KULTURA

Keramické betlémy zaplní Památník Adolfa Kašpara v Lošticích

13. listopadu 2013, 14:00, téma MUZEA, VÝSTAVY, redakce
Keramické betlémy zaplní Památník Adolfa Kašpara v Lošticích Loštice - Na blížící se Vánoce navnadí návštěvníky Památník Adolfa Kašpara v Lošticích, kde bude ve čtvrtek 14. listopadu zahájena výstava keramických betlémů. Expozice představí díla ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku, muzeí v Zábřehu i v Mohelnici od autorek působících v regionu.

Betlém nebo také jesličky, jako zobrazení scény narození Ježíše Krista, se stal jedním ze symbolů adventního a vánočního období. První skutečný betlém byl vytvořen v Itálii v roce 1291. V 16. století se díky jezuitům a františkánům rozšířilo stavění jesliček z Itálie do střední a částečně západní Evropy, byly to ovšem chrámové betlémy.

V českých zemích byl první kostelní betlém postaven roku 1562 v Praze a v následujících letech se tento zvyk rozšířil do dalších českých a moravských chrámů. Ve 2. polovině 18. století platil zákaz, vyhlášený císařem Josefem II., vystavovat jesličky v kostelech, a tak došlo k rozšíření betlémů do měšťanských a selských domácností.

K výrobě betlémů se používaly rozmanité materiály - dřevo, papír, lepenka, ale také plech, těsto, vosk, hrnčířská hlína nebo sádra a sklo. Postavy byly často usazovány do mechu, někdy v kombinaci s větvičkami jehličnanů. Figury většiny betlémů se opatřovaly polychromií, popřípadě se ještě přizdobovaly textilem, polodrahokamy a podobně.

Betlém Ivy Konečné z Loštic.


Autorkami vystavených keramických betlémů jsou Miloslava Vašíčková z Třeštiny, Světla Pospíšilová z Libiny, Iva Konečná z Loštic a dále klienti sociálního ústavu v Litovli – Rybníčku. Své výrobky zapůjčili žáci Základní školy ve Vranové Lhotě a v Lošticích.

„K výstavě jsou připraveny pro děti a žáky tvořivé dílny, které se budou konat v Památníku Adolfa Kašpara od 20. listopadu 2013 do 16. ledna 2014 (od středy do pátku). V případě zájmu kontaktujte, prosím, Bc. Ivu Tylovou, email: iva.tylova@muzeum-sumperk.cz, tel.: 583 363 090 nebo Památník A. Kašpara, email: pamatnik.lostice@muzeum-sumperk.cz, tel. 583 445 256,“ informovala Pavlína Janíškova z Památníku Adolfa Kašpara.

Keramické jesličky Miloslavy Vašíčkové z Třeštiny.


Foto: Pavlína JaníčkováDoporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.