šumperku v rámci evropského turné na jediném koncertu v ČR.
V roli hostů se představí členové šumperské skupiny Omicron s novým projektem hanáckého blues“ Kakrament Blues Band a další šumperská bluesová naděje – skupina Simple Pleasures.

O SKUPINĚ
V 60. letech bylo Nizozemí spolu s Anglií nejvýznamnějším střediskem evropského blues. Kapely jako Cuby & The Blizzards nebo Livin' Blues patřily mezi nejvýznamnější bluesové soubory „Starého kontinentu” a svým věhlasem se vyrovnaly kapelám Fleetwood Mac, The Animals, Pretty Things nebo The Yardbirds.

Livin' Blues vznikli v roce 1967 a začínali stylově na pomezí blues a rockové muziky. Charakteristická byla pro kapelu především nezaměnitelná barva hlasu Nicko Christiansena, výjimečný způsob hry na kytaru Teda Oberga a expresivní foukací harmonika Johna Lagranda.

V 70. letech se kapela těšila obrovské popularitě po celé Evropě a to díky popularizaci a originální interpretaci „bílého blues”. V té době Livin’ Blues odehráli mnoho koncertních turné a vydali dvě desky. Do roku 1975 vzešlo z jejich dílny dalších pět alb.
 

Když zpěvák a spoluzakladatel Nicko Christiansen odešel ze skupiny, založil vlastní projekt Himalaya. Oproti tomu harmonikář John Lagrand vytvořil skupinu The Water. Za nějaký čas se oba lídři rozhodli obnovit původní skupinu, avšak to se jim zcela nepovedlo z důvodu sporů s Obergem na užívání původního názvu. Od roku 1980 Christiansen a Lagrand sporadicky koncertovali společně ve skupinách s inovovaným názvem New Livin' Blues a Blues Summit a Nicko C. Band.

Po smrti Lagranda a perkusisty Jimmy Griega v roce 2005 založil Nicko Christiansen současný projekt Livin’ Blues Xperience, který usiluje o udržení čtyřicetileté linie skupiny. Livin’ Blues Xperience má v sestavě Loeka van der Knaapa, který patří mezi nejuznávanější a nejvýraznější holandské kytaristy. Skupinu tvoří také vynikající harmonikář francouzského původu Francois Spannenburg.

O tom, že obnovení skupiny Livin´ Blues bylo dobrým rozhodnutím, svědčí poslední tři roky, během nichž skupina odehrála výjimečné koncerty po celé Evropě. Nyní, v létě 2009, se znovu vrací na evropská podia. V Šumperku odehraje skupina jediný koncert.
 


SESTAVA
  • Nicko Christiansen – voc, sax, guitars
  • Loek van der Knaap – guit, voc
  • Jeroen van Niele – bass
  • Kees van Krugten – drums
  • Francois Spannenburg – harp

Vstupné v předprodeji 200 Kč
V den akce 250 Kč
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 24.6.2009 09:23
Titulek: Kde?
Autor: Josef
176
102
V Šumperku??? na nádraží,na náměstí?? Pro mimošumperáka by snad mohlo být uvedeno konkrétní místo. Nebo je tajné???
Reagovat
Datum: 24.6.2009 15:03
Titulek: Re: Kde?
Autor: Rejdakce
101
180
Děkujeme za upozornění, místo konání jsme doplnili.
Reagovat
Datum: 25.6.2009 07:12
Titulek: Jediný?
Autor: Bob
110
134
Není nad klamavou reklamu, jediný koncert v Česku to rozhodně není, celý minulý týden jsem jezdil s nějakou prací do Uherského Brodu a viděl jsem tam stejné plakáty jako v Šumperku, ale že by se tamější koncert konal v Šumperku jsem se vůbec nedočetl. Reklamy je sice pořád třeba, ale psát o nějakém jediném koncertu v České republice bych se asi neodvážil.
Reagovat

EXKLUZIVNÍ SOUTĚŽ O DŽEMFEST

Hrajte s REJEM o 2 vstupenky na beznadějně vyprodaný festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 19. října v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na Džemfest zadarmo.

A protože lístky na Džemfest jsou teď velmi exkluzivní zboží, připravili jsme tentokrát těžší otázku:

V devatenáctileté historii festivalu nebyl Džemfest vyprodaný pouze jednou. Ve kterém roce?

A) 2002
B) 2009
C) 2017

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert populární skupiny MIG 21, která vystoupí v zábřežském kulturním domě v pátek 12. října, vyhráli Dagmar Bajtková z Mohelnice, Jan Nečas ze Zábřeha, Alena Šimková ze Zvole, Vladislava Jančíková ze Sudkova a Petra Brachtlová z Libiny.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).