KULTURA

Livin' Blues Experience

24. června 2009, 08:00, téma BLUES, rejdakce
Livin' Blues Experience Šumperk - Světově proslulá kapela Livin' Blues Experience vystoupí v sobota 4. července od 20 h v Domě kultury v Šumperku v rámci evropského turné na jediném koncertu v ČR.
V roli hostů se představí členové šumperské skupiny Omicron s novým projektem hanáckého blues“ Kakrament Blues Band a další šumperská bluesová naděje – skupina Simple Pleasures.

O SKUPINĚ
V 60. letech bylo Nizozemí spolu s Anglií nejvýznamnějším střediskem evropského blues. Kapely jako Cuby & The Blizzards nebo Livin' Blues patřily mezi nejvýznamnější bluesové soubory „Starého kontinentu” a svým věhlasem se vyrovnaly kapelám Fleetwood Mac, The Animals, Pretty Things nebo The Yardbirds.

Livin' Blues vznikli v roce 1967 a začínali stylově na pomezí blues a rockové muziky. Charakteristická byla pro kapelu především nezaměnitelná barva hlasu Nicko Christiansena, výjimečný způsob hry na kytaru Teda Oberga a expresivní foukací harmonika Johna Lagranda.

V 70. letech se kapela těšila obrovské popularitě po celé Evropě a to díky popularizaci a originální interpretaci „bílého blues”. V té době Livin’ Blues odehráli mnoho koncertních turné a vydali dvě desky. Do roku 1975 vzešlo z jejich dílny dalších pět alb.
 

Když zpěvák a spoluzakladatel Nicko Christiansen odešel ze skupiny, založil vlastní projekt Himalaya. Oproti tomu harmonikář John Lagrand vytvořil skupinu The Water. Za nějaký čas se oba lídři rozhodli obnovit původní skupinu, avšak to se jim zcela nepovedlo z důvodu sporů s Obergem na užívání původního názvu. Od roku 1980 Christiansen a Lagrand sporadicky koncertovali společně ve skupinách s inovovaným názvem New Livin' Blues a Blues Summit a Nicko C. Band.

Po smrti Lagranda a perkusisty Jimmy Griega v roce 2005 založil Nicko Christiansen současný projekt Livin’ Blues Xperience, který usiluje o udržení čtyřicetileté linie skupiny. Livin’ Blues Xperience má v sestavě Loeka van der Knaapa, který patří mezi nejuznávanější a nejvýraznější holandské kytaristy. Skupinu tvoří také vynikající harmonikář francouzského původu Francois Spannenburg.

O tom, že obnovení skupiny Livin´ Blues bylo dobrým rozhodnutím, svědčí poslední tři roky, během nichž skupina odehrála výjimečné koncerty po celé Evropě. Nyní, v létě 2009, se znovu vrací na evropská podia. V Šumperku odehraje skupina jediný koncert.
 


SESTAVA
  • Nicko Christiansen – voc, sax, guitars
  • Loek van der Knaap – guit, voc
  • Jeroen van Niele – bass
  • Kees van Krugten – drums
  • Francois Spannenburg – harp

Vstupné v předprodeji 200 Kč
V den akce 250 Kč
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 24.6.2009 09:23
Titulek: Kde?
Autor: Josef
173
V Šumperku??? na nádraží,na náměstí?? Pro mimošumperáka by snad mohlo být uvedeno konkrétní místo. Nebo je tajné???
Reagovat
Datum: 24.6.2009 15:03
Titulek: Re: Kde?
Autor: Rejdakce
99
165
Děkujeme za upozornění, místo konání jsme doplnili.
Reagovat
Datum: 25.6.2009 07:12
Titulek: Jediný?
Autor: Bob
107
132
Není nad klamavou reklamu, jediný koncert v Česku to rozhodně není, celý minulý týden jsem jezdil s nějakou prací do Uherského Brodu a viděl jsem tam stejné plakáty jako v Šumperku, ale že by se tamější koncert konal v Šumperku jsem se vůbec nedočetl. Reklamy je sice pořád třeba, ale psát o nějakém jediném koncertu v České republice bych se asi neodvážil.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na nové české drama JAN PALACH, které promítá šumperské kino Oko od 21. do 29. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce se Jan Palach rozhodl přinést nejvyšší oběť jako protest proti sovětské invazi do Československa?

A) 1968
B) 1969
C) 1971

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební festival REVIVAL INVAZE, který se uskuteční v pátek 24. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Šárka Trundová ze Šumperka, Marta Pudilová z Loštic, Michal Všetíček ze Šumperka, Lada Řezníčková z Mohelnice a Libor Nekola z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk (po – pá, 14 – 17 h).