KULTURA

Keramické betlémy zaplní Památník Adolfa Kašpara v Lošticích

13. listopadu 2013, 14:00, téma MUZEA, VÝSTAVY, redakce
Keramické betlémy zaplní Památník Adolfa Kašpara v Lošticích Loštice - Na blížící se Vánoce navnadí návštěvníky Památník Adolfa Kašpara v Lošticích, kde bude ve čtvrtek 14. listopadu zahájena výstava keramických betlémů. Expozice představí díla ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku, muzeí v Zábřehu i v Mohelnici od autorek působících v regionu.

Betlém nebo také jesličky, jako zobrazení scény narození Ježíše Krista, se stal jedním ze symbolů adventního a vánočního období. První skutečný betlém byl vytvořen v Itálii v roce 1291. V 16. století se díky jezuitům a františkánům rozšířilo stavění jesliček z Itálie do střední a částečně západní Evropy, byly to ovšem chrámové betlémy.

V českých zemích byl první kostelní betlém postaven roku 1562 v Praze a v následujících letech se tento zvyk rozšířil do dalších českých a moravských chrámů. Ve 2. polovině 18. století platil zákaz, vyhlášený císařem Josefem II., vystavovat jesličky v kostelech, a tak došlo k rozšíření betlémů do měšťanských a selských domácností.

K výrobě betlémů se používaly rozmanité materiály - dřevo, papír, lepenka, ale také plech, těsto, vosk, hrnčířská hlína nebo sádra a sklo. Postavy byly často usazovány do mechu, někdy v kombinaci s větvičkami jehličnanů. Figury většiny betlémů se opatřovaly polychromií, popřípadě se ještě přizdobovaly textilem, polodrahokamy a podobně.

Betlém Ivy Konečné z Loštic.


Autorkami vystavených keramických betlémů jsou Miloslava Vašíčková z Třeštiny, Světla Pospíšilová z Libiny, Iva Konečná z Loštic a dále klienti sociálního ústavu v Litovli – Rybníčku. Své výrobky zapůjčili žáci Základní školy ve Vranové Lhotě a v Lošticích.

„K výstavě jsou připraveny pro děti a žáky tvořivé dílny, které se budou konat v Památníku Adolfa Kašpara od 20. listopadu 2013 do 16. ledna 2014 (od středy do pátku). V případě zájmu kontaktujte, prosím, Bc. Ivu Tylovou, email: iva.tylova@muzeum-sumperk.cz, tel.: 583 363 090 nebo Památník A. Kašpara, email: pamatnik.lostice@muzeum-sumperk.cz, tel. 583 445 256,“ informovala Pavlína Janíškova z Památníku Adolfa Kašpara.

Keramické jesličky Miloslavy Vašíčkové z Třeštiny.


Foto: Pavlína JaníčkováDoporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO


Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou animovanou komedii EMOJI VE FILMU, kterou promítá šumperské kino OKO až do 23. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří šťastlivců, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kde se odehrává děj animované komedie Emoji ve filmu?

A) uvnitř mobilního telefonu
B) uvnitř mrazáku na zmrzlinu
C) uvnitř lidského těla

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební přehlídku REVIVAL INVAZE, která se uskuteční v pátek 25. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Pavlína Lešovská ze Šumperka, Martina Hejduková z Velkých Losin, Radka Pospíšilová z Kolšova, Petr Fišer ze Šumperka a Edita Mederová z Rejhotic.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.