ZPRAVODAJSTVÍ

Konec legrace. Město může přijít o kulturák

26. ledna 2016, 07:00, Jaroslav Kropáč
Konec legrace. Město může přijít o kulturák Šumperk - Už do dvou let se může okresní město ocitnout bez centra společenské zábavy. Dům kultury Šumperk totiž dostal výpověď z budovy, kde sídlí hlavní sál a další zázemí „kulturáku“. Stavba patří odborářům z firmy Pramet, kteří chtějí nemovitost prodat nebo pronajmout někomu jinému. Pro kulturu v Šumperku je to katastrofa. Ve městě ani v jeho okolí totiž neexistuje žádné jiné zařízení, které by jej mohlo nahradit.

 „Bohužel jsme k výpovědi nájemní smlouvy byli donuceni okolnostmi. Pod kulturákem je pozemek státu, ten po nás teď chce, abychom si ho odkoupili za cenu zhruba šesti miliónů korun. Na to nemáme peníze. Stávající pronájem kulturáku nevydělá tolik, abychom cenu za pozemek mohli pravidelně splácet,“ vysvětluje důvod k vypovězení smlouvy s Domem kultury Šumperk předseda odborového sdružení KOVO PRAMET Miroslav Fuchs.
O hrozících problémech věděla šumperská radnice podle dostupných informací již několik let, informace o závažnosti celého problému ale unikly na veřejnost až teď.

Co dál?


„Výpověď jsme dostali vloni v prosinci. Teď je ještě brzy říci, co bude dál. Probíhají intenzivní jednání, jak celou situaci řešit,“ řekl Týdnu ředitel Domu kultury Šumperk Vladimír Rybička. Podle výpovědní smlouvy přijde kulturák o budovu s hlavním sálem a klubovnami nejpozději do dvou let. Poté bude kulturní centrum na prodej a může se proměnit například na velkou tržnici. Ztráta budovy kulturního domu může ohrozit pořádání tak prestižních podniků, jako je Mezinárodní folklorní festival, Džemfest či Blues Alive, který našemu regionu přinesl mezinárodní popularitu.


