KULTURA

Klasika Viva přivítá klavíristu Jiřího Kollerta

11. listopadu 2009, 00:00, téma KLASIKA VIVA, rejdakce
Šumperk/Jeseník - Klasika Viva pokračuje v listopadu klavírním recitálem.
Na koncertech v úterý 17.11.2009 od 19.00 hodin v Šumperku v Klášterním kostele a ve středu 18.11.2009 od 19 hodin v Kapli v Jeseníku vystoupí vynikající český klavírista JIŘÍ KOLLERT.

Jiří Kollert je vyhledávaný zvláště pro ušlechtilý a jedinečný zvuk své hry. Jeho zanícení pro českou hudbu spolu s hlubokým pochopením středoevropských a francouzských autorů mu přineslo místo na světových pódiích. Po studiích na konzervatoři a AMU v Praze (Emil Leichner, Miroslav Langer) rozvíjel svůj talent ve Vídni u Avo Kuyumjiana a v Paříži u skvělého Eugena Indjice. Své hudební vzdělání si rozšiřoval na mistrovských kurzech u světoznámých pianistů jako Lazar Berman, Jerome Lowenthal, Germaine Mounier a u dalších špičkových umělců.

Je vítězem soutěží Leoše Janáčka v Brně, Bohuslava Martinů v Praze a dalších. Získal na nich též několik zvláštních cen - např. cenu za nejlepší interpretaci díla francouzského autora a za nejlepší interpretaci díla B. Martinů. Jiří Kollert vystupuje v mnoha zemích Evropy, v Kanadě a často také v Japonsku. Spolupracuje s významnými dirigenty jako jsou např. Jiří Bělohlávek, Aldo Ceccato, Jan Latham-Koenig, Vladimír Válek nebo Christoph Campestrini. Mezi předními orchestry, s kterými vystoupil, jsou Česká filharmonie, New Japan Philharmonic Orchestra, Slovenská filharmonie, Pražská komorní filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Kanagawa Philharmonic a řada dalších. Úspěšná byla vystoupení na mezinárodních festivalech Pražské jaro, na festivalu Bohuslava Martinů, na Moravském podzimu, na Janáčkových Hukvaldech a také na International Piano Concert v Yokohamě. Záhy se prosadil jako zasvěcený interpret české hudby u japonské nahrávací společnosti Octavia Records. V roce 2003 mu vyšlo album s klavírními díly B. Martinů a v roce 2005 mu vydala stejná firma další CD s díly J. Suka. Zároveň připravil edici klavírních děl J. Suka u vydavatelství Zen-on. V rámci oslav v Mozartovském roce natočil CD s Českou filharmonií, vystupoval s vynikajícími orchestry a na řadě recitálů s Mozartovským programem.

Pro japonskou televizi NHK natočil cyklus programů s díly českých autorů jako součást pořadu "PianoPia", ve kterém světoví pianisté představují průřez klavírní tvorbou. Kollertovy nahrávky zaznamenaly značný ohlas a byly vybrány mezi několik nejlepších do pořadu "PianoPia Speciál" v
následujícím roce. Zcela jedinečným úspěchem bylo zvolení Kollertových nahrávek do výběru Sony Music International, který společnost Sony představuje pod svojí značkou na řadě DVD.

Na koncertech zazní tyto skladby:
  • Ludwig van Beethoven - Sonata "Quasi una fantasia" op. 27, No.2 "Měsíční svit"
  • Ferenc Liszt - Sen lásky č. 3
  • Bedřich Smetana - Na břehu mořském, Hulán (České tance)
  • Leoš Janáček - Po zarostlém chodníčku (výběr), Lístek odvanutý, Pojďte s námi, Frýdecká panna Maria
  • Bohuslav Martinů - Okročák
  • Robert Schumann - Karneval op. 9
Cyklus koncertů Klasika Viva se koná pod záštitou starosty města Šumperka, za podpory Města Šumperka, Města Zábřeha, Olomouckého kraje a nadace Život umělce. Spolupořádajícími subjekty jsou DK Šumperk, MKZ Jeseník a Zábřežská kulturní.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.