KULTURA

Klasika Viva s Moravskou filharmonií Olomouc a Tomášem Jamníkem

21. října 2009, 00:00, téma KLASIKA VIVA, rejdakce
Šumperk/Jeseník - Klasika Viva pokračuje v říjnu koncerty se slavnostní tématikou. U příležitosti oslav vzniku samostatného státu vystoupí v pondělí 26.10.2009 od 19.30 hodin v Šumperku ve velkém sále Domu kultury a v Jeseníku ve středu 28.10.2009 v kongresovém sále PPL od 15 hodin Moravská filharmonie Olomouc.
Program večera nese název Pocta Antonínu Dvořákovi a posluchači se mohou těšit na Symfonii č. 9 e-moll "Z nového světa" a na Koncert h-moll pro violoncello a orchestr. Sólistou ve violoncellovém koncertě bude laureát mezinárodní soutěže Pražské jaro 2006, violoncellista TOMÁŠ JAMNÍK. MFO vystoupí pod taktovkou dirigenta Petra Vronského.

Tomáš Jamník získal již v devíti letech druhou cenu na Heranově mezinárodní violoncellové soutěži a stejné ocenění obdržel i v letech 1996 a 1997. Dvakrát zvítězil v celostátní soutěži Prague Junior Note (1995 a 1999) a dostal zvláštní cenu poroty za interpretaci díla Davida Poppera a cenu Českého hudebního fondu za nejlepší provedení skladby Bohuslava Martinů. V roce 2000 se úspěšně zúčastnil mezinárodní soutěže v rakouském Liezenu (2. cena) a národního kola rozhlasové soutěže Concertino Praga (1. cena).

Prvního výrazného úspěchu dosáhl v dubnu 2001, kdy se stal absolutním vítězem na mezinárodní Heranově violoncellové soutěži a současně obdržel několik dalších cen - Cenu Nadace Bohuslava Martinů, Cenu EMCY a Cenu Editio Bärenreiter. V následujícím roce získal první cenu na Soutěžní přehlídce konzervatoří 2002 v Teplicích. V roce 2003 se stal vítězem interpretační soutěže Nadace Bohuslava Martinů a současně získal Cenu za nejlepší interpretaci díla Bohuslava Martinů.

Jeho největším dosavadním úspěchem je titul laureáta 58. mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2006, na které získal 2. cenu (první nebyla udělena) i spoustu dalších ocenění (Cena Českého rozhlasu, Cena Olega Podgorného, Cena Nadace Gideona Kleina, Cena Nadace Pro Harmonia Mundi, Cena Nadace Život Umělce aj.). Po úspěchu na Pražském jaru se Tomáš Jamník v následující sezóně představil na mnoha koncertních pódiích za doprovodu významných orchestrů (v Praze, Pardubicích, Zlíně, Karlových Varech, Plzni, německém Greizu, Reichenbachu a japonském Kyotu) či za doprovodu klavíristy Ivo Kahánka. Vrcholem byl recitál v Sukově síni na základě pozvání Českého spolku pro komorní hudbu, sólový recitál v německém Ludwigshafenu v BASF center a vystoupení na prestižním festivalu Pražské jaro 2007.

Cyklus koncertů Klasika Viva se koná pod záštitou starosty města Šumperka, za podpory Města Šumperka, Města Zábřeha, Olomouckého kraje a Nadace Život Umělce. Spolupořádajícími subjekty jsou DK Šumperk, MKZ Jeseník a Zábřežská kulturní.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.