Foto: Aleš Hecl

Dispozice kulturáku v Šumperku umožňuje pořádat takové akce, které se nikde jinde v regionu organizovat nedají. Budoucnost kulturního svatostánku je teď ale v ohrožení.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 26.1.2016 09:35
Titulek: Nebuďte líní a natvrdlí
Autor: Mgr. Bc. Krásný
100
150
Neblázněte, stačí si přece pronajmout nevyužitý kulturák v Zábřeze! Duo Vašek a Pepa může babičkám šmidlikat v katolickém domě - tam je taky krásně nevyužito, takže i tam. Navíc by jim stačilo nastartovat motor a spustit flašinet
Reagovat
Datum: 26.1.2016 14:35
Titulek: Konec legrace ?
Autor: X
115
107
Nj další lhaní co brání Dům kultury Šumperk, s.r.o. si to koupit ?
Reagovat
Datum: 26.1.2016 15:13
Titulek: Co se čílíte?
Autor: Amil šlechetný
100
106
Je tržní hospodářství ??!! A na co může být kulturák přestavěný a použitý? No přece na novou kulturu. Víte jaký by to byl kšeft? A kulturní obohacení?
Reagovat
Datum: 26.1.2016 19:43
Titulek: Pláč pana Rybičky...
Autor: petr x
126
108
...proč ten nářek? Co se v DK za roky panování pana ředitele změnilo? Konečně se ve foyeru přestalo hulit, kdysi před léty se vyměnily židle. A tečka... Ten odborářský kulturní skanzen by potřeboval změnu jako sůl! Vyhrožování tržnicí je jen brnkání na city, pan ředitel si asi ještě nevšiml, že se poněkud změnila doba...
Reagovat
Datum: 28.1.2016 08:22
Titulek: Re: Pláč pana Rybičky...
Autor: radka
99
106
Pan ředitel si asi ani nemohl všímnou. Pan ředitel v minulosti pouze absolvoval VUML. Pokud vím, tak Pramet onen kulturák nabízel ke koupi již alespoň před deseti lety. Pro město je to velice složité. Když si někteří radní při rozebírání městské poklady zvykli na malou domů, pak asi peníze nezbývají ani na kultůru. Asi bude i pravda, že by si kulturák zasloužil doslova totální revitalizaci. No budeme muset plesy pořádat na radnici a nebo v divadle.
Reagovat
Datum: 26.1.2016 20:21
Titulek: Sál a hlediště již máme!
Autor: Ministr financí
110
A nefinancuje náhodou město taky sál v prodělečném divadle a kino? Na co financovat další prostor, když by stačilo zkvalitnit a tím pádem zkondenzovat programy, akce, koncerty apod.
Reagovat
Datum: 26.1.2016 21:27
Titulek: Výprodej
Autor: Marcel H.
92
Kupte si kulturák radši v Mohelnici. Tam je na prodej všechno!
Reagovat
Datum: 27.1.2016 21:23
Titulek: podnikani
Autor: napal
118
113
Pane Rybicko. Asi je konec uspesneho podnikani v cizi nemovitosti s dotacemi mesta.Jinak ne vse bylo spatne ale v kulture se neda podnikat se ziskem na ukor majitele:-)
Reagovat
Datum: 28.1.2016 07:19
Titulek: Není problém spíš v odborářích?
Autor: paad
93
Nevěřím, že by se město se státem nedohodlo. Jedno i druhé jsme my, občané. Nebo už ne? Co vy na to, pane senátore?
Reagovat
Datum: 28.1.2016 07:40
Titulek: Bez titulku
Autor: František Portes
94
133
Přijít o tak velkou nemovitost a současně i kulturní stánek by bylo určitě škoda

Myslim, že by bylo rozumné, kdyby odkoupilo DK město i s pozemkem.
Objekt by si zřejmě vyžádal další finanční prostředky na revitalizaci, protože je v tomto smyslu v založeném stavu,ale střízlivý odhad 50 mil.mc za komplet, by asi rozpočet města ustal.
Myslim,že pro tento účel se finance z EU určitě najdou a s novým vedením bude zajištěn i tok peněz zpět do městské kasy.
Reagovat
Datum: 28.1.2016 10:10
Titulek: ufonské lustry
Autor: vzývačka změn
112
115
Koupě městem - jistě k diskuzi. Určitě by šlo o mohem lepší investici, než narvat 80 miliónů do Hotelu Sport, který občanům města nic nepřináší a do budoucna se ani neví, co s ním dál (tedy ví - prodej Velčovskýmu, na čemž sby se s malou domů moli napakovat naši radničí potentáti). Pojďte bránit kulturák! Ať radnice prodá Sport hned, než do něj narve další prachy a zisk spolu s tím, co plánovala na investice do hotelu, investuje do kulturáku!
Reagovat
Datum: 28.1.2016 14:04
Titulek: Město může přijít o kulturák ?
Autor: X
109
Lidi otevřteoči nebuďte zabednění město nemůže přijít o kulturák protože mu nepatří. Proč by ho mělo kupovat když v něm hospodaří s.r.o. ať si ho koupí samo.
Nebo se snad dočkáme že PMŠ to koupí bude platit provoz aby si v něm nějaký s.r.o. podnikalo ve finále by jim ještě dělalo s městem sponzora né ? Kdo bude platit dluhy ???
Reagovat
Datum: 28.1.2016 16:56
Titulek: Prý konec legrace
Autor: Laďa
87
117
Pokusú s nabídkou prodeje kulturáku udělal Pramet za poslední dobu přehršel. Na Novotného Lávce v Praze jsou pohrobci ROH a VTS. Asi jim dochází peníze. Ono i v Praze se nějak musí živořit. No a nejlepší je to z peněz, které jsme nevydělali. Není to náhodou takto. Ale NATO by mohl odpovědět určitě fundovaný odborový předák z Prametu, tedy pokud ho to zajímá.
Reagovat
Datum: 28.1.2016 22:18
Titulek: Re: Prý konec legrace
Autor: MF
93
114
Problém nastal v okamžiku, kdy ÚZSVM začal požadovat za pozemek pod budovou buďto přes 6 mil. Kč, nebo roční nájem cca 600 tis. Kč. Na to už ale nájem při současné potřebě oprav do stárnoucí budovy nestačí. V současné době se ještě stále jedná se státem o možnosti převodu pozemku za přijatelnějších podmínek.
Reagovat
Datum: 29.1.2016 08:49
Titulek: Co dál
Autor: Laďa
100
Nebylo by lepší odkýt karty a začít mluvit v konkrétních termínech. Pamatuji si na to, kdy se na kulturák složily větší podniky v Šumperku a část opravdu šla od ROH z Prahy. Někteří zaměstnanci tam za odměnu byli vysílání na brigády. No a pozemek, ten, když se bude hodně hledat určitě patří městu a nebo někomu před výstavbou. Jako předseda odborů bych si dal asi záležet na tom, abych vše objasnil. Ale díky za Nic a nebo mnoho říkající odpověď Míro.I tak si myslím, že když město, či policie Olomouc objeví místo, kam zmizely peníze ze Šumperské poklady, že najednou zbyde i na kulturák. Další věcí je, jaký pracovní statut bude v kulturáku nastaven. Třeba si ho pod svá křídla vezme pan Šperlich.
Reagovat
Datum: 29.1.2016 14:18
Titulek: Hledat ?
Autor: X
113
105
Pro Laďu zkus použít toto http://nahlizenidokn.cuzk.cz/ kdyby ti nešlo hledání tak zkus parcela 184/3 a zjistíš čí je podle čp 416 zjistíš komu patří barák. No a když použiješ toto http://wwwinfo.mfcr.cz/ares/ares_es.html.cz a zadáš Šumperk Fialova 416/3 tak zjistíš kdo v tom baráku sídlí.
Reagovat
Datum: 30.1.2016 16:11
Titulek: Hledat ?
Autor: Laďa
92
Tak to ani snad není pro mne, ale pro předsedu odborů Pramet a pro místní oblbovače lidu, nebo pro případné kupce, tedy asi Vietnamce. Je to velká plocha a Marjána by se tam pěstovat dala.
Reagovat
Datum: 31.1.2016 12:54
Titulek: Re: Hledat ?
Autor: X
91
105
Že si děláme hlavu tady http://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/kdyz-stat-zdima-odborare-doplaci-na-to-kulturni-dum-20160131.html místostarosta Tomáš Spurný už naznačil jak to dopadne. Varianta že by to někdo koupi a podnikal v tom (třeba by to pronajímal za tržní nájem)asi nevyhraje.
Reagovat
Datum: 31.1.2016 14:07
Titulek: Re: Hledat ?
Autor: aNONYM
93
146
Spurný brečí o párset tisíc na KD, ale do hokeje a divadla se ročně vesele naleje 10 miliónů. Tak holt honipuci a komedianti se trošku uskromní.
Reagovat
Datum: 29.1.2016 23:11
Titulek: UF?O lustr
Autor: Pepa
86
Kdyz prodaji ten retro UFO lustr za 6 mega tak bude na pozemek
Reagovat
Datum: 30.1.2016 02:55
Titulek: Brnkačka
Autor: Zvukař-HIFI
88
Nové kulturní obohacení si s kulturákem poradí velmi snadno a standardním způsobem. Držte ruce na tepu doby !! Sledujte media!! Nenechte se zaskočit. Buďte v obraze. Proberte se do reality budoucnosti.
Reagovat

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).